Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

JS4. Lekcja 4: Systemy defensywne.

„Nigdy nie przeszkadzaj przeciwnikowi, kiedy popełni błąd.”

Napoléon Bonaparte

 

 

Witam na czwartej lekcji w Szkole Taktyki. Dziś przypomnijcie sobie wszystko czego nauczyliście się już o formacjach oraz obrońcach.

Przypominam: najwięcej uwagi poświęcajcie zawsze swojemu najbliższemu rywalowi. Nie ma uniwersalnych ustawień i nie ma uniwersalnych taktyk, ale są skuteczne narzędzia przeciwko wszystkim dostępnym w FM taktykom przeciwnika.

Rozpatrując powyższą myśl w kontekście budowania zwartych systemów defensywnych, proszę pamiętać o tym, że ustawienie obrony powinno zawsze być odpowiedzią na grę Waszego rywala w ataku. Truizm? Owszem, ale zyskuje on dodatkowy wymiar, gdy dowiecie się, że w Football Managerze pozycja napastników rywala w dużej mierze zależy od tego, jaką pozycję przyjmą Wasi obrońcy. Grając głębszą linią defensywy Wasi rywale od razu wysuną się do przodu, niezależnie od wyjściowego kształtu ich formacji. Użycie przez Was libero skłoni ich najbardziej wysuniętego napastnika do wchodzenia bardzo agresywnie pomiędzy linię Waszych środkowych obrońców. Zagęszczenie Waszego przedpola przez defensywnego pomocnika, skłoni napastników rywala do poruszania się prostopadle w linii Waszych obrońców nawet jeżeli będzie on nominalnym lisem pola karnego (LPK). Wysunięci boczni obrońcy z agresywnym pressingiem skłaniają zawsze AI do zagrań na obieg na skrzydłach z jednoczesnym ustawieniem napastników do gry w linii z Waszymi środkowymi obrońcami. Takich zależności jest więcej, zatem warto nie tylko uważnie obserwować wyjściową taktykę i styl gry rywala, ale także zmiany w trakcie meczu, a przede wszystkim przewidywać ustawienie własnej defensywy względem efektu, który zamierzacie uzyskać.

Staje się to tym bardziej ważne, gdy przypomnicie sobie, że zachowanie Waszych obrońców oraz pozycje przyjmowane na boisku podczas gry w defensywie (bez piłki) zależą nie tylko od przypisanych im ról i zadań, czy wydanych poleceń taktycznych, ale także od pozycji i zachowania Waszej drugiej linii.

Oto kilka z przykładów dobrych systemów gry obronnej, które możecie zastosować w określonych przypadkach.

 

 

SYSTEMY GRY z DEFENSYWNYM POMOCNIKIEM

Bardzo popularne w Football Managerze stały się systemy defensywne z użyciem pozycji defensywnego pomocnika, który w opinii wielu graczy bywa doskonałym rozwiązaniem uszczelnienia własnego przedpola i szybkiego odbioru piłki już na etapie zawiązywania się akcji rywala. Mit tej pozycji rozwialiśmy już w Lekcji 2 (przypominam: regista jako gracz aktywnie odbierający piłkę, rygiel defensywy tworzący ze środkowymi obrońcami trójkąt defensywny oraz cofnięty pomocnik jako trzeci środkowy obrońca), ale nie oznacza to, że systemy gry obronnej z innymi rolami i zadaniami defensywnych pomocników nie potrafią być skuteczne.

 

1

System gry idealny wobec silnego i atakującego środkiem rywala, który aktywnie wykorzystuje swojego ofensywnego pomocnika (-> patrz nasz RD/o) z penetrującą pozycją wysuniętego napastnika szukającego wolnej przestrzeni (-> ŚO/z). Większy pressing obowiązkowy. Posiadając dobrych obrońców można śmiało stosować także z wyższą linią defensywy (polecana jest normalna), ale krótsze krycie jest w tym wariancie gry wykluczone, bo w środku naszej obrony szczelny jak dotąd blok się rozsypie. Ruchliwi ofensywni gracze przeciwnika będą wyciągać naszych obrońców z ustalonych pozycji, a wówczas jakikolwiek ich gracz wchodzący z głębi (SN, PD, FN, K10) zyska wolną przestrzeń. Odradzam także zbyt głęboką linię defensywy w tym systemie, bo pozwolimy na więcej swobody rywalowi w grze po obwodzie. Zadania naszych bocznych obrońców pozwalają nam w tym wypadku na skuteczną grę kontratakiem (styl: płynny lub bardzo płynny), bo w fazie przejsciowej będą oni szybciej zajmować wysokie pozycje na boisku.

 

2

Kolejny system wysokiej linii defensywy oraz większego pressingu, ale tym razem wobec słabszego rywala, po którym spodziewamy się gry defensywnej lub co najwyżej kontrataków. Wypady przeciwnika środkiem będą w większości skutecznie neutralizowane (-> RGA/w), a wysoka linia defensywy wraz z większym pressingiem zapewniają nam szybkie i skuteczne odbiory już w fazie zawiązywania się akcji rywali. Krótkie krycie jak najbardziej wskazane. Zagrożeniem jest tu niebezpiecznie wysoka pozycja bocznych obrońców w momencie utraty piłki przez nasz zespół, dlatego odradzam ten system, gdy przeciwnik będzie grał formacją z ofensywnymi skrzydłowymi (OPL + OPP). W każdym innym systemie ilość zagrożeń ze strony AI jest minimalna. Doskonały system do kontroli wydarzeń na boisku i gry ofensywnej (styl: płynny lub bardzo płynny).

 

3

Inny wariant poprzedniego systemu, tym razem bardziej zachowawczy, więc do stosowania z bardziej wymagającymi rywalami, po których spodziewamy się więcej gry w ataku i bardziej kombinacyjnej gry (silna druga linia). Przy wysokiej linii defensywy i większym pressingu nasze skrzydła nadal będą niebezpiecznie odsłonięte w fazie przejściowej, ale pozycja jednego ze środkowych obrońców (-> OGP/z) gwarantuje nam przechwytywanie większości długich piłek. Defensywny pomocnik w tym wariancie służy bardziej naszej grze ofensywnej i powinniśmy mieć jeszcze w drugiej linii kogoś kto uszczelni środek pola (PD/w, WPP/w, PŚ/w). Minimalizujemy wówczas ryzyko szybkiego przedostania się rywali pod naszą bramkę w fazie przejściowej, zaś podczas ataku pozycyjnego zagęścimy środek pola zmuszając przeciwnika do szerszej gry i szukania wolnej przestrzeni na skrzydłach. Krótsze krycie niewskazane.

 

4

System do odważnej gry ofensywnej wobec kontratakującego rywala stosującego długie piłki do szybkich i silnych graczy ofensywnych (skrzydłowych lub środkowych). Krótkie krycie i większy pressing konieczne, ale linia naszej obrony powinna być co najwyżej nieco wyższa (polecam normalną) nawet jeżeli mamy wyraźnie dominować na boisku. Największym zagrożeniem jest tu faza przejściowa, ale pozycje środkowych obrońców gwarantują uważne i głębokie ustawianie się w większości sytuacji, zaś zadania defensywnego pomocnika (-> CP/o) pozwolą na wiele skutecznych ponownych odbiorów piłki od razu po jej utracie. Agresywny odbiór da nam dodatkową pewność w szybkim przerywaniu zawiązujących się kontr rywali.

 

5

System do mniej płynnej gry (styl: elastyczny lub sztywny) wobec równorzędnego rywala posiadającego silną drugą linię. Do stosowania szczególnie w przypadku, gdy brak nam dobrych ofensywnych skrzydłowych, a szerokość gry w ataku zapewniają tutaj BWO/au, którzy podczas gry bez piłki ustawią się w jednej linii ze środkowymi obrońcami tworząc klasyczną czwórkę defensorów. Linia defensywy powinna być głębsza (maksymalnie: normalna), zaś krótkie krycie i większy pressing używane wyłącznie wobec przeciwników atakujących wąsko i nastawionych na utrzymanie piłki. Przy bezpośrednim stylu gry rywala polecam mniej pressingu, który pozwoli nawet w fazie przejściowej utrzymać kształt naszej formacji defensywnej, a jedynym wyjątkiem powinien być RGA, którego zadaniem w każdym wariancie gry powinno być jak najszybsze odebranie piłki rywalowi.

 

6

Uniwersalny wariant gry, który można stosować wobec różnych rywali (silnych i słabych) pod warunkiem ograniczenia swobody taktycznej zespołu (styl: sztywny) oraz normalnej linii defensywy. Nadaje się do zastosowania zarówno w systemach defensywnych (mniej pressingu, krótsze krycie), jak i ofensywnych (więcej pressingu, obaj KBO z zadaniem ataku). Trójkąt defensywny pełni tu rolę bloku powstrzymującego ataki środkiem boiska, zaś zachowawcze role środkowych obrońców uzupełnione przez wspierających ich KBO skutecznie powstrzymają także skrzydłowych (patrz: sztywny styl gry). Większa płynność gry w tym systemie obrony spowoduje znaczne wolne przestrzenie szczególnie w fazie przejściowej.

 

7

Kolejny system, który można z powodzeniem stosować wobec słabszych i silniejszych rywali. W wariancie bardziej ofensywnym (styl: elastyczny lub płynny) należy wysunąć linię obrony wraz z poleceniem większego pressingu, zaś w wariancie defensywnym (styl: sztywny lub elastyczny) linia powinna zostać na normalnej wysokości przy mniejszym pressingu. W obu odmianach należy stosować krótkie krycie, które szczególnie w fazie przejściowej zapewnia bliższą pozycję naszych obrońców przy rywalach. W wariancie ofensywnym doskonale sprawdzają się także pułapki ofsajdowe (uwaga! przy krótkim kryciu także przez obu BWO!), ale nie przy rywalu grającym formacją 4-2-3-1 Szeroka, bowiem to ustawienie jako jedyne wśród taktyk AI zapewnia na tyle wysoką wyjściową pozycję obu ofensywnych skrzydłowych przeciwnika, że poprawne ustawienie pułapki ofsajdowej jest w tej fazie praktycznie niemożliwe.

 

8

System dla miłośników usypiania własnego bramkarza oraz kibiców (styl: sztywny, mentalność: defensywna). Przy takim ustawieniu polecenie głębszej linii defensywy oraz mniejszego pressingu praktycznie wyklucza stworzenie przez rywala jakiejkolwiek sytuacji podbramkowej. W efekcie AI wariuje dośrodkowując nieustannie w pole karne, tudzież strzelając z daleka. Nie polecam stosować wobec równorzędnych lub słabszych rywali (sic!), bowiem mniej ofensywnie nastawiony przeciwnik ma tendencję do głębszego i węższego rozgrywania piłki, co skutkuje wyższymi pozycjami naszych defensywnych pomocników oraz środkowych obrońców na boisku podczas posiadania piłki, a to z kolei stwarzać będzie nawet przy takim systemie gry wystarczająco dużo wolnej przestrzeni za plecami obrońców, aby sprowokować długie podanie do uwalniającego się napastnika rywali.

 

 

SYSTEMY GRY z CZTEREMA OBROŃCAMI

Równie dużo udanych wariantów gry obronnej można stworzyć w Football Managerze z wykorzystaniem czterech obrońców bez pomocy defensywnego pomocnika. Pamiętajmy przy tym, że wówczas ciężar czyszczenia naszego przedpola i zagęszczania środka boiska podczas gry bez piłki musi przypaść w udziale któremuś z naszych środkowych pomocników (PD/w, WPP/o lub w, ŚP/o lub w).

 

9

Świetny system gry w obronie wobec słabszego rywala, który będzie atakował rzadko, ale w sposób zróżnicowany. Przy normalnej lub głębszej linii obrony (styl: płynny lub bardzo płynny) można się pokusić o większy pressing i krótkie krycie, ale w wariantach wysuniętej defensywy (styl: elastyczny lub płynny) radzę ograniczyć pressing i zrezygnować z krótkiego krycia. Ze względu na wysoką pozycję wyjściową obrońca grający piłką szczególnie w fazie przejściowej wymaga asekuracji kogoś z drugiej linii (polecane role: CR/o, WPP/w).

 

10

System szczelnej gry defensywnej wobec silniejszego rywala grającego szeroko z wykorzystaniem ofensywnych skrzydłowych (styl: elastyczny). W tym modelu najlepiej sprawdzą się umiarkowane polecenia dla linii obronnej (normalna linia, pressing czasami, bez krótkiego krycia), które można wszak zaostrzyć jeżeli rywal zacznie grać wąsko lub cofnie się nieco (nieco wyższa linia, krótkie krycie przez środkowych obrońców). Podobnie jak w poprzedniej propozycji defensywa potrzebuje w drugiej linii kogoś do uszczelnienia przedpola (PD/w, WPP/o lub w, ŚP/o lub CR/o).

 

11

Inny wariant dobrego rozwiązania wobec silniejszego rywala pozwalający zachować większą płynność gry (styl: płynny lub bardzo płynny) pod warunkiem zaangażowania co najmniej dwóch pomocników w grze obronnej. Konieczne jest tutaj także zachowanie normalnej linii obrony przy jednoczesnym krótkim kryciu i znacznie większym pressingu, żeby skrócić przestrzeń pomiędzy liniami defensywy i pomocy i tym samym zniwelować wolną przestrzeń do swobodnego rozgrywania piłki przez przeciwników, którzy będą w ataku pozycyjnym. Idealnie nadaje się do gry z kontry zapewniając aktywny w nich udział naszych bocznych obrońców (-> BO/au).

 

12

Dość uniwersalny system, który można łatwo i szybko przerobić w zależności od siły rywala, ale dedykowany jest dla słabszych przeciwników. Przy mniej absorbującym rywalu (styl: płynny) prezentowany wariant wymaga od nas posiadania w drugiej linii tylko jednego wspomagającego pomocnika (WPP/o lub CR/o) co umożliwi grę wysoką linią defensywy z mocnym pressingiem. Rywal bardziej wymagający (styl: elastyczny) będzie od nas wymagał mniej pressingu i co najmniej dwóch asekurujących pomocników w drugiej linii.

 

13

Absolutna klasyka wobec równorzędnego przeciwnika (styl: płynny lub elastyczny). Przy grze rywala środkiem polegającej na utrzymaniu się przy piłce i ataku pozycyjnym należy cofnąć nieco linię defensywy (normalna lub głębsza) i zmniejszyć pressing (czasami lub mniej). Gdy rywal kładzie nacisk na grę skrzydłami i raczej bezpośredni styl szybkich ataków lepiej wysunąć linię defensywy do przodu z jednoczesnym zwiększeniem pressingu. W obu przypadkach niewskazane jest krótkie krycie z uwagi na trudność w zachowaniu formacji obronnej w fazie przejściowej. Przy takim ustawieniu będziemy potrzebowali w drugiej linii pomocy jednego (głębsza linia defensywy) lub dwóch zawodników (wysunięta linia defensywy).

 

14

Wariant albo bardzo ofensywny (styl: płynny i co najmniej dwóch pomocników w drugiej linii wspomagających grę obronną), albo zrównoważony (styl: elastyczny i jeden asekurujący pomocnik). W każdej odmianie wymaga jednak skrócenia pola gry oraz większego pressingu i z tych dwóch powodów polecam go używać wobec słabszych przeciwników, którzy będą grali defensywnie bez użycia ofensywnych skrzydłowych. Idealne rozwiązanie wobec przeciwników grających klasycznym 4-4-2, 4-4-1-1 lub 4-1-4-1).

 

 

SYSTEMY GRY z TRZEMA OBROŃCAMI

Jak już pisaliśmy w Lekcji 2 systemy gry z trzema obrońcami są w Football Managerze tożsame drużynom silnym, bowiem prawdziwym utrapieniem jest w nich uszczelnienie boków boiska, a brak defensywnego pomocnika czyni z nich łatwy kąsek dla drużyn grających z wykorzystaniem trzech ofensywnych pomocników (OPŚ + OPL + OPP). Nie zmienia to wszak faktu, że można w grze ustawić dość szczelny system obrony przeciw pozostałym używanym przez AI formacjom.

 

15

System gry defensywnej oparty o głębszą linię defensywy oraz znacznie większy pressing przypisany indywidualnie wszystkim trzem środkowym obrońcom. Niezbędny jest tutaj jeden pomocnik w linii defensywy (najlepiej WPP/w), który będzie asekurował działania w środku pola w przypadku utraty piłki. Dzięki zachowaniu nieco głębszej pozycji środkowych obrońców w fazie gry bez piłki nie są oni w takim stopniu narażeni na samotne pojedynki w obronie, jak gdyby to miało miejsce przy wysuniętej linii obrony. Kluczowe jest jednak w tym systemie przejście z fazy ataku do fazy obrony, więc nie polecam stosowania tego systemu wobec rywali grających bezpośrednimi podaniami z aktywnym wykorzystaniem szybkich skrzydeł. Ilość groźnych akcji na naszych flankach może okazać się wówczas wystarczająca, aby ten system obalić.

 

16

Nieco bardziej zachowawczy system potrafiący lepiej zabezpieczać nasze skrzydła także dzięki głębszej pozycji bocznych wysuniętych obrońców, ale głównie dzięki temu, że dwaj skrajni środkowi obrońcy zajmują w nim nieco głębsze pozycje niż wychodzący często do przodu obrońca grający piłką. Nie zmienia to faktu, że system wymaga zastosowania znacznie głębszej linii defensywy przy jednoczesnym dużo większym pressingu. Paradoksalnie ten system sprzyja krótkiemu kryciu i nie wymaga od naszej drugiej linii tyle pracy w defensywie. Zastosowanie go wszak wobec silniejszego rywala bardzo szybko ujawni zbyt wiele wolnego miejsca na przedpolu (gdy rywal atakuje środkiem), tudzież zbyt wiele wolnej przestrzeni na bokach (gry atakuje skrzydłami).

 

17

Jedyny znany mi system szczelnego przedpola w systemach trójkowych przy zachowaniu umiarkowanie dobrej asekuracji na bokach obrony podczas gry przeciw silnemu rywalowi. Wadą tego rozwiązania jest to, że na obu naszych skrzydłach w drugiej linii nie możemy użyć ofensywnych skrzydłowych, a na pozycjach PL i PP jesteśmy skazani na wybór pomiędzy bocznym pomocnikiem (BP) a defensywnym skrzydłowym (DS.). Ani klasyczny skrzydłowy, ani boczny rozgrywający nie potrafią bowiem w żadnej fazie gry defensywnej zająć na boisku takiej pozycji, aby przeciwdziałać rajdom rywali, o asekuracji obiegających bocznych obrońców nie wspominając. Głębsza linia obrony oraz więcej pressingu nadal są oczekiwane.

 

 

 

SYSTEMY GRY z LIBERO

Na temat roli libero w Football Managerze dyskusja ucichła wraz ze zmianami silnika w FM15, która przyniosła ostatnią znaczącą zmianę w grze formacji ofensywnych. Wskutek tych zmian większość graczy woli przeznaczyć jeszcze jednego zawodnika więcej do zadań w ofensywie, niż starać się uszczelniać własne tyły, bo, co słusznie zauważyła, pozycja libero nie ma tak znaczącego wpływu na szczelność naszej obrony, abyśmy mogli obyć się bez pozostałych obrońców na swoich pozycjach. W efekcie tego spostrzeżenia pozycja libero zniknęła z większości publikowanych taktyk, a testowane przeze mnie systemy gry z wykorzystaniem libero przyniosły w zasadzie tylko dwa ustawienia, które pozwalają wykorzystać jego potencjał w grze bez szkody dla gry ofensywnej.

 

18

W powyższym schemacie gry libero podczas gry w defensywie będzie rozsuwał środkowych obrońców na boki tworząc w zasadzie piątkę obrońców (wraz z bocznymi), a jedyną różnicą w jego zachowaniu będzie pozostawanie o dwa kroki za linią defensywy i przesuwanie się prostopadłe w tym kierunku, z którego będzie zbliżać się akcja przeciwnika. Asekuruje on w ten sposób zarówno pozycje środkowych, jak i bocznych obrońców. To wyklucza z prezentowanego schematu nie tylko użycie głębszej linii defensywy (polecam: znacznie wyżej), ale także mniejszego pressingu (polecam: znacznie więcej) w obu bowiem przypadkach zawodnicy deptaliby sobie po piętach. Niezaprzeczalnymi zaletami tego systemu gry jest możliwość rezygnacji z defensywnego pomocnika oraz dodatkowy zawodnik przed polem karnym rywali, bo libero podczas gry z piłką przyjmie nominalną pozycję środkowego pomocnika, a w określonych sytuacjach będzie wchodził z głębi pola w pole karne przeciwnika.

 

19

System pozwalający skutecznie przeciwstawić się słabszemu rywalowi grającemu środkiem boiska. Pozycje bocznych obrońców nie będą wówczas narażone na szybkie kontry w fazie przejściowej, a libero na tyle głęboko ustawiony, żeby mógł pomóc w szybkim odbiorze piłki w strefie środkowej. W klasycznym ataku pozycyjnym (znacznie wysunięta linia defensywy i większy pressing) rywal nie będzie miał miejsca na spokojne rozgranie, a skrzydła są dobrze zabezpieczone. System ten ma jeszcze tę zaletę, że pozwala pozostałym pięciu zawodnikom poświęcić się całkowicie grze ofensywnej bez konieczności zlecania im jakichkolwiek zadań wspierających czy asekurujących.

 

 

20

Jest to system zaprezentowany swego czasu na FMScout, który jakkolwiek zawiera kilka nieścisłości dotyczących gry w ataku, w sprawie libero nie tylko nie popełnia żadnego błędu, ale wręcz jest podręcznikowym przykładem tego, jak płynnie można poruszać się po świecie taktyk w Football Managerze tworząc skuteczne rozwiązania defensywne z wykorzystaniem udostępnionych nam narzędzi. W prezentowanym schemacie gry linia defensywy nie powinna być głęboka (polecam: nieco wyżej), a pressing większy, jednak krótkie krycie będzie tu błędem szczególnie przy wąsko grającym rywalu. Spowoduje bowiem w fazie przejściowej, że zawodnicy odpowiedzialni w tym systemie za szerokość gry (SwR + DP) oraz asekurację skrzydeł (obaj ŚO) nie ustawią się wystarczająco szeroko, aby zapobiec ewentualnemu odegraniu do szeroko wychodzącego na wolne pole zawodnika.

 

SUNDERLAND

Lekcja skończona. W następnej, dość niespodziewanie dla wszystkich, przejdziemy do napastników. Omówimy sposoby budowania ofensywy, wykańczania akcji, współpracy napastników oraz przełamywania defensywy rywali. Po omówieniu sposobów atakowania przejdziemy do drugiej linii i nauczymy się w jaki sposób skłonić naszych pomocników do połączenia formacji defensywnych oraz ofensywnych. ten sposób patrzenia na taktykę w Football Managerze wydaje mi się najwłaściwszy, bowiem najlepiej oddaje konstrukcję taktyk.

 

PETROFF

Jeszcze w maju spośród zaproponowanych mi przez doradców środkowych obrońców wybrałem 28-letniego defensora Deportivo La Coruna Raula Albentosę (polecił ARCYK), którego wykupiłemza 8 mln euro. Przy jego obecnych umiejętnościach to grosze, a Hiszpan gwarantuje poziom, dzięki któremu Djilobodji i Kone nie mogą być już pewni swojego miejsca w wyjściowej jedenastce. Wobec czekających nas przyszłorocznych wyzwań (bitwa o fazę grupową Ligi Mistrzów oraz ponowna walka o utrzymanie w Premier League) Raul wzmocni nasz środek obrony w stopniu decydującym.

21

 

Przy tej okazji warto może wspomnieć, że Pan Petroff urządził pożegnalną imprezę dla kończących karierę Pienaara (34 lata), Lescotta (35) oraz O’Shea (36), podziękował za współpracę Anchiebe (słabe wyniki, kontuzje), przedłużył kontrakt z Larssonem (mniejsza pensja, zaplecze) oraz pomachał na pożegnanie chusteczką Januzajowi, Manquillo i Denayerowi oraz z niecierpliwością czekał na powrót z wypożyczenia Jeremaina Lensa, który choć kontuzjowany (2 mies.) sprawiał wrażenie gotowego, aby zastąpić na skrzydle Januzaja.

1 lipca o godzinie 12:00 Pan Petroff złożył podpis na rocznym kontrakcie menedżerskim, na mocy którego w najbliższym sezonie poprowadzi drużynę Realu Betis Balompie z pięknego miasta Sewilla, w którym pełni rolę mniejszego brata. Betis ledwo co, niespodziewanie choć zasłużenie, spadł z La Liga do Liga Adelante.

22

 

 

BETIS

 

Ostatni sezon w wykonaniu Betisu trudno udać w którymkolwiek aspekcie choćby za minimalnie udany. Drużyna grała pod wodzą Abla Resino (4-1-4-1 DP) z nieprawdopodobnie niską skutecznością notując zastanawiająco słabe statystyki. Prognozowani na miejsce w środkowych strefach stanów niskich, ani przez chwilę nie zbliżyli się do swojego normalnego poziomu. Od początku wylądowali w strefie spadkowej i nie opuszczali jej konsekwentnie przez cały sezon. Pierwszy swój ligowy mecz wygrali dopiero w listopadzie (12. kolejka!), odpadli w pierwszej rundzie Pucharu Króla z Granadą, a odkąd w marcu osiedli na 18. miejscu w tabeli, nie potrafili już wydobyć się z bagna. Na własnym boisku wygrali 5 a zremisowali 4 mecze, zaś na wyjeździe byli w stanie wygrać tylko dwukrotnie, dokładając do tego 6 remisów. Dwadzieścia jeden porażek w sezonie mówi sama za siebie.

22a

 

Nie wiem jakie zastrzeżenia miał do swojego składu Abel Resino, ale ja widzę tyle potencjału i taką klasykę hiszpańskiej piłki, jaką tylko można sobie wymarzyć.  Nie mamy już parady takich emerytów jak na Stadium of Light, a kilku młodych chłopców sprawia wrażenie gotowych, aby podbić świat swoimi umiejętnościami. Dodatkowo dość zrównoważona ilość zawodników między formacjami daje sporą swobodę w kształtowaniu naszej formacji, a kilku wszechstronnych zawodników sprawia, że nasze polu wyboru jeszcze się poszerza. Z tą drużyną można zrobić niemal wszystko na oknie taktyki, nie rozumiem, więc dlaczego Resino tego nie próbował?

22b

 

Co ciekawe klub jest bogaty i choć w zeszłym sezonie zanotował ponad 16mln euro straty, to nie mając żadnych kredytów nadal na jego koncie widnieje bajeczna kwota 48mln euro. Choć limit budżetu wynagrodzeń był napięty, to większość z piłkarzy ma w kontraktach klauzule obniżające ich zarobki, co po zmianie sezonu sprawiło, że mamy teraz 2mln euro zapasu, a na transfery nadal możemy wydać prawie 13mln euro.

22c

 

Ocena składu Betisu jest prosta jak sznur, ale minęło już wystarczająco wiele lekcji, aby pozostawić Wam wolne pole do dyskusji jaką formacją powinniśmy zagrać. Mam nadzieję, że obrady będą owocne.

BRAMKARZE

23

 

OBROŃCY

24

25

26

27

 

POMOCNICY

28

 

29

30

31

32

 

33

 

 

NAPASTNICY

34

35

 

Tymczasem pozostawiam wolne pole Kluchmanowi, aby samodzielnie ocenił potencjał naszej nowej drużyny oraz postarał się antycypować jakim ustawieniem powinniśmy zagrać będąc tym razem faworytem rozgrywek i walcząc o powrót do hiszpańskiej elity. Liczę jednocześnie, że tym razem Wasze propozycje transferowe będą obfitować w ciekawych zawodników.

  

KLUCHMAN

Analizując skład Betisu, nie sposób uniknąć jednego słowa – talent. Niemal na każdej pozycji mamy co najmniej jednego piłkarza spokojnie na poziomie środka tabeli Primera Division. Na każdej oprócz prawego skrzydła, gdzie 35-letni Joaquin wciąż dysponuje świetnymi umiejętnościami technicznymi i błyskotliwością, ale braki fizyczne, przede wszystkim szybkościowe, zmniejszają jego jakość sportową. Były reprezentant Hiszpanii wciąż może być więcej niż użyteczny, choć rola skrzydłowego lub schodzącego napastnika niekoniecznie jest dziś jego optymalną.

36

Nieco lepiej po przeciwnej stronie boiska wygląda wypożyczony z Villarreal Nahuel Leiva, który wyróżnia się jako schodzący napastnik, ale nie sposób nie docenić jego wszechstronności.

37

Ogólnie jednak trzeba zauważyć, że nasze skrzydła wyglądają dość przeciętnie w zestawieniu z potencjałem drzemiącym w ataku oraz w środku pola.

38

39

Gwiazdy zespołu są dwie. Doświadczony snajper Ruben Castro powinien być w stanie doskonale odnajdywać się w polu karnym i wykorzystywać przydarzające mu się okazje z chirurgiczną precyzją.

Wschodząca gwiazda hiszpańskiej piłki, nienaganny technicznie, inteligentny i waleczny (!) Dani Ceballos powinien bardzo dobrze poradzić sobie w każdej roli na pozycji ofensywnego pomocnika i w większości ról na pozycji środkowego pomocnika.

Szczególną uwagę zwróciłbym też na młodego i doskonale wyszkolonego napastnika Antonio Sanabrię, którego aż szkoda byłoby zostawiać na ławce. Będziemy grać dwoma napastnikami?

40

41

42

Za plecami tych artystów i kilku bardzo użytecznych dla nich zmienników nie brakuje nam piłkarzy będących w stanie zadbać o odrobinę „równowagi”, jak zwykł mawiać Carlo Ancelotti. Powiedziałbym nawet, że są to piłkarze, z którymi przy odrobinie wysiłku moglibyśmy tak skutecznie zamknąć przestrzeń do gry w środku pola, że każda drużyna w kraju, z Madrytem i Barceloną na czele, miałaby problem, aby skutecznie atakować nas tą strefą. Tylko spójrzcie:

 43

44

45

46

Każdy z tych piłkarzy jest co najmniej solidny w defensywie i właściwie nie ma wyraźnych słabych punktów.

Jakby tego było mało, naszym obrońcom również trudno coś zarzucić, przynajmniej na poziomie drugiej ligi.

47

Można się czepiać, że u naszego najlepszego lewego obrońcy ustawianie się 8, koncentracja 10, decyzje 10 to niezbyt dużo, ale jego atrybuty szybkościowe, błyskotliwość, technika, drybling, a nawet dośrodkowania 12 aż proszą, by pozwolić mu biegać pod pole karne przeciwnika.

48

Nasi podstawowi środkowi obrońcy na poziomie drugiej ligi hiszpańskiej powinni być klasą samą dla siebie:

49

50

Bramkarz też:

51

Jedynym pytaniem otwartym pozostaje więc, w jak dużym stopniu uda nam się ten skład utrzymać, bo nie mam wątpliwości, że chętnych z pierwszej ligi, by wyrwać kilka nazwisk, nie będzie brakować.

Nie jest zaskoczeniem, że w porównaniu z rywalami wyglądamy bardzo mocno:

52

53

54

55

56

57

58

59

Niewiele jest atrybutów, przy których nie bylibyśmy w ligowej czołówce. Warto jednak zauważyć, że najlepsi (analizując drużynę jako całość, a nie pojedyncze formacje) jesteśmy na ten moment w takich elementach, jak: drybling, przyjęcie piłki, agresja, przewidywanie, waleczność, determinacja, błyskotliwość, przegląd sytuacji, pracowitość, równowaga, wytrzymałość, siła. Drugie miejsce w lidze zajmujemy w takich elementach, jak: przyspieszenie, szybkość, opanowanie, gra bez piłki, ustawianie się, współpraca, dośrodkowania, gra głową, technika.

W związku z tym, gdybyśmy się uparli, tak naprawdę możemy grać zarówno ofensywnie, jak i defensywnie i uzyskiwać przy tym niezłe wyniki.

Podsumowując:

1. Próbując wykorzystać najlepsze strony tej drużyny (patrz lekcja 1), warto spróbować zwrócić uwagę na takie elementy, jak: duży pressing, większa swoboda taktyczna lub bardzo płynny styl gry, gra piłką. Mamy mnóstwo potencjału, by właściwie dominować mecze w środkowej strefie boiska i konstruować tam swoje ataki. Wcale nie oznacza to dążenia do posiadania piłki na poziomie 70%. Wprost przeciwnie, dając piłkarzom pewną swobodę taktyczną, pozwolilibyśmy im na podejmowanie ryzyka i szukanie kreatywnych, ofensywnych rozwiązań.

2. Biorąc pod uwagę nasz potencjał ofensywny, warto rozważyć grę dwoma napastnikami, przynajmniej w niektórych meczach.

3. Gdybyśmy mieli więcej dobrych skrzydłowych, być może dobrym rozwiązaniem byłaby też formacja 4-2-3-1 Szeroka. Nadal możemy mieć taki wariant, ale naszymi głównymi zawodnikami zapewniającymi szerokość rozegrania powinni być boczni obrońcy, którzy mają dobre predyspozycje do gry ofensywnej.

4. Nasi skrzydłowi, również ci najlepsi (Joaquin, Nahuel) mogą z powodzeniem występować na innych pozycjach ofensywnych.

5. Warto więc rozważyć ustawienia bez nominalnych skrzydłowych, które w największym stopniu wykorzystają siłę naszej drugiej linii np. 4-1-2-1-2, 4-3-1-2, ewentualnie 4-2-3-1 wąska.

6. Jednocześnie boczne strefy boiska mogą być naszą największą słabością w defensywie, co wymaga bardzo przemyślanego zestawienia ról i funkcji w pomocy. Tym bardziej że wśród wszystkich naszych rywali tylko jeden - Real Oviedo - gra bez wykorzystania bocznych pomocników lub ofensywnych bocznych pomocników. Bardzo popularne wśród menedżerów rywali są ustawienia 4-2-3-1 szeroka (w tym z dwójką DP), 4-4-1-1, 4-1-2-3 szeroka, dalej 4-4-2, 4-1-4-1.

Możliwości ustawienia tej drużyny mamy dużo, ale zmiana klubu jest oczywiście podyktowana tym, aby pokazać inne rozwiązania niż te, które były wykorzystywane w Sunderlandzie. Powyższe należy traktować jedynie jako luźne spostrzeżenia i wstęp do dyskusji.

 

RANKING DORADCÓW 

 

Punkty za aktywność pod poprzednim odcinkiem otrzymują:

1. Arcyk za transfer Raula Albentosę (10 punktów);

2. Tevenet od Kluchmana za komentarze (5 punktów);

3. Vapo2142 od Piotra Sebastiana za dosadność (5 punktów).

 

Jednoczesnie 36 osób wypełniło nasz test, ale nie wszystkich udało mi się zidentyfikować na liście maili, więc autorów wyników proszę o kontakt mailowy na piotrsebastian@centrumfm.org z adresów, które podali podczas wypełniania testu, a wówczas zmienię ich robaczki mailowe na prawidłowe aliasy.

Tym niemniej bardzo mi przyjemnie opublikować ranking naszych doradców po pierwszym sezonie Joint Story 4, a Arcykowi pogratulować, bo jako jedyny wypełnił nasz kwiz bezbłędnie. Szacun.

LP. DORADCA TRANSFERY KOMENTARZE KWIZ 1 RAZEM
1 IWABIK 20 5 6 31
2 ARCYK 10   10 20
3 TEVENET   5 7 12
4 BELIJAAL   5 6 11
5 NEMESH   10   10
6 BOCIAN78     9 9
7 jakubw(…)@tlen.pl     9 9
8 agodl(…)@o2.pl     8 8
9 pawel.ros(…)@gmail.com     8 8
10 matsm(…)@gmail.com     8 8
11 sbrzoz(…)@gmail.com     8 8
12 k-czajk(…)@o2.pl     7 7
13 marcin96(…)@gmail.com     7 7
14 GUCIOPRAWDA     7 7
15 mako1(…)@gmail.com     7 7
16 tomasz.f(…)@gmail.com     7 7
17 SCROSS     6 6
18 tmikol(…)@gmail.com     6 6
19 MR. WHO10     6 6
20 rubenbl(…)@hotmail.co.uk     6 6
21 dyzio.d(…)@spoko.pl     6 6
22 ZNACHOR   5   5
23 PATPUL   5   5
24 VAPO2142   5   5
25 damian.s(…)@gmail.com     5 5
26 delpie(…)@gmail.com     5 5
27 partac(…)@interia.pl     5 5
28 piotrsin(…)@gmail.com     5 5
29 sztroz(…)@gmail.com     5 5
30 krzysztofs(…)@onet.eu     5 5
31 jamacie(…)@yahoo.com     5 5
32 silesn(…)@gmail.com     4 4
33 arsson(…)@gmail.com     4 4
34 dziki1(…)@gmail.com     3 3
35 pysk9(…)@gmail.com     3 3
36 takiemai(…)@takze.es     3 3
37 sebastian.gr(…)@gmail.com     3 3
38 marcink(…)@gmail.com     2 2
39 YRKOMM16     1 1
40 dgdgu(…)@wp.pl     1 1

 

 

 

ZAPISANY STAN GRY

Stan gry na dzień 10.07.2017 (48 MB)

 

 

 

 


O autorze
Nick: Piotr Sebastian
Stanowisko: Wydawca
Napisanych artykułów: 180

Inne artykuły tego autora:
JS4. Lekcja 6: Ofensywni pomocnicy.
JS4. Lekcja 5: Ruch napastników.
JS4. Lekcja 3: Boczni obrońcy.
JS4. Lekcja 2: Centrum obrony.
JS4. Lekcja 1: Wybór formacji.
więcej


Komentarze
Piotr Sebastian
Kochani. Chciałem bardzo podziękować wszystkim Czytelnikom. Szkoła Taktyki spotkała się z tak dobrym przyjęciem, że sam jestem zaskoczony płynącym zewsząd słowom uznania. TO jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo.

Jutro z samego rana wyglądajcie kolejnych radosnych wieści, a tymczasem jakiś dobry transfer poproszę, bo liga poszła w dół, ale poprzeczka idzie w górę. Tym razem jesteśmy faworytami do awansu.
13 maja 2017 21:55
bocian78
Dzięki Piotrze!
Przeczytane i już wprowadzam poprawki do swojej kariery. :)
Zobaczymy jak przełożyć się mi uda pozyskaną wiedzę na praktykę.
Dzięki ostatniemu odcinkowi zamieniłem odważniej role obu BO i liga wygrana w cuglach (zdobyte 98 pkt.) a panowie grający na obu bokach asystowali ponad 25 razy.
13 maja 2017 23:59
Belijaal
Dzień dobry. Jak już wcześniej sygnalizowałem FM17 nie posiadam (mam 16) więc ciężko mi tu cokolwiek doradzać odnośnie transferów. Poza tym, nie bardzo potrafię coś odczytać na przedstawionych porównaniach zawodników (wole stary sposób). Nie wiadomo jaki mamy zasięg skautingu ani jaki budżet transferowy/płacowy. Zakładam, że skoro jesteśmy faworytami do awansu to będziemy grac nieco odważniejszą formacją. Obstawiałbym 4-2-3-1 a pozycje do wzmocnienia to PS , OP(PSL) . Generalnie to przedstawiony tu obecny skład zalatuje formalina i bez sporej ilości świeżej krwi się nie obejdzie (no chyba ze po awansie, w następnym sezonie zamierzamy walczyć o spadek :P)
14 maja 2017 10:08
Piotr Sebastian
bocian78 napisał:

Dzięki ostatniemu odcinkowi zamieniłem odważniej role obu BO i liga wygrana w cuglach (zdobyte 98 pkt.) a panowie grający na obu bokach asystowali ponad 25 razy.

Gratulacje. Podtrzymuję to, co powiedziałem wcześniej: przy obecnym silniku FM, gdybym mógł dokonać wyboru, cały swój budżet transferowy wydałbym na bocznych obrońców oraz defensywnego pomocnika.

Belijaal napisał:

Dzień dobry. Jak już wcześniej sygnalizowałem FM17 nie posiadam (mam 16) więc ciężko mi tu cokolwiek doradzać odnośnie transferów. Poza tym, nie bardzo potrafię coś odczytać na przedstawionych porównaniach zawodników (wole stary sposób). Nie wiadomo jaki mamy zasięg skautingu ani jaki budżet transferowy/płacowy. Zakładam, że skoro jesteśmy faworytami do awansu to będziemy grac nieco odważniejszą formacją. Obstawiałbym 4-2-3-1 a pozycje do wzmocnienia to PS , OP(PSL) . Generalnie to przedstawiony tu obecny skład zalatuje formalina i bez sporej ilości świeżej krwi się nie obejdzie (no chyba ze po awansie, w następnym sezonie zamierzamy walczyć o spadek :P)

Mam nadzieję, że analiza Kluchmana przyniesie osobom, które nie mogą ściągnąć sejwa, więcej informacji oraz obrazków dostarczających wiedzy na temat miejsca Betisu w hiszpańskim szeregu.
14 maja 2017 12:41
Iwabik
Zmiana klubu dość niespodziewana, ale co tam :)

Nie znam się, to się wypowiem - ja bym spróbował zagrać choinką bez skrzydłowych - 4-3-2-1.
14 maja 2017 17:54
kluchman89
Tekst uzupełnię najwcześniej jutro, więc można śmiało spekulować bez czekania na wskazówki. Jeszcze nie wiem, co dokładnie prezentuje w FM-ie, ale cieszę się, że nikt nam jak dotąd nie ukradł Ceballosa. ;-)

BTW widać Piotrze, że opis do rankingu kopiowałeś, bo Ariela Cabrala to kupowaliśmy jakiś czas temu.
14 maja 2017 18:11
Piotr Sebastian
kluchman89 napisał:

Tekst uzupełnię najwcześniej jutro, więc można śmiało spekulować bez czekania na wskazówki. Jeszcze nie wiem, co dokładnie prezentuje w FM-ie, ale cieszę się, że nikt nam jak dotąd nie ukradł Ceballosa. ;-)

BTW widać Piotrze, że opis do rankingu kopiowałeś, bo Ariela Cabrala to kupowaliśmy jakiś czas temu.

Nie czekając więc na analizę Kluchmana wrzucę jeszcze dziś kilka informacji o klubie.

Błąd z transferem poprawiony. ;-)
14 maja 2017 18:26
Piotr Sebastian
UWAGA!
Pchnąłem grę do przodu o 10 dni, żeby przejść w nowy sezon i podmieniłem sejwa, więc jeżeli ktoś już ściągnął poprzedniego, to proszony jest o podmiankę.
Dodałem także krótki opis naszej nowej drużyny wraz z taktyką poprzednika oraz nowymi budżetami.

14 maja 2017 19:31
Arcyk
Z tego co widzę to większość menedżerów będzie grała ustawieniem 4411 albo 4231 Szeroka, czyli z wykorzystaniem skrzydeł i z ofensywnym pomocnikiem. Dlatego spróbowałbym zagrać 4123 DP Szeroka.
14 maja 2017 20:29
Solaro
Podziękowania dla wszystkich tworzących CFM. Bardzo fajnie, że nadal wam się chce.
Czyta się bardzo przyjemnie i można się wiele dowiedzieć, jeszcze raz gratulacje.
15 maja 2017 19:16
Piotr Sebastian
Arcyk napisał:

Z tego co widzę to większość menedżerów będzie grała ustawieniem 4411 albo 4231 Szeroka, czyli z wykorzystaniem skrzydeł i z ofensywnym pomocnikiem.

Ciepło...

Arcyk napisał:

Dlatego spróbowałbym zagrać 4123 DP Szeroka.

Zimno...
15 maja 2017 22:04
kluchman89
Napisałem, ale wrzucę jutro, bo nie chce mi się o tej porze siedzieć przy obrazkach.
15 maja 2017 22:14
Belijaal
Jeśli w grę wchodzą jakieś transfery to (o ile w bazie FM17 będzie) to proponuje looknac za prawym defensorem ,a jegomość zwie się Ali Karaca (niemiecki turek). W sezonie 2017/18 jest w Bayernie Monachium. We wstępnym raporcie skaut mówi , ze Niemcy nie sprzedadzą, ale skaut jedno ,a ja drugie. Zaproponowałem 15mln od razu + 5 mln po 50 występach w lidze. Pozbyli się go bez mrugnięcia okiem. Te dodatkowe 5 mln to dałem im od siebie bo chcieli tylko 16 mln !!! Na miejscu zarządu Bayernu wywaliłbym ich dyrektora sportowego na zbity pysk bo wypuścił gościa, który w najbliższej przyszłości będzie wart spokojnie 5x tyle !!! Musze zaznaczyć, ze moja drużyna gra w Premiership i wygrała Puchar Euro (liga europy ,nie mistrzów). Drugi zawodnik to tez obrońca tyle ze lewy. Guilherme Arana (Brazylia) wyjęty z Corinthias za 9,75 mln. To na razie tyle. Moze się przyda.

16 maja 2017 12:21
Iwabik
Hmmm, a moja choinka? Pomysł tak beznadziejny, ze nawet nie zasługuje na odpowiedź? :P
16 maja 2017 16:46
kluchman89
Możesz się zdziwić. ;-)
16 maja 2017 17:00
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Hmmm, a moja choinka? Pomysł tak beznadziejny, ze nawet nie zasługuje na odpowiedź? :P

Ciepło, choć wieje nieco od głowy... Wytrzymaj jeszcze chwilkę.... :-)
16 maja 2017 17:42
kluchman89
Dodałem krótkie uzupełnienie.
16 maja 2017 18:50
Piotr Sebastian
kluchman89 napisał:

Dodałem krótkie uzupełnienie.

Brawo!
Nie lubię zbytnio odkrywać kart, ale w obliczu dość ważnej (bo jedynej!) decyzji transferowej, muszę do Was mrugnąć okiem i rzec: zakupu skrzydłowego proszę mi raczej nie proponować. ;-)
16 maja 2017 19:00
Iwabik
Yyyyyyy, a czy ta taktyka nie jest aby załadowana już w najnwoszym sejwie? Czyżby mały fail? 4-3-3 fls?

Jeżeli to ona, to generalnie rzecz biorąc nie różni się znacząco od mojej wersji roboczej, środek podobny (ja postawiłem na jednego ŚP zamiast WPP), boki obrony trochę bardziej ofensywne, no i wiadomo, atak - ja chciałem 1 napastnika, Piotr wymyślił dwóch. Chociaż z wybranymi rolami...

Co do transferu - imho potrzeba nam dobrej fałszywej dziewiątki lub K10, kogoś jak np. Kuki z Malagi, Mariano z Realu Madryt (chociaż tutaj chyba łatwiej o wypożyczenie) czy Alan z chińskiego Guangzhou.

Ew. można pomyśleć też nad fałszywym napastnikiem, ale patrząc na wymagane atrybuty w zaproponowanych przez Piotra rolach, to są one bardzo podobne, więc po opanowaniu gry na OP będzie można spokojnie rotować zawodnikami w czubie formacji.
16 maja 2017 20:38
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Yyyyyyy, a czy ta taktyka nie jest aby załadowana już w najnwoszym sejwie? Czyżby mały fail? 4-3-3 fls?

Jeżeli to ona, to generalnie rzecz biorąc nie różni się znacząco od mojej wersji roboczej, środek podobny (ja postawiłem na jednego ŚP zamiast WPP), boki obrony trochę bardziej ofensywne, no i wiadomo, atak - ja chciałem 1 napastnika, Piotr wymyślił dwóch. Chociaż z wybranymi rolami...

Kluchman od razu mnie za to napadł :-)
Rzeczywiście coś tam grzebałem, ale raczej chaotycznie, bo patrzyłem tylko na przydatności kilku osób w kilku nowych dla nich zawodach :-)
Ale kombinujesz dobrze, tylko nie do końca...
Taktyki zrobimy na początek sezonu razem trzy: jedną do strzelania bramek, jedną do walenia goli, a jedną... na trzy specjalne okazje, które akurat na początku sezonu będziemy mieli...
Kandydatów na listy wklepię już jutro, bo oko cięzkie
16 maja 2017 23:32
Iwabik
No właśnie tak mi się wydawało, że atak to takie masło maślane.
16 maja 2017 23:50
Piotr Sebastian
Belijaal napisał:

Jeśli w grę wchodzą jakieś transfery to (o ile w bazie FM17 będzie) to proponuje looknac za prawym defensorem ,a jegomość zwie się Ali Karaca (niemiecki turek). (...) Drugi zawodnik to tez obrońca tyle ze lewy. Guilherme Arana (Brazylia) wyjęty z Corinthias za 9,75 mln. To na razie tyle. Moze się przyda.

Obu Panów brak w bazie danych.

Iwabik napisał:

Co do transferu - imho potrzeba nam dobrej fałszywej dziewiątki lub K10, kogoś jak np. Kuki z Malagi, Mariano z Realu Madryt (chociaż tutaj chyba łatwiej o wypożyczenie) czy Alan z chińskiego Guangzhou.

Dodani do listy życzeń.

Oto ona:
https://scr.hu/BNJ7nm
18 maja 2017 1:09
Piotr Sebastian
Wszystkim punktującym Doradcom, aktywnym Komentującym, milczącym Czytelnikom oraz anonimowym Fanom mówię dziś DZIĘKUJĘ.

http://www.fmscout.com/a-tactical-development-workshop-preface.html
18 maja 2017 22:27
Arcyk
Co do transferów to można zwiększyć konkurencję na lewej obronie dlatego proponuję tu byłego podopiecznego z Sunderlandu Bryana Oviedo. Druga propozycja to ofensywny pomocnik Carlos Fernandez z Sevilli. Ostatnią propozycją jest napastnik Fidel z Almerii do roli K10.
18 maja 2017 22:31
zyke
A czy jakaś lista poprawnych odpowiedzi kwizu z poprzedniego odcinka dla anonimowych fanów się pojawi?
19 maja 2017 10:33
bocian78
@ Piotr Sebastian

Myślę, że jako fan, czytelnik, komentujący i doradca również mogę powiedzieć DZIĘKUJĘ.
Całej redakcji - za zaangażowanie i wytrwałość, dzięki którym niecierpliwie czekam na kolejny artykuł czy odcinek naszej sagi ;) o losach pana Petroffa.
19 maja 2017 11:25
Piotr Sebastian
Arcyk napisał:

Co do transferów to można zwiększyć konkurencję na lewej obronie dlatego proponuję tu byłego podopiecznego z Sunderlandu Bryana Oviedo. Druga propozycja to ofensywny pomocnik Carlos Fernandez z Sevilli. Ostatnią propozycją jest napastnik Fidel z Almerii do roli K10.

Wszyscy dodani do listy życzeń.
Pragnę tylko przypomnieć Szanownym Doradcom, bo być może fakt ten uszedł Waszej uwadze, że Betis będzie rywalizował w drugiej lidze hiszpańskiej, więc wyrwanie Oviedo z Sunderlandu bijącego się o LM, tudzież Sevilli grającej w LE może śmiało kandydować do miana TRANSFER ROKU.

zyke napisał:

A czy jakaś lista poprawnych odpowiedzi kwizu z poprzedniego odcinka dla anonimowych fanów się pojawi?

Owszem, wraz z publikacją następnego kwizu, czyli na zakończenie sezonu.
19 maja 2017 20:38
Solaro
Mam pytanie niezwiązane bezpośrednio z Szkołą Taktyki, ale może ktoś będzie mógł odpowiedzieć:
- czy wgranie logopacków/facepacków bardzo obciąża komputer w porównaniu do czystego fma? Posiadam komputer z 2 GB pamieci ram i zastanawiam się nad wgraniem logopacków, ale to sporo ściągania i nie wiem czy jest sens skoro będzie bardzo muliło.
Ktoś ma jakieś doświadczenia?
21 maja 2017 12:49
Piotr Sebastian
Solaro napisał:

Mam pytanie niezwiązane bezpośrednio z Szkołą Taktyki, ale może ktoś będzie mógł odpowiedzieć:
- czy wgranie logopacków/facepacków bardzo obciąża komputer w porównaniu do czystego fma? Posiadam komputer z 2 GB pamieci ram i zastanawiam się nad wgraniem logopacków, ale to sporo ściągania i nie wiem czy jest sens skoro będzie bardzo muliło.
Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Nie sądzę. Z pewnością gra się dłużej ładuje (startuje), ale podczas rozgrywki nie zauważyłem wielkiej różnicy.

Panowie Doradcy.
Co z tymi transferami? Świat na Was patrzy.
21 maja 2017 22:06
Iwabik
Proponuje poczekać do końca dnia i wiśta wio
22 maja 2017 15:16
Pr0fes0r
Solaro napisał:

Mam pytanie niezwiązane bezpośrednio z Szkołą Taktyki, ale może ktoś będzie mógł odpowiedzieć:
- czy wgranie logopacków/facepacków bardzo obciąża komputer w porównaniu do czystego fma? Posiadam komputer z 2 GB pamieci ram i zastanawiam się nad wgraniem logopacków, ale to sporo ściągania i nie wiem czy jest sens skoro będzie bardzo muliło.
Ktoś ma jakieś doświadczenia?Grafika wyłącznie spowalnia wczytywanie gry. W samej rozgrywce nie ma żadnego wpływu na szybkość.
22 maja 2017 18:13
Solaro
Dziękuję za odpowiedzi, spróbuję, bo na pewno będzie się przyjemniej grało z dodatkami.
22 maja 2017 18:34
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Proponuje poczekać do końca dnia i wiśta wio

Jeżeli NIKT NIC, to tak właśnie zrobię choć pewnie transferu nie będzie. Oviedo i Fernandez poza zasięgiem, Mariano rozchwytywany, Alan drogi, Kuki słabszy od posiadanych juz 5 innych...
22 maja 2017 19:47
Iwabik
No cóż, trudno o wzmocnienia w drużynie, która spadła z ligi, chociaż ma skład spokojnie na co najmniej środek tabeli ;)
22 maja 2017 23:18
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Proponuje poczekać do końca dnia i wiśta wio

U mnie już koniec dnia. Z pierwszym brzaskiem strzelę konia batem.
22 maja 2017 23:23
Solaro
Redakcjo mam pytanie dotyczące taktyki. Rozumiem, że część z ustawieniami pomocników jeszcze przed nami, ale chciałbym zapytać czy dobrze kombinuję.

Gram obecnie w FM16 i w systemie 4-1-4-1 stawiam na grę piłką szeroko. KBO mają funkcję atak, a przed nimi znajdowali sie skrzydłowi z funkcją atak również.
Niestety w tym sezonie (wcześniej grałem 4-4-2) skrzydłowi zbierają bardzo słabe noty, a sezon wcześniej byli siłą napędową mojej drużyny.
Zauważyłem, że obrońca ze skrzydłowym często się dublują i grają obok siebie, więc stwierdziłem, że zmienię skrzydłowych na bocznych pomocników funkcją ataku i schodzenia z piłką do środka, żeby tworzyły się korytarze dla obrońców.

Ma to jakiś sens? Prawdopodobnie będę musiał czekać na lekcje z pomocnikami i wyjaśnieniem ról, ale może ktoś akurat będzie miał chwile i coś skrobnie.

Z karierą nie pomogę z uwagi na brak fma17, ale powodzenia.
23 maja 2017 19:39
Piotr Sebastian
Solaro napisał:

Gram obecnie w FM16 i w systemie 4-1-4-1 stawiam na grę piłką szeroko. KBO mają funkcję atak, a przed nimi znajdowali się skrzydłowi z funkcją atak również.
Niestety w tym sezonie (wcześniej grałem 4-4-2) skrzydłowi zbierają bardzo słabe noty, a sezon wcześniej byli siłą napędową mojej drużyny.
Zauważyłem, że obrońca ze skrzydłowym często się dublują i grają obok siebie, więc stwierdziłem, że zmienię skrzydłowych na bocznych pomocników funkcją ataku i schodzenia z piłką do środka, żeby tworzyły się korytarze dla obrońców.

Redakcja odpowiada: intuicja Cię nie zawodzi. Jeżeli wszak masz po dwóch skrzydłowych na bokach, to po co grasz szeroko?
Piotr Sebastian dodaje: nie wiem jak u Ciebie wygląda środek drugiej linii (kto tam ma kreować, kto odbierać, a kto strzelać), ale lekcję o bocznych obrońcach już przerabialiśmy, więc po co Ci po dwóch zawodników na bokach z zadaniem dośrodkowywania piłki w pole karne? Skoro BO będą to robić, to poszukaj dla skrzydłowych lepszego zajęcia, bo nawet z poleceniem schodzenia do środka ich rola będzie ich często skłaniała do gry na flance. A jeżeli jednak to skrzydłowi mają atakować flankami, to może rozważ OWS dla bocznych, albo polecenie gry na obieg? W pierwszym przypadku zyskasz sporo wejść z głębi pola kosztem pustej obrony, w drugim - zejścia twoich skrzydłowych do środka kosztem zwolnienia tempa ataku. Eksperymentuj: to tylko gra.
23 maja 2017 20:40
Piotr Sebastian
Mam pytanie do Wiernych Czytelników:

W wersji angielskiej naszej Szkoły na FMScout siłą rzeczy umieszczane są screeny z gry po polsku. Nie ma takiej opcji, abym znalazł czas na robienie jeszcze angielskich wersji tychże tylko na potrzeby publikacji na FMScout. Stąd pytanie do Czytelników: przechodzimy tutaj na wersję angielskojęzyczną, czy niech się świat męczy?
25 maja 2017 12:35
kluchman89
A może znalazłaby się jakaś osoba gotowa poświęcić czas, by korzystając z dostępnych zapisanych stanów gry porobić stosowne screeny z lekcji po angielsku (oczywiście akcje meczowe nie są konieczne)? Wiemy, że to dość pracochłonne, ale jeśli ktoś by to zrobił, to tytuł wolontariusza roku murowany.
25 maja 2017 14:00
Iwabik
Tramtamtam: https://www.mediafire.com/?ymaktwfcgxy8n0x

W rarze skriny po ang na lekcję nr 2. Nie wiem czy nie za późno już, ale może się przyda. Mam troszkę inne loga i inną rozdzielczość zdjęć, ale to chyba nie będzie problem? No i zdjęć inboxowych się już nie dało zrobić, to wrzuciłem zwykłe skriny z widoku pomeczowego. Ofert transferowych też oczywiście nie, tylko po fakcie dokonanym.

Jak się przyda, to mogę robić dalej.
25 maja 2017 15:49
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Tramtamtam: https://www.mediafire.com/?ymaktwfcgxy8n0xWOW! Stale zdumiewam się Waszym magicznym wsparciem, ale tak szybka reakcja mnie zdumiała.
Igorze: wielkie dzięki. Od początku jesteś jednym z mocnych filarów Joint Story, a teraz jeszcze dolałeś cementu.
25 maja 2017 17:30
Solaro
Odpowiadając na pytanie Piotra, jak dla mnie nie ma problemów z angielskimi screenami w kolejnych częściach.
25 maja 2017 19:20
Iwabik
W takim razie reszta: https://www.mediafire.com/?6rege3mn2hdevav

Aha, troszkę koszulki się poucinały w systemach (za późno zauważyłem i już mi się nie chciało od nowa robić), ale wszystko jest czytelne, więc... Nie znalazłem też w L4 skrina do 22a z formacją, 22b niezłączone. Aha, i w poprzedniej paczce na zdjeciach są funty, a nie euro, ale to chyba szczegół. No i gdzie niegdzie jakiś kursor się załapał. A, jeszcze skriny profili piłkarzy są z 1 lipca a nie 10.

A JS jest polskie, to skriny też powinny być polskie! Przynajmniej u nas, angielskie mogę dorzucać (te, które się uda, a te co się nie uda - podmienimy na inne :D:D).
25 maja 2017 20:14
Arcyk
Zawsze to my musieliśmy się męczyć z tłumaczeniem angielskich poradników to teraz niech świat się pomęczy z polskimi screenami :-) A tak na poważnie to (doceniając robotę Iwabika) jednak jest to podwójna robota na którą nie zawsze jest czas. Dlatego, jeżeli chodzi o mnie to mogą być angielskie screeny w dalszej części JS4.
25 maja 2017 21:05
Piotr Sebastian
Dzięki Iwabikowi język polski uratowany
25 maja 2017 21:24
walderek
25 maja 2017 21:56
tevenet
Bardzo się cieszę ze zmiany na Betis. Czuję, że to będzie drużyna bardzo bliska mojej obecnej filozofii gry i wiele się przy tym nauczę. Tylko szkoda, że ostatnio w ogóle nie ma czasu na wciskanie spacji a co dopiero na analizę systemów defensywnych :)
Tak czy tak kolejny raz wielkie dzięki za lekcję!
27 maja 2017 6:35
Solaro
Oglądał ktoś może finał FA Cup? Nie spodziewałem się, że drużyna Wengera może zdominować tak bardzo (pierwsza połowa) obecnych mistrzów Anglii. Jako kibic Arsenalu mam nadzieje, że Arsene jeszcze z nami zostanie.
28 maja 2017 8:20
Minionek
a oto 1 efekty waszej szkoły taktyki Fm 2016 i awans Real Sport Club 3 liga portugalska ....
28 maja 2017 15:09
Szymi1
Panowie, podpowiedzcie co jest nie tak z tymi taktykami...
http://www61.zippyshare.com/v/tsXm3use/file.html
jedna jest ofensywna na słabszego/równorzędnego rywala u siebie. Druga na wyjazdy z silniejszym przeciwnikiem. Niestety obie nie spełniają swojej funkcji. W ofensywnej co prawda trochę strzelam, ale sporo tracę. W defensywnej za to tracę również sporo a nie strzelam w ogóle. W efekcie w moim drugim sezonie w Monaco jestem...w drugiej części tabeli. Gdzie jest błąd ?
28 maja 2017 21:47
Iwabik
I jak idzie?
29 maja 2017 12:45
Piotr Sebastian
walderek napisał:

Mam pytanie dotyczące ustawiania defensywy. Czy są jakieś ogólne zasady, którymi należy się kierować odnośnie: wysokości linii defensywy, pressingu, krycia, odbioru?

O matko! Ile mam powtarzać? Są: patrz na rywali i wykorzystuj błędy! Po co Ci wysoka linia defensywy? Żeby zmniejszyć przestrzeń w środku. Komu chcesz zmniejszać przestrzeń w środku? Tym co rozgrywają krótko w środku czy grają bezpośrednio na skrzydła? Po co Ci pressing? Żeby zbliżyć się do rywali i szybko odbierać im piłkę. Komu chcesz odbierać piłkę? Tym co grają szeroko i głęboko czy tym co grają wąsko i wyżej? Po co Ci krótkie krycie? ... itd. itp. A potem zobacz jak gra rywal i się zastanów co chcesz mu zrobić.

tevenet napisał:

Bardzo się cieszę ze zmiany na Betis. Czuję, że to będzie drużyna bardzo bliska mojej obecnej filozofii gry i wiele się przy tym nauczę. Tylko szkoda, że ostatnio w ogóle nie ma czasu na wciskanie spacji a co dopiero na analizę systemów defensywnych :)
Tak czy tak kolejny raz wielkie dzięki za lekcję!

Filozofia faworyta może być tylko jedna: lać kogo popadnie. A filozofia Betisu jest dodatkowo filozofią hegemona, więc awans w marcu będę uważał za potwarz.

Solaro napisał:

Oglądał ktoś może finał FA Cup? Nie spodziewałem się, że drużyna Wengera może zdominować tak bardzo (pierwsza połowa) obecnych mistrzów Anglii. Jako kibic Arsenalu mam nadzieje, że Arsene jeszcze z nami zostanie.

Problemy Wengera są problemami Barcelony. Nie chodzi tu o brak dominacji, ale o to, że dominacja jest ważniejsza niż styl oraz wynik. Różnica jest taka, że Arsenal ma styl, a Barca wyniki.

Minionek napisał:

a oto 1 efekty waszej szkoły taktyki Fm 2016 i awans Real Sport Club 3 liga portugalska ....

Nie wiem co to, ani gdzie to, ani dlaczego, ale Pan Sebastian tylko wykłada teorię. Ty zrobiłeś z tego praktykę, więc GRATULACJE!

Szymi1 napisał:

Panowie, podpowiedzcie co jest nie tak z tymi taktykami...
http://www61.zippyshare.com/v/tsXm3use/file.html
jedna jest ofensywna na słabszego/równorzędnego rywala u siebie. Druga na wyjazdy z silniejszym przeciwnikiem. Niestety obie nie spełniają swojej funkcji. W ofensywnej co prawda trochę strzelam, ale sporo tracę. W defensywnej za to tracę również sporo a nie strzelam w ogóle. W efekcie w moim drugim sezonie w Monaco jestem...w drugiej części tabeli. Gdzie jest błąd ?

O tym już było. W chwili obecnej brak mi czasu nawet na lekcje, a co dopiero na analizy, więc będzie specjalna lekcja dla Czytelników, w której będziemy analizowali wybrane nadesłane taktyki.

Iwabik napisał:

I jak idzie?

P.Sebastian napisał. S.Petroff zagrał. K.Kluchman działa.
30 maja 2017 21:09
walderek
30 maja 2017 21:56
Piotr Sebastian
walderek napisał:

O jej. Przepraszam, że zapytałem. Myślałem, że to poradnik i można zasięgnąć porady. Widać ta strona to już nie dla wszystkich, tylko dla wybitnych. Szkoda, bo chyba więcej jest czytelników "wszystkich" niż wybitnych.


Ja nie krzyczę, ależ skądże,
pytaj pytaj, z tym, że mądrze.
A pytania w stopniu czwartym
ogólności nie są warte,
trzech tysięcy słów wykładu,
bo bym musiał, bez okładu,
właśnie tyle słów napisać,
żeby Ci wyjaśnić dzisiaj,
to co już "wybitni" wiedzą,
od miesiąca. Teraz siedzą
przed ekranem bez jedzenia.
Pozazdrościć.
Pozdrowienia.
30 maja 2017 22:51
Solaro
Każdy ma swoje zajęcia i obowiązki, fajnie że jest ten poradnik, a opcja wysłania taktyk do specjalnego tekstu będzie już super. Zrozumiałe, że nie macie czasu na analizowanie każdej taktyki czytelnika (więc zluzuj Walderek). Oby następne rozdziały wychodziły regularnie bo coś mały przestój się zrobił :)
31 maja 2017 18:45
walderek
31 maja 2017 23:03
Znachor
Walderek: dołączam się do Solaro. Obrażając się (i pisząc "O jej" ) sam sobie wystawiasz świadectwo . Przeczytaj proszę jeszcze raz 1) "Formacje" 2) "Centrum obrony". Przeczytaj całość, razem z komentarzami pod spodem.
Cytuję za artykułem wstępnym:
"(...) Szkoła Taktyki nie będzie ani przedszkolem czyli instrukcją, ani szkołą podstawową czyli podręcznikiem. Szkoła średnia (gimnazjum? liceum?) będzie tu bardziej odpowiednim odniesieniem, jako, że poruszać się będziemy płynnie a docierać głęboko i to bez konieczności tłumaczenia rzeczy oczywistych. Jeżeli w tym miejscu niniejszego tekstu pożegnaliśmy już graczy początkujących, to pozwolę sobie jeszcze przestrzec tych bardziej zaawansowanych. Dla właściwego zrozumienia zbliżających się lekcji polecam Wam lekturę trzech podręczników, które pozwolą Wam nie tylko uporządkować wiedzę, ale i zapoznać się ze słownictwem oraz filozofią, która przyświecała konstruktorom gry (...)"
Zadam pytanie retoryczne: przeczytałeś te trzy pozycje?31 maja 2017 23:07
walderek
31 maja 2017 23:20
Piotr Sebastian
walderek napisał:

(...)Sam zluzuj Solaro.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka. Ech.
31 maja 2017 23:20
walderek
31 maja 2017 23:25
Znachor
Napiszę to dwa razy - pierwszy i ostatni - więc proszę epigonów Walderka o wybaczenie za to, że odsyłam do tego posta.
1) Nie ma uniwersalnych ustawień. I za to tak kocham tą grę, bo gdyby były, znudziłaby się wszystkim po 1-2 sezonach.
2) Jeśli są jakieś prawidła to Piotr je na bieżąco podaje na tacy (zrobił to przy okazji pozycji bramkarza, cała powyższa lekcja to jedna wielka ściąga)
3) Trzeba analizować rywali przed meczem (to nie sarkazm). Football Manager, a więc tak jak menadżer - miej plan na mecz (plan A i B i ...). Zaufaj intuicji i ucz się na błędach. Cudzych (najlepiej) i własnych. Poczytaj wszystkie edycje Joint Story. To jedne z najlepiej opisanych karier i sporo można się z nich nauczyć na temat zachowań w trakcie meczu.

31 maja 2017 23:38
Znachor
walderek napisał:

Po za tym to pytanie nie było retoryczne. Sprawdź w wikipedii co to jest pytanie retoryczne.


W Wikipedii? Panie Walderku...
"Po za tym"?????
Pozwolę sobie jednak obstawać przy tym, że było retoryczne. Zastanów się dlaczego tak uważam. I przeczytaj.
31 maja 2017 23:48
walderek
1 czerwca 2017 0:05
walderek
1 czerwca 2017 0:07
Znachor
walderek napisał:

Pozdrawiam wszystkich moich epigonów. Ale także hagiografów, np. takich jak Pan Znachor w stosunku do P.Sebastiana. Pozdrawiam wszystkich, którzy korzystają z tego poradnika, i naśladują zawarte w nim rozwiązania, bo oni automatycznie przez to również są epigonami. A dziękuję Znachorowi za wyjaśnienie, że analiza rywala to ważna sprawa, bo ja zawsze, ale to zawsze myślałem, że to sarkazm. O ile to sarkazm. Ale napewno.


Obiecałem sobie że nie odpiszę, ale córka prosi. Dzień Dziecka, córce się nie odmawia. Więc sorki.
Po pierwsze: "Napewno"????? Krokodylion edycji swojego własnego postu i "napewno"???? O nierządne królestwo i zginienia bliskie...
Po drugie: proszę, nie poprawiaj więcej swoich postów. Z każdym kolejnym edytowaniem rośnie ilość trudnych wyrazów. Jeszcze raz i Wikipedia wybuchnie.
Po trzecie: Ostatnie trzy zdania. Brawurowa frazeologia. James Joyce ze strumieniem świadomości leży i kwiczy.
Over and out.
P.S. Córka, nie proś więcej - raz wystarczy.
1 czerwca 2017 9:52
walderek
1 czerwca 2017 14:11
walderek
1 czerwca 2017 14:13
walderek
1 czerwca 2017 14:17
Norther
Co tu się odjaniepawliło?
2 czerwca 2017 11:34
Iwabik
Piotrze, co ty na to żeby wrzucić 5. lekcje tak samo jak ta? Tzn część Kluchmana dodasz potem? Bo sie duży przestój zrobił?
2 czerwca 2017 11:38
Iwabik
Norther napisał:

Co tu się odjaniepawliło?


Dzień dziecka.
2 czerwca 2017 11:39
Znachor
Iwabik napisał:

Norther napisał:Co tu się odjaniepawliło?
Dzień dziecka.Raczej dzień świra.
2 czerwca 2017 13:30
Piotr Sebastian
Iwabik napisał:

Piotrze, co ty na to żeby wrzucić 5. lekcje tak samo jak ta? Tzn część Kluchmana dodasz potem? Bo sie duży przestój zrobił?

Przyjęte. Analiza Kluchmana będzie w weekend.

EDYTA: Faza przejściowa zakończona. Uciekliśmy z obrony i jesteśmy już pod bramką przeciwnika.
http://www.centrumfm.org/artykul-996,JS4_Lekcja_5__Ruch_napastnikow.html
2 czerwca 2017 14:22
toxic992
Nie wiem, czy ktoś to przeczyta, bo długi czas od publikacji artykułu już upłynął, ale spróbować nie zaszkodzi. Właśnie zaczynam w FM nową karierę, jestem amatorem (noobem). Wymyśliłem sobie taki system gry obronnej, na podstawie 4 artykułów szkoły taktyki. Grał będę Valencią.
5 obrońców (3x OGP-o, 2x OWS-w). Do tego jeden defensywny pomocnik jako regista-wsparcie. 4 pozostałych graczy bardzo wysuniętych, albo środkowi atakujący albo tradycyjnie skrzydłowymi. Czy taki system obrony ma prawo bytu? Czy aby nie przesadziłem z uszczelnianiem środka, co poskutkuje brakiem opcji w ataku?
19 czerwca 2017 14:23
Piotr Sebastian
toxic992 napisał:

Nie wiem, czy ktoś to przeczyta, bo długi czas od publikacji artykułu już upłynął, ale spróbować nie zaszkodzi. Właśnie zaczynam w FM nową karierę, jestem amatorem (noobem). Wymyśliłem sobie taki system gry obronnej, na podstawie 4 artykułów szkoły taktyki. Grał będę Valencią.
5 obrońców (3x OGP-o, 2x OWS-w). Do tego jeden defensywny pomocnik jako regista-wsparcie. 4 pozostałych graczy bardzo wysuniętych, albo środkowi atakujący albo tradycyjnie skrzydłowymi. Czy taki system obrony ma prawo bytu? Czy aby nie przesadziłem z uszczelnianiem środka, co poskutkuje brakiem opcji w ataku?

Widzę, że fanów Kluchmana przybywa. :-)
Interesujący pomysł jak na nooba. Szkoda, że bardziej doświadczeni gracze nie eksperymentują w ten sposób, bo zaproponowany przez Ciebie początek ustawiania taktyki jest bardzo trudny w kontynuacji, tak aby zapewnić łączność pomiędzy formacjami i zapewnić skuteczność.
1. Obu OWS/w ustaw na pozycjach wysuniętych.
2. W środku pomocy daj PD (łącznik) i SP/a, który zapewni Ci szerokość.
3. Przed nimi na pozycji OPŚ tylko K10, bo musisz mieć tam zejścia do boku, żeby dać miejsce obu OWS.
4. Napastnik CN/a.
Będzie się działo! I najciekawsze: mentalność standardowa, styl elastyczny i kompletnie żadnych poleceń drużynowych!!!! Zero. Null. Zobaczysz co się stanie.

PS. W meczach z silniejszymi rywalami, którzy grają z wykorzystaniem ofensywnych skrzydłowych, cofnij obu OWS na pozycje bocznych obrońców, bo Cię zmasakrują. Powodzenia!
19 czerwca 2017 18:41
toxic992
Bardzo dziękuję za porady! Jeszcze raz przeczytałem wszystkie lekcje i postanowiłem spróbować jeszcze jednego ustawienia (będę grał na 2 savy, zobaczę co wygląda lepiej). Spróbuję taktyki 4-3-2-1.
1) Obrona: 2x BO-w, 2x OGP-o, bramkarz libero. Pisaliście, że to szczelne rozwiązanie przeciw mocnym rywalom, a takich w La Liga nie brakuje.
2) Pomoc: WPP-o, CR-w, PD-w. Takie ustawienie chyba nada odpowiedniej płynności grze. Jeden od defensywy, jeden rozgrywający i jeden pomocnik B2B.
3) Atak: WR-w, FN-a, CN-a. Teoretycznie zawodnicy powinni ładnie się wymieniać pozycjami i podchodzić do gry. Szczególnie liczę na współpracę fałszywego i cofniętego napastnika, bo według opisu uzupełniają się idealnie.

Co do taktyki- kontrola i elastyczny powinno chyba współgrać ze wszystkim? Obrona wg lekcji nr 4, do tego rozegranie po ziemi, utrzymanie piłki i szukanie gry. Czy ma to prawo zadziałać i oferować grę dużą liczbą podań i klepaniem przeciwników?

Dziękuję za trud napisania tych poradników i czekam na więcej. Dzięki Wam zaczynam rozumieć jak działa FM. Z niecierpliwością wyczekuję lekcji o pomocnikach oraz przydałoby się coś o treningu przedsezonowym. Warto ćwiczyć tam kondycję czy lepiej wrzucić wszędzie taktykę, aby jak najszybciej zapoznać z nią piłkarzy?
20 czerwca 2017 10:25
Piotr Sebastian
toxic992 napisał:

Jeszcze raz przeczytałem wszystkie lekcje i postanowiłem spróbować jeszcze jednego ustawienia (będę grał na 2 savy, zobaczę co wygląda lepiej). Spróbuję taktyki 4-3-2-1.
1) Obrona: 2x BO-w, 2x OGP-o, bramkarz libero. Pisaliście, że to szczelne rozwiązanie przeciw mocnym rywalom, a takich w La Liga nie brakuje.
2) Pomoc: WPP-o, CR-w, PD-w. Takie ustawienie chyba nada odpowiedniej płynności grze. Jeden od defensywy, jeden rozgrywający i jeden pomocnik B2B.
3) Atak: WR-w, FN-a, CN-a. Teoretycznie zawodnicy powinni ładnie się wymieniać pozycjami i podchodzić do gry. Szczególnie liczę na współpracę fałszywego i cofniętego napastnika, bo według opisu uzupełniają się idealnie.

Co do taktyki- kontrola i elastyczny powinno chyba współgrać ze wszystkim? Obrona wg lekcji nr 4, do tego rozegranie po ziemi, utrzymanie piłki i szukanie gry. Czy ma to prawo zadziałać i oferować grę dużą liczbą podań i klepaniem przeciwników?

Tym razem radzę przeczytać wszystko po raz trzeci, a przede wszystkim poczekać na odcinki o pomocy, bo to 4-3-2-1 działać nie ma prawa. Ze słabszymi będziesz nadrabiał umiejętnościami, ale ciut mocniejsi Cię zgniotą. Nie ma tu całkiem szerokości. Wszyscy od CR po FN będą grali w środku, a jeden CN na czubie i jeden WPP na tyłach to trochę ciut mało. BO się zaharują, ale w większości ataków oraz obron będą za późno na swoich pozycjach. Za dużo też tutaj tego holowania piłki (CR, WR), więc klepanie będzie, ale bramek z tego niewiele. Lepiej Ci pójdzie z defensywnymi rywalami, ale Ci odważniejsi, srogo Cię będą kosztować. Zmień tego WR w ataku na K10/a, albo OP/w, a tego CR na ŚP/au. Może wtedy, choć poszukałbym tu skrzydeł mimo wszystko. Nie ma w Walencji?
20 czerwca 2017 17:33
toxic992
W takim razie czekam, a dla własnego doświadczenia popróbuję zmian, które wypisałeś. Valencia skrzydłowymi stoi, ale ja nie lubię grać formacjami ze skrzydłami. Dziękuję za odpowiedzi!
21 czerwca 2017 9:42


 


Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

© Centrum FM
Mapa serwisu