Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

SI rozdaje nagrody!

Sports Interactive Sports Interactive to firma znakomicie znająca się na budowaniu u swoich klientów napięcia i przyciąganiu ich do siebie coraz bardziej. No, może pomijając ilość błędów w najnowszym Football Managerze 2009, bo te raczej odstraszają. Jednakże niektóre ich pomysły są po prostu mistrzowskie.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 11 stycznia 2009 17:48

Trenujemy

Porada W zdrowym ciele zdrowy duch – mawiają wszyscy zwolennicy aktywnego wypoczynku. Coś w tym musi być, skoro w tym roku sam Jurek Owsiak zdecydował się porzucić swoje stylowe, czerwone jeansy na rzecz przewiewnych dresów umożliwiających jogging. Centrum Football Managera również postanowiło propagować zdrowy styl życia i skupiło się na treningu, oczywiście tym wirtualnym.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 11 stycznia 2009 13:07

Nie odchodź!

FM 2009 Większość ludzi nie lubi, gdy ktoś ich opuszcza. Tęsknota za tą osobą często jest ogromna. Czasem, gdy stracimy ważną osobę, zauważamy jak bardzo przydawała się nam jej pomoc. Mogłaby na przykład być pomocna przy trenowaniu zawodników. Straszne jest, gdy chcemy poinformować tego kogoś, że taka pomoc jest nam potrzebna i nagle zauważamy, że go nie ma...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 7 stycznia 2009 16:16

Promocja FM-a 2009

FM 2009 Football Manager 2009 pojawił się na półkach w polskiej wersji językowej dokładnie 21. listopada już zeszłego, 2008 roku. Jego cena była taka, jak chyba każdej wersji tej gry, czyli 99 złotych. Teraz CD Projekt, polski wydawca dzieła Sports Interactive zorganizowało noworoczną wyprzedaż różnego rodzaju gier.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 6 stycznia 2009 14:45

Liga Typerów #7

LT 2008/2009 Koniec roku to mało aktywny piłkarsko okres, ale mimo to, odbyła się 7 kolejka Ligi Typerów tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Przyniosła jak zawsze wiele emocji i roszady w klasyfikacji generalnej. Jednak w związku z nowym rokiem i małym wyborem spotkań na pierwszy weekend roku, zrezygnowaliśmy z następnej chronologicznie kolejki i przesunęliśmy ją na 10-11 stycznia. W ten sposób udało nam się wyselekcjonować jeszcze ciekawsze spotkania.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 3 stycznia 2009 18:35

Zostań beta testerem

Sports Interactive 2 Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Football Manager to gra niezwykle złożona, skomplikowana i trudna do napisania. Dowodem na to są ciągle pojawiające się niedociągnięcia i bugi, które przysparzają siwych włosów pracownikom SI. Jednak gra powstaje w dużej części dzięki pracy ochotników, którzy w wolnym czasie pomagają dopracować pewne elementy. Owych ochotników nazywamy beta testerami i co ciekawe, przy FM 2009 pracowało ich jak dotychczas najwięcej w historii. Mimo to, SI nadal prosi o pomoc…
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 3 stycznia 2009 16:36

Ponownie na szlaku

Przewodnik Święta Bożego Narodzenia już za nami, warto więc rozpocząć zorganizowaną akcję zrzucania zbędnych kilogramów. Dlatego wraz z Centrum Football Managera odstawiamy świątecznego makowca i zakładamy wygodne buty. Czeka nas wizyta w kolejnych, europejskich krajach.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 2 stycznia 2009 23:20

CMF Awards 2008 - wyniki

ScenaCM/FM Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że ForumCM, serce polskiej sceny Football Managera, jak co roku zorganizowało plebiscyt. Różne nominowane przez użytkowników osoby walczyły w kategoriach związanych z forum. Głosowano także na najlepszą stronę o FM-ie, tekst roku na scenie, redaktora oraz projekt roku. Teraz przyszedł czas na przedstawienie wyników plebiscytu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 2 stycznia 2009 12:18

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [266]


© Centrum FM
Mapa serwisu