Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Vive la France

Kariera Stade de Reims to klub z ogromnymi tradycjami. Swe triumfy święcił w latach pięćdziesiątych, kiedy to aż trzykrotnie zdobywał tytuł mistrzowski. W tym samym dziesięcioleciu dwukrotnie docierał do finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (poprzednika Ligi Mistrzów), by jednak uznać wyższość wielkiego Realu Madryt z Alfredo Di Stéfano w składzie. Jednak tłuste lata skończyły się w roku 1962, kiedy to po raz ostatni Rémois sięgnęli po tytuł mistrza. Niemal piętnaście lat później przyszło ogromne rozczarowanie – spadek do Ligue 2, który stanowił zapowiedź nadciągającej recesji.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 14 lutego 2009 11:17

Zwiększmy realizm

FM 2009 Na różnych forach internetowych dużo mówi się na temat grywalności i realizmu w całej serii Football Manager. Zdaniem wielu graczy, dzieło Sports Interactive nie odwzorowuje prawdziwego świata piłki nożnej tak, jak powinno. Twórcy co roku starają się więc co roku, aby poprawić swoją pozycję w oczach graczy. Jednak jest pewna kwestia, która jest szczególnie niedopracowana.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 13 lutego 2009 14:38

Pięć nowych plików

Pliki We wtorek informowałem Was o grafikach, które pojawiły się na naszej stronie od czasu ostatniego newsa o tej tematyce. Czas więc na kolejny dział, w którym znajdziecie ciekawe urozmaicenia do Waszego Football Managera, czyli Plikotekę. Od wczoraj pobierać możecie pięć różnego rodzaju nowych aplikacji do najnowszej wersji naszej ulubionej gry.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 12 lutego 2009 16:59

Kolejne grafiki

Grafika Fenomen produktu Sports Interactive od lat polega przede wszystkim na wykorzystywaniu setek najróżniejszych statystyk. Twórcy gry dali pole popisu nie tylko uzbrojonym w cierpliwość fanom futbolu, ale także grafikom komputerowym. Kiedyś najczęściej produkowanym dodatkiem były menubary, obecnie są to odpowiednio obrabiane zdjęcia piłkarzy oraz herby bądź koszulki klubów. Na łamach Centrum FM staramy się regularnie serwować Wam nowe prace.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 10 lutego 2009 19:21

Kit070 w akcji!

Taktyki Niedawno wystartowaliśmy z działem Taktyki, w którym rozpoczęliśmy prezentowanie najlepszych ustawień dla Football Managera 2009. Nasz pierwszy plik - autorstwa zenkarolnika - cieszy się ogromną popularnością, dlatego z werwą kontynuujemy pracę nad poszerzeniem oferty. Już teraz mogę powiedzieć, że ze swoim taktycznym dziełem zaprezentował się na naszych łamach znany taktyk - Kit070.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 10 lutego 2009 12:40

Sugeruj, może wysłuchają

Forum SI Każdy gracz chce, aby jego ulubiona gra była idealnie dopracowana i spełniała jego wszystkie wymagania. Częstokroć bywa to niemożliwe, ale programiści Sports Interactive - jak żadni inni na świecie - słuchają uważnie sugestii i uwag swoich pracodawców, czyli graczy. Nie zawsze są w stanie dogodzić każdemu, ale robią co w ich mocy, aby dopasować grę do jak największej ilości gustów. Czy Football Manager 2010 będzie lepszy od poprzednika? Czy nasze sugestie zostaną wysłuchane?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 9 lutego 2009 11:36

Kula u nogi czy istny skarb?

Porada Prowadzenie klubu to przedsięwzięcie wymagające mocnego charakteru, anielskiej cierpliwości, żyłki hazardzisty oraz potężnej dawki umiejętności zarządzania. Obecne klubowe potęgi tworzą rozbudowane struktury skupiające rzeszę ludzi, którzy odpowiadają za konkretne zadania. Menedżer jest tylko elementem całej układanki, który jest odpowiedzialny za osiąganie określonych wyników. Jednak i on doczekał się wyspecjalizowanego aparatu złożonego z fizjoterapeutów i trenerów. Wszyscy oni pozostają w cieniu nazwiska "coacha", na którego spływa blask chwały. Jednak najgłębiej w cieniu znajduje się osoba, która wykonuje iście tytaniczną pracę – asystent.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 8 lutego 2009 22:44

FM 2008 uaktualniony

Football Manager 08 Okienko transferowe trwa już od dłuższego czasu, kluby wzmacniają swoje składy nowymi piłkarzami i pozbywają się tych, którzy zawodzą. Osoby wciąż grające w Football Managera 2008 mogą być trochę niezadowolone z powodu mało aktualnych składów. Jednak z pomocą przychodzi im AdeXao.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 7 lutego 2009 12:17

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [270]


© Centrum FM
Mapa serwisu