Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Football Manager tworzy rzeczywistość!

Sports InteractiveBaza danych Football Managera zawiera kilkaset tysięcy piłkarzy. To właśnie głównie ten czynnik przemawia na korzyść Sports Interactive w rywalizacji z innymi podobnymi tytułami. Producenci w ciągu kilkunastu lat pracy otoczyli się bardzo licznym zespołem researcherów, dostarczających informacji coraz lepiej odpowiadających futbolowej rzeczywistości. Ogromnym zaniedbaniem czy wręcz głupotą byłoby nie skorzystanie z tak ogromnej skarbnicy wiedzy przez osoby związane z prawdziwą piłką nożną.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 28 czerwca 2008 17:40

Wszystko o rozgrywającym

PoradaNie jest tajemnicą, że odpowiednio skonstruowana taktyka stanowi podstawę każdego sukcesu. Taktyczni geniusze od lat prześcigali się w rozmaitych ustawieniach, które miały przynieść sukces i zaskoczyć rywala. Na przestrzeni lat utarło się kilka wzorców, których elementy są widoczne po dziś dzień. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że Włosi już zawsze będą mieli we krwi Catenaccio, a na wyspach wszelkie odstępstwa od klasycznego 4-4-2 poczytuje się za herezję, w Holandii cały czas odżywają wspomnienia o futbolu totalnym. Jednak stare systemy były fenomenem swoich czasów, dzisiaj są tylko pomnikiem przeszłości.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 27 czerwca 2008 14:46

Nowa Superliga

FM 2008Szóstego marca pisałem newsa, w którym proponowałem Wam wypróbowanie pliku FM World League Update 1.3. Zmieniał on bazę danych, wstawiając do ligi angielskiej najlepsze zespoły z całego świata. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość regularnego rywalizowania z gigantami futbolu i spróbowania czegoś nowego w Football Managerze. Niecałe trzy godziny temu na forum Sports Interactive zaprezentowany został bardzo podobny plik.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 czerwca 2008 14:00

Finał!

LTEuro2008Po dzisiejszym meczu znamy już drużyny, które zmierzą się w finale Mistrzostw Europy na boiskach Austrii i Szwajcarii. Po wspaniałej drugiej połowie, do Niemców, dołączają gracze z Hiszpanii. Szykuje się zatem wspaniały pojedynek, którego losy będą bardzo trudne do przewidzenia. A tego muszą dokonać użytkownicy Ligi Typerów żeby powalczyć o nagrody.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 26 czerwca 2008 23:32

Ograniczenie zadań managera

Sports InteractiveObecnie w Football Managerze praktycznie cały proces kupowania piłkarza przeprowadzany jest przez nas. Jest to rzecz jasna nie do pomyślenia w prawdziwym świecie, gdzie kwoty transferów czy kontraktów negocjują przeznaczeni do tego specjaliści. Mimo, że lubimy mieć wszystko pod swoją kontrolą, warto zastanowić się co jest ważniejsze – realizm czy grywalność. Do ciekawego pomysłu na ten temat odniósł się wreszcie redaktor Sports Interactive.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 26 czerwca 2008 17:27

Walka o finał - drugie starcie

LTEuro2008Wczorajszy półfinał był niezwykle emocjonujący, a jak to zwykle bywa, ostatecznie wygrali Niemcy, którzy zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Europy 2008. Należy jednak oddać szacunek reprezentacji Turcji, która grała bardzo dobrze i osiągnęła w tym turnieju niezwykle dużo. Dziś zapowiada się również wiele emocji, a to za sprawą meczu Rosja-Hiszpania, który jest oczywiście do typowania w Lidze Typerów.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 26 czerwca 2008 14:46

Ukryć cenę?

Forum SIKolejny plan urealnienia Football Managera 2009 pojawił się na łamach ulubionego Forum SI. Widać, że chłopaki nie dają za wygraną i ciężko pracują nad coraz ciekawszymi propozycjami zmian w nowej grze. Miejmy nadzieję, że będą to efektywne starania. Wspominaliśmy niedawno o interakcji, poziomie trudności i zmianie rywali. Dziś pojawiła się inna idea, także niezwykle interesująca.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 25 czerwca 2008 0:57

Polska lokalizacja

Forum CMNasza wiedza odnośnie Football Managera 2009 jest oparta głównie na przypuszczeniach i sugestiach. Jak dotychczas nie pojawiła się żadna oficjalna informacja, która pochodziłaby ze Sports Interactive. Nie wiemy nic na temat silnika meczowego, scoutingu, transferów czy szaty graficznej. Jednak niedawno ta ogólna niewiedza została przełamana i to na naszym podwórku...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 25 czerwca 2008 0:35

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [246]


© Centrum FM
Mapa serwisu