Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Liga Typerów #20

LT 2008/2009 Zabawa w typera trwa w najlepsze. Mimo tego, iż w tym tygodniu nie były rozgrywane spotkania w ligach krajowych, Liga Typerów Centrum Football Managera nie została zawieszona. W ten weekend mieliśmy przyjemność (?) oglądania reprezentacji narodowych, w tym i naszej kadry, w meczach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Świata oraz możliwość ich obstawiania w LT. Dla kogo 19. kolejka zakończyła się sukcesem?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 30 marca 2009 19:26

Profil prawdę Ci powie

Porada Następuje właśnie powrót do działu „Porady” na Centrum FM. Ostatnio pojawiały się kariery oraz kolejna część Przewodnika Ligowego. Po tych publikacjach chciałem Was zaprosić do porady naszego znakomitego redaktora – Dr.Strange’a – który postanowił przeanalizować dokładnie wszystkie informacje zawarte w profilu zawodnika w Football Managerze.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 28 marca 2009 14:06

Włochy, Holandia i inne

Grafika Kontynuujemy dodawanie grafik na Centrum FM. Ostatnim razem, przy okazji urodzin naszej strony informowałem Was o nowych magapackach Premiership oraz Bundesligi. Czas więc na obiecane kolejne ligi, ale także inne rodzaje dodatków, którymi możecie upiększać swoje FM-y.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 24 marca 2009 19:14

Chart Track po raz kolejny

Chart Track Rankingi, zestawienia, statystyki – to coś, co ludzie uwielbiają czytać. Przed ważnymi wydarzeniami, szczególnie sportowymi, media zasypują nas informacjami na temat historii danych turniejów czy szans na zwycięstwo. Także na rynku gier komputerowym jest wiele stron, których zadaniem jest zbieranie danych na temat sprzedaży gier czy innych temu podobnych spraw. Kilka dni temu Dapsz informował Was o tym, który producent gier jest najlepszym deweloperem na rynku. Teraz przyszła kolej na ranking Chart Tracka, o którym dawno nie było mowy na Centrum FM.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 24 marca 2009 13:16

Więcej grafiki, mniej słów!

Forum SI Co jakiś czas pojawiają się na Forum SI doskonałe pomysły, które mogłyby śmiało znaleźć się w kolejnej odsłonie serii Football Manager. Pisaliśmy już o wielu ideach – począwszy od taktyki, a skończywszy na muzyce. Jednak projekt, który znalazłem, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Użytkownik chce ulepszyć FM-a od strony graficznej i zrobił własne projekty niektórych elementów gry. Stawia przede wszystkim na doznania estetyczne, ale w dobrym guście. Wszystkie nowatorskie rozwiązania zostały przedstawione w postaci screenów i dokładnie opisane.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 23 marca 2009 23:07

Liga Typerów #19

LT 2008/2009 Wspominałem, że zeszłotygodniowa kolejka Ligi Typerów należała do jednej z najbardziej nieprzewidywalnych w tej edycji zabawy i... obecna pokonała ją już w przedbiegach. Małe zdobycze punktowe i cała masa niespodzianek spowodowały, że uczestnicy narzekali wniebogłosy i rwali włosy z głowy. Pozostaje mieć nadzieję, że nowa kolejka, którą dodaliśmy dziś, okaże się bardziej przewidywalna – dodam tylko, że jest to kolejka nietypowa.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 23 marca 2009 20:59

Nieparszywa dwudziestka

Talenty Po zwiększonej aktywności urodzinowej w dziale talenty zwolniliśmy nieco tempo, aby niebawem znów przyspieszyć. Od czasu, kiedo po raz ostatni informowaliśmy Was o nowych zawodnikach, minęło ponad dwa tygodnie. Przez ten czas baza talentów powiększyła się o kolejnych dwudziestu zawodników. Zadbaliśmy także o swoistą innowację - opisy niektórych piłkarzy są wzbogacone o filmiki, dzięki czemu możecie zobaczyć, jak dany zawodnik prezentuje się w rzeczywistości. A jak wiadomo, taka forma przekazu przemawia zawsze o wiele skuteczniej od słowa pisanego czy nawet obrazków. Wszystkich zawodników opisaliśmy w oparciu o łatkę 9.3.0, a są to:
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Hyde - 23 marca 2009 12:23

Kontuzje... ponownie

Forum SI Są pewne tematy, które jak bumerang wracają i elektryzują całe rzesze użytkowników i fanów serii Football Manager. Nie chodzi o taktykę, silnik meczowy czy transfery. Zawsze wraca sprawa zbyt dużej ilości kontuzji w grze. Nie przypominam sobie, żeby w wypadku którejkolwiek wersji FM-a ta sprawa nie pojawiała się i wywoływała natychmiast ożywionej dyskusji. Czy obecnie jest to również problem?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 marca 2009 14:00

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [275]


© Centrum FM
Mapa serwisu