Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Więcej grafiki, mniej słów!

Forum SI Co jakiś czas pojawiają się na Forum SI doskonałe pomysły, które mogłyby śmiało znaleźć się w kolejnej odsłonie serii Football Manager. Pisaliśmy już o wielu ideach – począwszy od taktyki, a skończywszy na muzyce. Jednak projekt, który znalazłem, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Użytkownik chce ulepszyć FM-a od strony graficznej i zrobił własne projekty niektórych elementów gry. Stawia przede wszystkim na doznania estetyczne, ale w dobrym guście. Wszystkie nowatorskie rozwiązania zostały przedstawione w postaci screenów i dokładnie opisane.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 23 marca 2009 23:07

Liga Typerów #19

LT 2008/2009 Wspominałem, że zeszłotygodniowa kolejka Ligi Typerów należała do jednej z najbardziej nieprzewidywalnych w tej edycji zabawy i... obecna pokonała ją już w przedbiegach. Małe zdobycze punktowe i cała masa niespodzianek spowodowały, że uczestnicy narzekali wniebogłosy i rwali włosy z głowy. Pozostaje mieć nadzieję, że nowa kolejka, którą dodaliśmy dziś, okaże się bardziej przewidywalna – dodam tylko, że jest to kolejka nietypowa.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 23 marca 2009 20:59

Nieparszywa dwudziestka

Talenty Po zwiększonej aktywności urodzinowej w dziale talenty zwolniliśmy nieco tempo, aby niebawem znów przyspieszyć. Od czasu, kiedo po raz ostatni informowaliśmy Was o nowych zawodnikach, minęło ponad dwa tygodnie. Przez ten czas baza talentów powiększyła się o kolejnych dwudziestu zawodników. Zadbaliśmy także o swoistą innowację - opisy niektórych piłkarzy są wzbogacone o filmiki, dzięki czemu możecie zobaczyć, jak dany zawodnik prezentuje się w rzeczywistości. A jak wiadomo, taka forma przekazu przemawia zawsze o wiele skuteczniej od słowa pisanego czy nawet obrazków. Wszystkich zawodników opisaliśmy w oparciu o łatkę 9.3.0, a są to:
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Hyde - 23 marca 2009 12:23

Kontuzje... ponownie

Forum SI Są pewne tematy, które jak bumerang wracają i elektryzują całe rzesze użytkowników i fanów serii Football Manager. Nie chodzi o taktykę, silnik meczowy czy transfery. Zawsze wraca sprawa zbyt dużej ilości kontuzji w grze. Nie przypominam sobie, żeby w wypadku którejkolwiek wersji FM-a ta sprawa nie pojawiała się i wywoływała natychmiast ożywionej dyskusji. Czy obecnie jest to również problem?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 marca 2009 14:00

Wracamy na szlak!

Przewodnik Kryzys na rynkach finansowych zmusza nas do zaciskania pasa i obcinania wydatków. Kiedy stało się jasne, iż mamy do czynienia z recesją na miarę Wielkiego Kryzysu, pewnym stało się także, iż niedawne wycieczki do rozmaitych krajów muszą zostać chwilowo zamrożone. Centrum FM idzie jednak z duchem czasu. Skoro w dobie kryzysu, pewna instytucja finansowa zdołała wykrzesać kilkaset milionów dolarów na premię dla swych pracowników, to administracja serwisu postanowiła pójść za ich przykładem i sypnęła nieco groszem, by przywrócić do życia swój flagowy tytuł – Przewodnik ligowy. Europo strzeż się, Centrum Football Managera ponownie wkracza na szlak!
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 21 marca 2009 23:25

SI najlepszym deweloperem?

Sports Interactive 2 W Internecie i czasopismach mu poświęconych pojawia się cała masy różnych rankingów dotyczących właściwie wszystkich aspektów rynku gier komputerowych. Takie zestawienia w mniejszym lub większym stopniu mają związek z rzeczywistością, ale swoją funkcję – opiniotwórczą – wypełniają idealnie. Dziś trafiłem na ranking oceniający deweloperów gier komputerowych. Jesteście ciekawi, jak wypadło Sports Interactive?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 21 marca 2009 20:57

Grać na dwóch frontach

FM 2009 Gdy pojawił się patch 9.3.0 do Football Managera 2009 wszyscy mieliśmy nadzieję, że Sports Interactive zlikwiduje tak uprzykrzające rozgrywkę błędy. Usunięto wiele tych niedogodności, jednak w specjalnie przeznaczonym do tego dziale Forum SI gracze ciągle informują o nowo odkrytych bugach. Dzisiaj natrafiłem na szczególnie kłujący w oczy błąd.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 21 marca 2009 17:28

Bukmacherska ruletka

Sports Interactive 2 Zgodnie z tradycją, już rozpoczęły się poważne dyskusje dotyczące nowości, które zobaczymy w Football Managerze 2010. Najwięcej propozycji znajduje się na Forum SI, gdzie nie dość, że powstał oficjalny temat, to dzień w dzień pojawiają się osobne wątki, gdzie użytkownicy przedstawiają swoje pomysły. Jak na razie programiści Sports Interactive nie wypowiadają się oficjalnie co do propozycji, ale z pewnością regularnie śledzą rozwój wydarzeń.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 21 marca 2009 16:38

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [274]


© Centrum FM
Mapa serwisu