Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Oni będą wielcy...

TalentyDziś chciałem zaproponować Wam kolejną porcję talentów, które ostatnimi czasy pojawiły się w naszej bazie. Jak zwykle zadbaliśmy o równą ilość utalentowanych graczy na każdą pozycję na boisku. W okresie wakacyjno-urlopowym do ich opisywania musiał przysiąść Ziutek i ja. Wspólnymi siłami udało nam się dodać 10 zawodników, co daje nam już 140 talentów w bazie Centrum FM. Jestem przekonany, że gracze, których Wam zaproponowaliśmy spełnią Wasze, nawet najbardziej wygórowane, oczekiwania.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 12 sierpnia 2008 14:33

Sonda

sondaStaramy się sukcesywnie ulepszać Centrum FM nie tylko poprzez prezentowane materiały, ale także wprowadzane nowinki techniczne lub graficzne. Tym razem zdecydowaliśmy się na zmodyfikowanie naszej sondy. Oprócz zmian graficznych, dzięki którym jest ona bardziej czytelna, postanowiliśmy dać możliwość głosowania wszystkim odwiedzającym nas internautom, a nie tylko tym zalogowanym. Przyszła także kolej na kolejne pytanie, ponownie dotyczące FM 2009...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 11 sierpnia 2008 16:09

Na przekór wszystkim

KarieraPo ostatniej poradzie Dr.Strange'a, dotyczącej gry w trybach HC i mHC powracamy do aktualizowania działu Kariery. Drugą część opowiadania stworzył nasz redakcyjny król metafor - krzysfiol. Pierwszą opublikowaliśmy dość dawno, bo pod koniec kwietnia. Dlatego też przed lekturą najnowszego tekstu, polecam przypomnienie sobie początku historii. Jest to o tyle ważne, że opiera się ona w większości na fabule, na dalszy plan spychając dokonania trenerskie. Osobiście, taki stan rzeczy bardzo mnie cieszy...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 11 sierpnia 2008 13:52

Hardcore!

PoradaDziesięć dni temu nasz nowy redaktor – Dr.Strange w swoim debiucie zaprezentował wiele możliwości odnalezienia na nowo przyjemności z gry w Football Managera. Odpowiedni wybór ligi, postawienie sobie konkretnego zadania czy też gra bez prawdziwych nazwisk to tylko niektóre z nich. Kolejną jest stosowanie się do zasad HC i mHC, polegających na samoograniczeniu się podczas rozgrywki. Właśnie o nich traktuje najnowszy tekst...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 8 sierpnia 2008 14:14

Czy Wisła powalczy?

KarieraPowracamy do naszego cyklu karier, które ostatnio dominują na łamach Centrum FM. Po krótkim przerywniku w postaci felietonu autorstwa Dr.Strange'a znów pojawiamy się w Polsce. Konkretnie w drużynie Wisły - tej z Płocka a nie spod Wawelu - którą trenuje nasz etatowy współpracownik - M@RO. Już teraz mogę powiedzieć, że działo się naprawdę wiele ciekawych rzeczy, z którymi poradzić musiał sobie nasz bohater.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 5 sierpnia 2008 23:40

Trzy nowe update'y

PlikiOkienko transferowe trwa w najlepsze. Mimo, iż niewiele było wyjątkowo spektakularnych zmian w kadrach klubów, dzieje się całkiem ciekawie. Większość fanów Football Managera 2008 również chętnie zobaczyłaby w swojej grze Ronaldinho w barwach Milanu, Arboledę w Lechu czy Iwańskiego w Legii. W ostatnich dniach w sukurs przyszli twórcy uaktualnień bazy danych, którzy stworzyli trzy warte uwagi dodatki tego rodzaju.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 5 sierpnia 2008 13:13

Bosman, Webster...

Forum SIWszyscy doskonale wiemy, że jest już sierpień. Jest to miesiąc nie tylko wakacyjny, ale znacznie ważniejszy dla przeciętnego FM-maniaka. To właśnie w ostatnie dni sierpnia Sports Interactive przedstawi nam oficjalną i ostateczną listę zmian, które zostaną wprowadzone do Football Managera 2009. Obecnie nic konkretnego nie wiemy i nasze wyobrażenie nowego managera opiera się tylko i wyłącznie na spekulacjach, a tych nie brakuje na Forum SI. Zobaczcie sami.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 4 sierpnia 2008 22:58

Znajdź swój klimat

FelietonUrozmaiceń na Centrum FM ciąg dalszy. Po świetnym opowiadaniu, które rozgrywało się w Opolu, przyszedł czas na debiutancki felieton naszego nowego redakcyjnego kolegi - Dr.Strange'a. Postanowił on napisać tekst, który zawiera również elementy porady, co z pewnością dodaje mu jeszcze więcej atrakcyjności. Już teraz zaznaczam, że jest to publikacja bardzo ciekawa i niezwykle przydatna. Temat, który jest w niej poruszany jest bliski wielu z Was.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 28 lipca 2008 11:02

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [250]


© Centrum FM
Mapa serwisu