Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Cisza na morzu

Sports InteractiveCzekamy na informacje o Football Managerze 2009! - krzyczy coraz więcej fanów serii. Szkoda, że na chwilę obecną jest to krzyk, który albo nie trafia do odpowiednich osób albo te osoby w ogóle nie chcą go słyszeć. Koniec końców, nie wiemy dosłownie nic. Na Forum SI tematów, które dotyczą próśb/propozycji zmian, które trzeba wprowadzić do FM'a 09, jest bardzo dużo. Są to jednak głosy, które co najwyżej ożywiają dyskusję między fanami serii, a nie osobami ze Sports Interactive. Niedawno powstał jednak temat, który nazywa się "Kiedy możemy oczekiwać informacji o FM 09?"
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 10 maja 2008 20:38

Chart Track - do 03.05.2008

Chart TrackZajrzałem - bo regularnie zaglądam - do rankingu Chart Track, który prezentuje najlepiej sprzedające się gry w Wielkiej Brytanii. Z pewnością nikogo nie zaskoczę jak powiem, że na czele stawki jest... Football Manager 2008, który odnotował awans o jedną pozycję w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Drugi na pudle jest Assassin's Creed, który oddał koszulkę litera właśnie FM-owi. Co najbardziej przykre, na trzecim miejscu jest jeden z dodatków do The Sims - Freetime. To jednak nie jest największa niespodzianka! Do czołowej dziesiątki (a konkretnie na ósme miejsce) awansował Championship Manager 2008. Widać, że Brytyjczycy tak kochają managery, że potrafią im dosłownie wszystko wybaczyć... A tak przedstawia się TOP 10:
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 8 maja 2008 21:20

Kierunek Italia

KarieraNiedawno za sprawą opowiadania Krzysfiola złożyliśmy krótką wizytę w Chile, aby śledzić pierwsze kroki młodego menadżera. Następnie towarzyszyliśmy Diego44 i jego Bayernowi w drodze po europejskie puchary. Nasz pobyt na Starym Kontynencie nieco się przedłuży, a to za sprawą pierwszej części opowiadania Ziutka, który zabierze nas na wycieczkę do słonecznej Italii.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 7 maja 2008 9:31

Pomajówkowe talenty

TalentyKolejny tydzień minął jak z bicza strzelił. Jeszcze nie tak dawno mieliśmy dość mało talentów, a teraz wielkimi krokami zbliżamy się do 50 (to już za tydzień!). A teraz, rozsiądźcie się wygodnie i zanurzcie się w naszym talentowym gąszczu. Kolejna piątka jest do Waszej dyspozycji.

Chcesz wiedzieć więcej?
Vetr - 5 maja 2008 18:55

Trzecioligowa porażka

FM 2008Na początku roku dwójka użytkowników Forum CM - Pucek i Fudi - sprawili nie lada poruszenie anonsując zamiar podjęcia walki o dodanie do jednej z przyszłych wersji Football Managera trzeciego poziomu rozgrywek w Polsce. Plany były śmiałe a zebranie ponad 200 głosów poparcia od użytkowników Forum CM mogły być poczytywane za stosunkowo solidny argument w rękach organizatorów akcji. Niestety, cały wysiłek włożony w przeprowadzenie kampanii okazał się daremny.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 4 maja 2008 17:02

AFC Wimbledon w Conference

Sports InteractiveKlub AFC Wimbledon, będący następcą ponad 100-letniego Wimbledon F.C. po wczorajszym zwycięstwie 2:1 nad Staines Town awansował do ligi Conference South. Spytacie: "świetnie, ale co z tego?". Otóż zespół ten sponsorowany jest przez wydawcę Football Managera - firmę Sports Interactive! Po zajęciu trzeciego miejsca w Isthmian League i zwycięstwie w finale play-off będziemy mogli poprowadzić popularnych "the Dons" w najnowszej wersji FMa.Chcesz wiedzieć więcej?
Ziutek - 4 maja 2008 13:26

Nieco inaczej

KarieraDotychczas publikowane opowiadania oparte były o stosunkowo mocno rozbudowane wątki fabularne, które zabarwiały cały tekst. Jednak mamy na uwadze fakt, iż nie każdemu może przypaść do gustu taki styl prowadzenia kariery i dlatego teraz serwujemy coś nieco bardziej statystycznego. Tego typu teksty również zebrały wokół siebie całkiem liczny wianuszek czytelników, być może dlatego, iż stanowią samą esencję rozgrywki.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 3 maja 2008 12:08

Co się nosi w tym sezonie?

Na stroniePrzeszło dwa tygodnie temu aktualizując sondę zadaliśmy Wam pytanie odnośnie kierunku rozwoju naszego serwisu. Niespodzianek nie było, bowiem każdy z nas przeczuwał, iż priorytetem dla gracza jest szeroki dostęp do działu download. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się sekcje poświęcone dodatkom graficznym i treningowi. Ostatnie miejsce na pudle zajął dział redakcja, który oddaliśmy do użytku dosłownie kilka dni temu. Wyniki sondy zostaną uwzględnione przy obieraniu dalszego kierunku rozwoju serwisu.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 2 maja 2008 19:00

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [239]


© Centrum FM
Mapa serwisu