Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Patch 9.2.0 przed świętami?

FM 2009 Sports Interactive wydało Football Managera 2009 już jakiś czas temu. Jednak nie oznacza to wcale, że od tego czasu możemy cieszyć się wspaniałą, wciągającą grą. Wręcz przeciwnie – podobnie jak co roku, musimy czekać na kolejną łatkę. Pierwsza – wydana w dniu premiery gry – okazała się pełna niedociągnięć i bugów. Spowodowało to oczywiście falę krytyki i oczekiwań od zniecierpliwionych fanów. Czy poznaliśmy datę wydania patcha 9.2.0?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 7 grudnia 2008 21:46

Opis FM-a 2009

Na stronie Być może niektórzy z Was zdążyli już zauważyć, iż boczne menu zostało poszerzone o jedną pozycję. Tym mniej dociekliwym zwracam uwagę na pojawienie się na naszej stronie opisu nowej gry SI GamesFootball Managera 2009. Jako, że od daty premiery minęło już nieco czasu, to nasz serwis powoli będzie się zapełniał materiałami związanymi właśnie z najnowszym produktem SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 7 grudnia 2008 13:24

Mecz ten sam, wynik się różni

FM 2009 Football Manager w trybie multiplayer to jeszcze lepsza rozrywka niż samotna batalia. O wiele ciekawiej jest, gdy możemy rywalizować z żywym przeciwnikiem. Nasza determinacja jest jeszcze większa. Jednak maleje, gdy w Football Managerze 2009 widzimy błąd, który przytrafił się jednemu z użytkowników forum SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 7 grudnia 2008 12:03

O newgenach słów kilka

Forum SI Ostatnio na forum Sports Interactive zrodziła się dość ciekawa dyskusja na temat newgenów, czyli zawodników tworzonych przez grę wraz z upływem kolejnych sezonów. Jeden z użytkowników podniósł zarzut, jakoby wygenerowani grajkowie prezentowali się lepiej aniżeli młodzi piłkarze w wieku poniżej 17 lat, którzy są dostępni zaraz po wczytaniu bazy danych. Jak zapewnia jeden z testerów SI - nbrocky - sprawa zawodników tworzonych przez grę, została dogłębnie przeanalizowana jeszcze przed ukazaniem się pełnej wersji, a zarzuty o „przepakowaniu newgenów” są bezpodstawne.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 6 grudnia 2008 21:35

Nabór do redakcji CFM

Jeśli regularnie odwiedzacie Centrum FM, z pewnością zauważyliście, że strona rozwija się z tygodnia na tydzień. Tworzymy coraz to nowe działy a także uzupełniamy już istniejące. Zdajemy sobie jednak sprawę, że do ideału wiele nam brakuje, dlatego też chcemy prosić Was o wsparcie. Serwis może notować jeszcze szybszy progres tylko, gdy będzie go tworzyć więcej osób. Dlatego też ogłaszamy oficjalny nabór do redakcji Centrum Football Managera!Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 grudnia 2008 20:02

Air Hockey Manager 2009?

FM 2009 Air Hockey, zwany też w Polsce Cymbergajem, to gra która polega na wbiciu krążka do bramki przeciwnika. Zawodnicy operują przedmiotami zwanymi czasem grzybkami, podobnymi do kapelusza sombrero. W Internecie znaleźć można co najmniej kilka takich mini gier. Przez przypadek Sports Interactive stworzyło dla nas coś podobnego.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 3 grudnia 2008 13:24

Bez pracy nie ma kołaczy

FM 2009 Od momentu, w którym wersja demonstracyjna FM-a 2009 ujrzała światło dzienne, gracze masowo zaczynali wyłapywać szokujące błędy, które powinny zostać wychwycone na etapie testowania produktu. Jeśli mnie pamięć nie myli, to po raz pierwszy ekipa SI Games postanowiła wydać patch do wersji pokazowej gry. Tak więc jeśli ktoś miał nadzieję na to, że finalna wersja będzie bardziej dopracowana, to pierwsze tygodnie od światowej premiery szybko je rozwiały. To wszystko zapracowało na reputację jednego z najgorszych FM-ów w całej historii tytułu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 2 grudnia 2008 23:15

Sondujemy

Sonda Jesteśmy już jakiś czas po premierze Football Managera 2009 – czas więc zakończyć naszą poprzednią sondę, która dotyczyła wersji demonstracyjnej tejże gry. Pytaliśmy się o to jak podobało Wam się demo. Oddaliście 683 głosy, które rozłożyły się następująco. 33% osób uważa je za dobre, 25% za przeciętne, 21% za świetne, 13% za fatalne oraz 8% za słabe. Wyliczając dokładną średnią ważoną, w skali 1-5 oceniliście demo na 3.41. Można więc powiedzieć, że nie spełniło ono przedpremierowych oczekiwań. Pora na następną ankietę...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 1 grudnia 2008 15:38

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [262]


© Centrum FM
Mapa serwisu