Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Nowe programy do FM 2009

Pliki W dniu wczorajszym zaprezentowaliśmy Wam pierwszy update firmowany przez Centrum FM. Uaktualnienia bazy danych to jednak tylko jeden z programów, które licznie produkują fani Football Managera. Po niedawnym wydaniu patcha 9.3.0 na zagranicznych stronach i forach pojawiło się kilka innych, wartych uwagi dodatków.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 4 marca 2009 15:34

FM 2009 CFM Update v1.0!

Update W porannym newsie zapowiadałem wieczorną niespodziankę z okazji naszych urodzin, czas więc na spełnienie obietnicy. Panie i panowie – niezwykle miło zaprezentować nam pierwszy Update bazy danych wydany przez Centrum Football Managera! Dzięki trójce naszych nowych współpracowników – Zajmikowi, Marko oraz Dapiemu możecie uaktualnić swojego FM-a 2009 zmianami przeprowadzonymi równo do dzisiejszego, niezwykłego dla nas dnia 3 marca.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 marca 2009 19:40

SI rozdaje komputery!

Sports Interactive Jakiś czas temu informowałem o tym, że Sports Interactive, w ramach projektu zwanego FMClub, co miesiąc losuje nagrody. Rozdane zostały już takie przedmioty, jak piłka, buty piłkarskie czy koszulka reprezentacji Francji z Euro 2004 z autografami gwiazd tej drużyny. Tym razem do wygrania jest coś o wiele bardziej wartościowego.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 3 marca 2009 13:23

Pierwsze urodziny Centrum FM!

Urodziny Trzeciego marca 2008 roku, a więc równo 365 dni temu, otwieraliśmy Centrum Football Managera w nadziei na odbudowanie siły i reputacji Centrum CM, której to strony jesteśmy kontynuatorem. Czy nam się to udało? Pewnie nie do końca, jednak nie ukrywamy, że dziś - w dniu zarówno pierwszych urodzin CFM jak i jedenastej rocznicy CCM, jesteśmy całkiem zadowoleni z serwisu, który udało nam się stworzyć.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 marca 2009 10:38

Kobiety w Football Managerze

FM 2009 Od początku swego istnienia piłka nożna była sportem głównie dla mężczyzn. Tak było aż do 1991 roku, kiedy to zostały rozegrane pierwsze mistrzostwa świata w kobiecym futbolu. Zwyciężyła wtedy reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Od tej pory w większości mistrzostw liczą się reprezentacje USA, Niemiec oraz Norwegii, które to najczęściej zajmowały miejsce w pierwszej czwórce...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 2 marca 2009 21:01

Liga Typerów # 16

LT 2008/2009 Za nami jedna z najtrudniejszych kolejek dziewiątej edycji Ligi Typerów. Bardzo mało osób przewidziało chociażby porażkę Barcelony z Atletico, czy remis między Porto a Sportingiem. Na szczycie klasyfikacji generalnej nie doszło jednak do zbyt dużych zmian, wszyscy czołowi typerzy zdobyli po około 10 punktów.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 2 marca 2009 20:17

O łatkach słów kilka

Felieton Długo przyszło nam czekać na kolejną łatkę do Football Managera 2009, która tak naprawdę pozwoli nam rozpocząć długoterminową rozgrywkę. Młodzi eFeManiacy z pewnością mogą poczuć lekkie zniesmaczenie kampanią przywracającą "grywalność" tegorocznej edycji. Starzy wyjadacze zapewne zdążyli się już przyzwyczaić do takiego obrotu spraw, ale i oni mogli poczuć zażenowanie poczynaniami ekipy SI Games przy okazji wprowadzania na rynek obecnego tytułu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 26 lutego 2009 23:56

Patch 9.3.0 dostępny!

FM 2009 Po wydaniu łatki 9.2.0 forum SI utonęło w morzu tematów, w których użytkownicy zgłaszali błędy napotkane podczas rozgrywki w Football Managera 2009. Długi czas oczekiwaliśmy na to, by Sports Interactive wydało patcha naprawiającego wszystkie te utrudnienia i niedogodności, ale wreszcie się doczekaliśmy. W dniu dzisiejszym światło dzienne ujrzało najnowsze uaktualnienie FM-a 2009.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 26 lutego 2009 18:06

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [272]


© Centrum FM
Mapa serwisu