Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Czy to jest bug?

FM 2008Dziś znów nawiedziłem moje ulubione Forum SI, gdzie pośród wielu różnych tematów, znalazłem ciekawy problem, który wystąpił w Football Managerze 2008. Sprawa jest o tyle interesująca, że opinie na jej temat są podzielone, a argumenty są całkiem rzeczowe. Ciekaw jestem czy Wam również się coś podobnego przytrafiło. Tak przedstawia się rzeczony problem...
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 19 marca 2008 11:19

Udało się...

FCMCUff... Trwało to naprawdę długo, ale w końcu się udało - Football & Championship Manager Center (znane raczej jako FCMC.pl) wreszcie wystartowało. Czekaliśmy na ten moment bardzo, bardzo długo - po scenowych kuluarach krążyły różne niepotwierdzone plotki, które nie dawały większych szans na realizacje ambitnych planów zmiany wyglądu i skryptów... Kiedy wszyscy już tracili nadzieję oni ruszyli - na złość krytykom!
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 18 marca 2008 23:40

Chart Track - do 15.03.2008

Chart TrackCotygodniowe zestawienie najlepiej sprzedających się gier na PC w Wielkiej Brytanii znów pojawiło się na stronie Chart Tracka i należy o tym powiedzieć parę słów. To, co najbardziej nas interesuje, czyli Football Manager 2008 znajduje się na tej samej pozycji, co w zeszłym rankingu - 3. miejsce, więc nadal w czołówce, której wcale nie planuje opuścić. Generalnie "na górze" nie doszło do żadnych zmian, a jedynie nastąpiło kilka roszad w dolnej części zestawienia. Godny zauważenia jest także awans Championship Managera 2008 na 14. lokatę (poprzednio o trzy oczka niżej). A tak przedstawia się TOP 10:
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 17 marca 2008 23:26

Revolucyjne urodziny

CM RevolutionRedakcja serwisu CM Revolution świętuje dziś swoje szóste urodziny, które szumnie zapowiadano już od tygodnia. Okazało się, że siedemnasty marca, godzina 17:03 to nie tylko symboliczna data, w której należy podnieść w górę kieliszek szampana, ale także początek wielu zmian i nowości, z których najważniejszą jest nowa szata graficzna.Chcesz wiedzieć więcej?
Ziutek - 17 marca 2008 18:08

Wehikuł czasu - to byłby cud

FelietonDzisiaj na łamach Centrum Football Managera zrobi się nieco sentymentalnie, a to za sprawą otwarcia pierwszej porcji felietonów z czasów świetności Centrum Championship Managera. Wszystkich serdecznie zapraszamy na wycieczkę śladami historii jednego z najstarszych serwisów poświęconych serii Championship (a obecnie Football) Manager.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 16 marca 2008 17:56

Susie's Data Update

PlikiNa naszym domowym podwórku wciąż trwa wymiana znań pomiędzy twórcami konkurencyjnych update`ów do Football Managera 2008. Idea połączenia sił, którą dla żartu zaproponowałem w komentarzu pod jednym z naszych newsów wywołała burzę, która w kuluarach sceny rozgorzała na dobre. Sytuację tą stara się wykorzystać, najprawdopodobniej nawet nieświadomie, zagraniczna część naszej eFeMowej rodziny. Tym razem Jay. ze SortItOutSI wydał w piątek kolejną wersję popularnego uaktualnienia Susie's Data Update.Chcesz wiedzieć więcej?
Plaszek - 16 marca 2008 10:10

Rzuty wolne

Sports InteractiveWszyscy doskonale wiemy, że Forum SI to wylęgarnia pomysłów i inicjatyw, które mają na celu trafienie do pracowników Sports Interactive. Tematów zakładanych jest od groma, a propozycji jest kilkaset krotnie więcej niż części Rocky'ego, więc przejrzenie ich i wyciągnięcie tych wartościowych wcale nie jest takie łatwe. Sam mam problem ze znalezieniem czegoś ciekawego, ale jak tylko na coś trafię natychmiast o tym piszę. Dziś padł niezwykle dobry i, co ważniejsze, logiczny pomysł dotyczący rzutów wolnych.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 15 marca 2008 19:39

Wybierz grę i zgarnij nagrody

FM 2008Jeden z najbardziej popularnych serwisów, który zajmuje się grami komputerowymi, konsolowymi i wszelakiej maści - Gry OnLine - rok rocznie wybiera najlepszą grę danego roku. Co oczywiste, teraz zapadają decyzje jeśli chodzi o rok 2007. Głos w tej sprawie należy właśnie do Was drodzy Internauci, ponieważ decyzją wiążącą jest plebiscyt. Oczywiście jest kilka kategorii tematycznych, w których możecie oddać swój głos, ale nas interesują przede wszystkim - Gry sportowe.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 14 marca 2008 22:28

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [231]


© Centrum FM
Mapa serwisu