Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Liga Typerów #18

LT 2008/2009 Kolejny weekend minął i przyniósł zgodnie z tradycją wiele emocji. Nie zabrakło ich również wśród typujących minioną kolejkę Ligi Typerów 9. Wyniki po raz kolejny okazały się niezwykle trudne do przewidzenia – nie brakowało remisów i wielu zaskakujących rozstrzygnięć. Taka kolej rzeczy nie mogła wpłynąć dobrze na zdobycze punktowe uczestników zabawy. Tę kolejkę śmiało możemy zaliczyć do grona najtrudniejszych.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 17 marca 2009 13:45

Premiera CM-a 2009 przesunięta

CM 09 Football Manager 2009 od kilku dobrych lat jest niekwestionowanym liderem wśród wszystkich menedżerów piłkarskich. Sytuację tę miał zmienić Championship Manager 2009, którego premiera była zapowiedziana na kwiecień tego roku. Dziś na oficjalnej stronie gry jej twórcy poinformowali, że ich dzieło pojawi się w sprzedaży najwcześniej w lipcu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 16 marca 2009 16:28

Kolejna porcja taktyk

Taktyki Zapewne wielu z Was podczas gry w Football Managera ma problemy natury taktycznej. Gdzie ustawić naszego najlepszego zawodnika, jaki rodzaj podań wybrać itp. To wszystko może zniechęcić i zamiast kroczyć od zwycięstwa do zwycięstwa, spędzamy godziny nad dopracowaniem naszych ustawień. Z pomocą przychodzą użytkownicy, którzy przesyłają nam swoje taktyczne dzieła.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
zenekrolnik - 15 marca 2009 20:09

Skandynawski dodatek [AKTUALIZACJA]

FM 2009 Gdy FM-maniakowi nudzi się standardowa rozgrywka w standardowych ligach, zawsze może użyć dołączonego do gry edytora, by zmienić trochę strukturę danych klas rozgrywkowych i tym samym uprzyjemnić sobie rozgrywkę. Na angielskiej scenie Football Managera istnieje serwis, który specjalizuje się w tworzeniu tego typu baz danych do FM-a 2009.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 14 marca 2009 12:17

Pourodzinowa odskocznia

Kariera W głowie cały czas szumią bąbelki po szampanie z okazji pierwszych urodzin Centrum Football Managera. Zeszłotygodniowe szaleństwo dało się we znaki tekściarzom, którzy po płomiennym romansie z zagadnieniami taktycznymi, postanowili nieco odetchnąć i skupić się na innych tematach. Traf padł na opowiadania, które od blisko miesiąca pokrywały się grubą warstwą kurzu. Nadzieją na reaktywację działu powinno być debiutanckie opowiadanie verlee.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 13 marca 2009 22:43

Taktyczna niedziela

Porada Urodzinowy tydzień na łamach Centrum Football Managera trwa w najlepsze. Z racji tego, iż przez kilka ostatnich dni serwowaliśmy Wam rozmaite pliki, talenty i dodatki graficzne, to teraz pałeczka przechodzi w ręce tekściarzy. Los tak chciał, że urodzinowy tydzień w dziale tekstów przebiega pod wyraźne dyktando taktycznych dywagacji. W środku tygodnia Lukaszp wraz z Zenkiemrolnikiem dyskutowali o rozwiązaniach, które powinny zagwarantować sukces na Wyspach. Teraz inicjatywę przejął Dr.Strange, który również skupił się na ekranie taktycznym Football Managera. Czy to tylko przypadek?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 8 marca 2009 18:27

SI po raz kolejny naprawia błędy

FM 2009 Gdy Football Manager 2009 pojawił się na półkach sklepowych, oczekiwaliśmy dzieła idealnego. Gra nie była jednak pozbawiona błędów i wszyscy czekali na pojawienie się patcha 9.2.0 (9.1.0 został wydany w dniu premiery). Mimo tego, że tamta łatka naprawiała wiele błędów, znaczna ich liczba wciąż była spotykana w grze. Dlatego SI zdecydowało się wydać uaktualnienie 9.3.0.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 8 marca 2009 12:49

Mega dostawa facepacków

Grafika Od 10 lutego, czyli momentu ostatniego newsa, w którym informowałem Was o nowych grafikach, prawie codziennie na łamach Centrum FM pojawiały się kolejne prace. Tym razem nasi redaktorzy wybrali jeden, najpopularniejszy rodzaj dodatków - facepacki i zrobili ich aż 40! Postanowiliśmy skupić się na tworzeniu zdjęć piłkarzy i szkoleniowców ze wszystkich klubów najsilniejszych europejskich lig, tak aby możliwe było połączenie je w tak zwane megapacki.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 6 marca 2009 14:07

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [273]


© Centrum FM
Mapa serwisu