Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

A przy Konwiktorskiej rewolucja

Kariera Felietoniści powoli ocierają pot z czoła i wreszcie mogą nieco głębiej odetchnąć. Po małym maratonie z felietonami, powoli wracamy do menedżerskich opowiadań. Przez kilka ostatnich tygodni bacznie śledziliśmy poczynania Polonii Warszawa, którą prowadzi nasz redaktor – Dr. Strange. Co czeka nas tym razem?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 10 listopada 2008 16:49

Liga Typerów - 9 edycja!

LT 2008/2009 Jesień trwa, noce są coraz dłuższe… Co można robić? Odpowiedź jest banalnie prosta – rozpocząć zabawę w nowej edycji Ligi Typerów. To nie żart. Świetna zabawa, która miała swój początek na Centrum CM, znów wraca na łamy naszej strony. Co prawda zorganizowaliśmy specjalną edycję z okazji Euro 2008, lecz teraz wracamy do standardowej formy konkursu. Konkursu, który zawsze cieszył się ogromną popularnością i był wizytówką naszej strony.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 10 listopada 2008 12:38

Kolejny głos w toczącej się dyskusji

Felieton Z pewnością większość osób regularnie odwiedzających nasz serwis, zdążyła zauważyć płomienną dyskusję, która zrodziła się w ostatnim tygodniu, a której przedmiotem jest jeszcze świeże demo FM 2009. Dwukrotnie głos w tej sprawie zabrał jeden z wiodących felietonistów polskiej sceny Football ManageraPerez. Najpierw wyraził swoje oczekiwania względem nowego produktu SI Games, a później pokusił się o pierwszą, nieco kąśliwą recenzję wersji demonstracyjnej.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 6 listopada 2008 23:32

Kolejna wspaniała piętnastka!

Talenty Premiera najnowszego Football Managera zbliża się do nas wielkimi krokami. Wiem jednak, że ogromna większość z Was, zamiast bezproduktywnie marnować czas w oczekiwaniu na najnowsze dziecko Sports Interactive, wciąż gra w FM-a oznaczonego cyframi 08. Właśnie tym użytkownikom Centrum FM wychodzimy naprzeciw, dodając kolejnych piętnastu zawodników do naszej bazy talentów. Jako nowy redaktor obiecuję Wam, że piłkarze ci spełnią Wasze oczekiwania.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Hyde - 6 listopada 2008 14:42

Niektórzy nie mogą grać nawet na 2D

FM 2009 Poza spodziewanymi przez wszystkich błędami w samej grze, demo Football Managera 2009 stwarza całe mnóstwo problemów technicznych, o których szerzej pisaliśmy w tym newsie. Znaczna część z nich spowodowana jest wprowadzeniem trybu 3D a tym samym zwiększenia minimalnych wymagań sprzętowych, głównie karty graficznej. Twórcy zapewniali jednak, że osoby które nie posiadają wystarczająco dobrych parametrów w swoich maszynach, będą mogli zrezygnować z trójwymiarowego podglądu meczu, pozostając przy dotychczasowym widoku 2D. Okazało się jednak, że wielu takich graczy nie może w ogóle uruchomić dema. Wypowiedział się na ten temat Miles Jacobson.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 4 listopada 2008 21:43

Testujemy demo!

Felieton Weekendowa cisza na rozmaitych forach i stronach internetowych poświęconych Football Managerowi, świadczyła o jednym – w sieci pojawiła się wersja demonstracyjna nowej części gry! Milczenie nie mogło trwać zbyt długo. Poziom adrenaliny sprawiał, że każdy chciał jak najszybciej podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z potoku komentarzy powoli wyłaniał się obraz najnowszego produktu z serii Football Manager. Niektórzy potwierdzili - nastała rewolucja, która może przesądzić o dalszej linii rozwojowej najlepszego menadżera piłkarskiego dostępnego na rynku. Inni studzili zapał twierdząc, że na najlepsze będziemy musieli jeszcze nieco poczekać.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 4 listopada 2008 16:18

Znamy datę wydania patcha!

FM 2009 Demo Football Managera 2009 jest testowane już od kilkudziesięciu godzin i muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż tak dużych problemów, a nawet nagonki na Sports Interactive. Forumowicze wskazali masę błędów, o których regularnie pisaliśmy. Zaczęło się od braku synchronizacji trybu 3D z komentarzem, a skończyło na zbyt dużej ilości strzałów z dystansu. SI musiało coś w tej sprawie zrobić.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 3 listopada 2008 20:02

Kolejne bugi

FM 2009 W drugim dniu po wydaniu dema trudno powiedzieć, aby gracze byli usatysfakcjonowani tym, co dostali od Sports Interactive. Pisaliśmy już o wielu problemach technicznych, a także bardzo uciążliwej ilości długotrwałych kontuzji, oraz opóźnionym silniku meczowym względem komentarza. Na forum SI wypisywane są jednak kolejne, liczone w dziesiątkach bugi. Przyjrzymy się więc kolejnym, najpoważniejszym z nich.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 listopada 2008 16:04

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [259]


© Centrum FM
Mapa serwisu