Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Wracamy do Płocka

KarieraNa stadionie imienia Kazimierza Górskiego doszło do małej rewolucji. Pożegnano się z dotychczasowym szkoleniowcem, którego nieudolne rządy zepchnęły Nafciarzy do zaplecza Ekstraklasy. Ku ogólnemu zaskoczeniu, na jego miejsce zatrudniono zupełnie anonimową postać. Roszada na stanowisku szkoleniowca jest tylko zwiastunem poważniejszych zmian, u podstawy których leży restrukturyzacja klubu prowadząca do przejęcia drużyny przez władze miasta.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 2 lipca 2008 23:36

Nowe diamenty

TalentyStaramy dodawać się nowe talenty regularnie. Muszę jednak przeprosić, że poniedziałkowa aktualizacja pojawiła się dopiero dziś - na taki poślizg złożyło się wiele nieprzychylnych nam czynników. Postaramy się, aby taka sytuacja się nie powtarzała. Dziś mam do przedstawienia Wam aż dziewięciu nowych utalentowanych graczy, którzy niedawno trafili do naszej bazy. Zapewniam, że jak zawsze są to talenty z najwyżej półki...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 2 lipca 2008 11:10

MPA - Manager Preffered Action

FM 2009Na zachodniej scenie Football Managera, dość często dyskutuje się o tzw. PPMach (Player Preffered Moves), przetłumaczonych w polskiej wersji jako Ulubione zagrania. Niecałe trzy tygodnie temu pisałem chociażby o stopniowym zanikaniu tej opcji w czasie rozgrywki, ze względu na małą ilość pojawiających się PPMów wśród regenów, czyli piłkarzy generowanych już po rozpoczęciu gry. Tymczasem natrafiłem na genialny w swojej prostocie pomysł – niech powstanie podobna rzecz, tyle że dla managerów a nie zawodników!Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 30 czerwca 2008 18:48

Liga Typerów zakończona!

LTEuro2008Trzynaste Mistrzostwa Europy w piłce nożnej za nami. Puchar Henri Delaunaya całkiem zasłużenie zdobyli Hiszpanie, którzy w finałowym meczu pokonali Niemców. Oznacza to tym samym zakończenie naszego konkursu – Ligi Typerów Edycja EURO 2008. W naszej zabawie zarejestrowało się ponad 400 osób, jednak regularnie typowało o połowę mniej. Napisaliśmy prawie 600 komentarzy i w sumie przewidywaliśmy 30648 zdarzeń.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 30 czerwca 2008 10:42

Do wszystkiego = do niczego

Forum SIW prawdziwym świecie sztaby szkoleniowe najlepszych klubów świata składają się z mnóstwa fachowców, pełniących najróżniejsze role. Niestety w Football Managerze rzeczywisty wpływ naszych współpracowników na grę jest bardzo ograniczony. Możemy co prawda zlecić trenerom składanie raportów, czy asystentom przedłużanie kontraktów a nawet prowadzenie drużyny rezerw, jednak wciąż aspekt ten nie jest najlepiej dopracowany. Co można zmienić?Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 29 czerwca 2008 15:18

Football Manager tworzy rzeczywistość!

Sports InteractiveBaza danych Football Managera zawiera kilkaset tysięcy piłkarzy. To właśnie głównie ten czynnik przemawia na korzyść Sports Interactive w rywalizacji z innymi podobnymi tytułami. Producenci w ciągu kilkunastu lat pracy otoczyli się bardzo licznym zespołem researcherów, dostarczających informacji coraz lepiej odpowiadających futbolowej rzeczywistości. Ogromnym zaniedbaniem czy wręcz głupotą byłoby nie skorzystanie z tak ogromnej skarbnicy wiedzy przez osoby związane z prawdziwą piłką nożną.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 28 czerwca 2008 17:40

Wszystko o rozgrywającym

PoradaNie jest tajemnicą, że odpowiednio skonstruowana taktyka stanowi podstawę każdego sukcesu. Taktyczni geniusze od lat prześcigali się w rozmaitych ustawieniach, które miały przynieść sukces i zaskoczyć rywala. Na przestrzeni lat utarło się kilka wzorców, których elementy są widoczne po dziś dzień. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że Włosi już zawsze będą mieli we krwi Catenaccio, a na wyspach wszelkie odstępstwa od klasycznego 4-4-2 poczytuje się za herezję, w Holandii cały czas odżywają wspomnienia o futbolu totalnym. Jednak stare systemy były fenomenem swoich czasów, dzisiaj są tylko pomnikiem przeszłości.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 27 czerwca 2008 14:46

Nowa Superliga

FM 2008Szóstego marca pisałem newsa, w którym proponowałem Wam wypróbowanie pliku FM World League Update 1.3. Zmieniał on bazę danych, wstawiając do ligi angielskiej najlepsze zespoły z całego świata. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość regularnego rywalizowania z gigantami futbolu i spróbowania czegoś nowego w Football Managerze. Niecałe trzy godziny temu na forum Sports Interactive zaprezentowany został bardzo podobny plik.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 czerwca 2008 14:00

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [247]


© Centrum FM
Mapa serwisu