Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Do boju Odro!

KarieraTo właśnie mnie w udziale przypadła opieka nad jednym z najważniejszych działów na Centrum FM. Mówię oczywiście o Tekstach, które ostatnio pojawiają się niestety nieco rzadziej, ale wszystko można nadrobić. Ostatnią publikacją był felieton Ziutka, który przetestował i przedstawił działanie gry internetowej FM Live. Dziś natomiast chciałem zaprosić do kariery...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 24 lipca 2008 10:49

Zmieniać zasady

Forum SIDawno nie spotkałem naprawdę ciekawego pomysłu na Forum SI, ale ten, który wpadł mi w oko dziś wydaje się bardzo sensowny. Oczywiście są to tylko spekulacje i idee, które niekoniecznie muszą mieć coś wspólnego z przyszłymi wersjami Football Managera. Uważam jednak, że należy o tym mówić, ponieważ może to pośrednio wpłynąć na panów ze Sports Interactive. W każdym razie forumowicze próbują i będą próbować do upadłego.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 lipca 2008 21:31

Taktyka rodem z SUSIE

TaktykiNiedawno uraczyliśmy Was ofensywną taktyką autorstwa zenkarolnika, która całkiem dobrze się przyjęła. Teraz mamy dla Was coś nieco innego - co prawda ustawienie też jest ofensywne, ale przeznaczone dla drużnym mocnych. Poza tym jest to produkt zagraniczny, ponieważ znaleziony na forum strony SortItOutSI.net, gdzie były nad nim same zachwyty - musieliśmy to sprawdzić. I przyznam, że było warto.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 lipca 2008 13:34

Vetr Fake Patch v.2.0

PlikiCo prawda dział Download nadal jest w budowie, ale postanowiliśmy zrobić mały wyjątek i wrzucić jeden plik na nasz serwer. Nasz, były już redaktor, Vetr jest znany na Scenie CM/FM z tworzenia tzw. fake patcha. Dziś najnowsza i zarazem ostatnia wersja tego pliku pojawiła się na Centrum FM. Wprowadza wiele zmian do Football Managera 2008, które uatrakcyjniają rozgrywkę.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 lipca 2008 12:40

Gwiazdy estrady w FM 2008

Pliki„Paul McCartney wybija piłkę do Kurta Cobaina. Ten wygrywa pojedynek biegowy z Muhammadem Ali i podaje do Carlosa Santany, który fantastycznym zwodem mija Michaela Jordana. Futbolówkę przejmuje Freddie Mercury i atomowym strzałem zza pola karnego umieszcza ją w rogu bramki strzeżonej przez Valentino Rossiego!” Coś tu nie pasuje? Autor newsa jest na haju? Otóż nie - tak wyglądać może komentarz meczowy w Waszym Football Managerze! Wszystko dzięki niezwykłemu plikowi, który dodaje do bazy danych najbardziej znane postacie nie mające wiele wspólnego z piłką nożną...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 16 lipca 2008 18:27

Testujemy FM Live!

FelietonWiele mówiło się o najnowszym projekcie Sports Interactive - FM Live. Najstarsze plotki pojawiały się już przy okazji premiery obecnego Football Managera. Z czasem jednak słabły i przez wielu traktowane były jako obietnice bez pokrycia. Temat internetowego odpowiednika eFeMa powracał i ostatecznie Sports Interactive zdecydowało się na zuchwały krok - ucięli wszelkie spekulacje i wyznaczyli datę premiery nowego produktu. Ta jednak została odłożona w czasie, co jeszcze bardziej oddaliło wizję konkurowania ze wszystkimi zapaleńcami o palmę pierwszeństwa w internetowym światku piłki nożnej.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 16 lipca 2008 17:40

ADDM '09 Data Update v0.1

FM 2008Moda na różnego rodzaju update'y trwa - jest ostatnio popularna jak Doda i Adam Małysz razem wzięci. Dlatego mam przyjemność poinformować o kolejnym godnym uwagi pliku przeznaczonym dla Football Managera 2008. Autorem i wydawcą update'a jest turecka strona ADDManager.com. Nowatorskie w tym projekcie jest to, że zaczynamy grać od sezonu 2008/2009. Poza tym jego twórcy wykonali naprawdę ogromną pracę. Zresztą zobaczcie sami...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 14 lipca 2008 13:12

Forum SI już działa

Forum SIPisaliśmy kilkanaście dni temu, że Forum Sports Interactive zostanie przeniesione na nowy serwer, zostanie zmieniony skrypt i zmieni się nieco system logowania. Jak poinformowaliśmy tak się stało. Jednak był mały poślizg jeśli chodzi o uruchomienie forum, ponieważ jeszcze wczoraj do południa nie działało, ale już dziś wszystko jest w jak najlepszym porządku. Wszystko wygląda dokładnie tak, jak zapowiedział Marc Duffy.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 14 lipca 2008 11:22

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [249]


© Centrum FM
Mapa serwisu