Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

W poszukiwaniu talentów

Porada Football Manager od zawsze naszpikowany był nietuzinkowymi zawodnikami, którzy stanowili podstawowy cel transferowy większości cenionych, europejskich zespołów. Czasem byli to wyimaginowani zawodnicy formatu Marcina Harasimowicza, ale znacznie częściej prawdziwi kopacze, w przypadku których wirtualni obserwatorzy szybciej poznali się na talencie danego zawodnika niż ich realni odpowiednicy. Przykładami z wcześniejszych wersji gry niech będą Freddy Adu, Lebohang Mokoena czy Vincent Kompany.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 27 grudnia 2008 13:56

Spełniamy życzenia - otwieramy Logopacki!

Grafika Święta za pasem, część życzeń poskładana, prezenty naszykowane, a na Centrum FM praca wrze. Jeszcze przed wigilijną kolacją postanowiliśmy spełnić Wasze życzenie. Dotyczy ono ostatniej sondy, w której pytaliśmy Was o rodzaj dodatków graficznych, który jest dla Was najważniejszy. Oprócz istniejących już facepacków, najwięcej głosów zebrały logopacki (34%) – postanowiliśmy więc spełnić oczekiwania i właśnie w ten wyjątkowy dzień otworzyć dział.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 24 grudnia 2008 14:43

Eurotrip

Przewodnik Przewodnik ligowy opracowany przez Dr. Strange spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami czytelników. Z tego względu postanowiliśmy podjąć wątek i skompletować całą serię artykułów traktujących o rozmaitych zasadach panujących w różnych ligach. Poprzednio koncentrowaliśmy się na trzech europejskich krajach – Anglii, Austrii oraz Belgii. Tym razem na naszej liście znalazły się kolejne trzy państwa Starego Kontynentu – Białoruś, Bułgaria oraz Chorwacja.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 22 grudnia 2008 23:36

Vetr CFM Fake Patch v.2.1!

Pliki Denerwuje Was brak polskich znaków w nazwach drużyn, skrócone nazwy zespołów na całym świecie, czy fakt, że w reprezentacji Polski grają zawodnicy, którzy normalnie nie mają w niej miejsca? Koniec z tym. Mamy bowiem przyjemność zaprezentować wydany pod patronatem Centrum FM najnowszy Vetr CFM Fake Patch w wersji 2.1!Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 22 grudnia 2008 16:08

Liga Typerów #6

LT 2008/2009 Wśród dwunastu meczów, które wybraliśmy do zakończonej wczoraj szóstek kolejki Ligi Typerów, były takie hity jak Arsenal – Liverpool, Real – Valencia, czy Villareal – Barcelona. Jak co tydzień, nie obyło się bez niespodzianek. Rezultaty spotkań najlepiej przewidział zdobywca 23 punktów - hidalgo4, którego zaskoczyło jedynie zwycięstwo Catanii nad Romą. Cztery kolejne osoby zdobyły o punkt mniej.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 22 grudnia 2008 15:33

CMF Awards - głosujemy!

Forum CM Zgodnie z zapowiedzią, wczoraj rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie CMF Awards, który organizowany jest przez Forum CM. Już nominacje były niezwykle emocjonujące i pozwoliły wyłonić po pięciu kandydatów we wszystkich ustalonych wcześniej kategoriach. W tym roku, poza nagrodami dla forumowiczów, pojawiły się również kategorie związane ze stronami internetowymi, które funkcjonowały w mijającym roku.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 grudnia 2008 11:58

Miles Jacobson wypytany

Sports Interactive Miles Jacobson to szef Sports Interactive – firmy tworzącej serię Football Manager. Powstała pod jego nadzorem najnowsza wersja FM-a, oznaczona numerem 2009, przyniosła ze sobą wiele zmian, ale też duże zaskoczenie licznymi błędami. W dniu wczorajszym na portalu gram.pl ukazał się wywiad z Milesem. Nie zapytano go jednak o to, dlaczego w najnowszym dziele jego zespołu znajduje się aż tyle błędów.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 22 grudnia 2008 10:33

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [265]


© Centrum FM
Mapa serwisu