Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Miało być więcej, ale...

FM 2009Kilkanaście dni temu zostaliśmy mile zaskoczeni wiadomościami o planowanych zmianach w Football Managerze 2009. Ma pojawić się meczowy tryb 3D, nowy system treningowy, managerowie kobiety i wiele więcej. Jednak Miles Jacobson obiecał, że zaprezentowane zostaną kolejne filmiki zawierające więcej informacji o planowanych zmianach. Czekaliśmy, ale jak dotychczas się nie doczekaliśmy. Jednak szef SI w końcu zabrał w tej sprawie głos...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 19 września 2008 15:09

Powrót do przyszłości

FelietonPo ostatniej podróży Wilmore wyglądał nieco dziwnie. Poza mętnym wzrokiem i roztrzęsionymi rękoma, brakowało mu prawej brwi, a lewe oko z zielonego stało się nagle piwne. Mimo wszystko utrzymywał, że czuje się świetnie i jeszcze raz chce przenieść się w przyszłość, tym razem dalej niż do 2018 roku. – O nie! – krzyknął Dr.Strange i demonstracyjnie zablokował wejście do naszego wehikułu czasu. – Teraz moja kolej...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 17 września 2008 13:09

Update'y do FM 2008

PlikiDo oficjalnej premiery Football Managera 2009 pozostały jeszcze niecałe dwa miesiące. Jestem jednak pewien, że przynajmniej do wydania wersji demonstracyjnej, fani gry nie wytrzymają bez wcześniejszej części. Dlatego też na ten czas warto zapewnić sobie ciekawą rozgrywkę w FM 2008 – chociażby poprzez uaktualnienie bazy danych, na co mamy dla Was trzy propozycje.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 16 września 2008 20:19

Już 150 talentów!

TalentyCentrum FM to strona, która stara się wychodzić na przeciw Waszym potrzebom. Dział Talenty jest dla nas bardzo ważny i przykładamy szczególną uwagę do zawodników, których tam umieszczamy. Pamiętamy również o obszernym i konkretnym opisie każdego gracza. Dzięki tym staraniom i regularności, którą wykazują się nasi redaktorzy, udało uzbierać się pokaźną sumę 150 talentów. To wszystko dla Was, a to jeszcze nie koniec!
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 15 września 2008 14:40

Słuchaj muzyki w FM-ie

FM 2009Jak pokazują komentarze na forach, stronach i blogach jesteśmy bardzo zadowoleni z propozycji zmian, które przedstawiło Sports Interactive w Football Managerze 2009. Jednak jak to zwykle bywa - jeszcze nam mało. Dzisiaj spotkałem się z interesującą propozycją użytkownika Forum SI. Muszę przyznać, że przypadła mi do gustu i jestem przekonany, że wielu z Was również się spodoba. Dodam także, że doczekała się opinii pracownika SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 7 września 2008 12:40

FM 2009 a PSP i Xbox

FM 2009Dla nas najważniejszą sprawą są nowości wprowadzone do Football Managera 2009 w wersji na komputery przenośne - rozpisujemy się na ich temat, ekscytujemy, komentujemy. Jednak nie możemy zapominać, że popularny manager był również dostępny na platformy PlayStation Portable i Xbox 360. Co prawda ich popularność w naszym kraju była bardzo skromna, ale może się to zmieni. To dlatego, że w obu wypadkach doszło do naprawdę rewolucyjnych rozstrzygnięć.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 7 września 2008 12:12

Jaki sprzęt?

FM 2009Emocje po ujawnieniu planów dotyczących Football Managera 2009 powoli opadają i przyszli gracze zaczynają się martwić o nieco bardziej przyziemne sprawy. Dotychczas mniej więcej jasne było jakie wymagania sprzętowe mają poszczególne FM-y (ponieważ zazwyczaj nowości nie były rewolucyjne), ale po niedawnej publikacji zmian zaczyna się płacz i zgrzytanie zębów. Tylko czy faktycznie będzie tak źle?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 5 września 2008 18:10

Regenie - puchu marny

FelietonKontynuujemy serię felietonów rozpoczętą przez Dr.Strange'a. Wilmore - autor najnowszego tekstu podejmuje lekko zbliżoną tematykę do "Poszukiwań zagubionego klimatu" - na początku dowiadujemy się o tym jak ważne w jego przygodzie serią Sports Interactive było wychowanie młodych piłkarzy na przyszłe gwiazdy futbolu. W Football Managerze 2008 nie jest już jednak tak jak kiedyś...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 5 września 2008 17:01

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [253]


© Centrum FM
Mapa serwisu