Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Nowa sonda o FM 2009

Sonda Od dwóch miesięcy newsroom na Centrum FM zdominowały wiadomości dotyczące Football Managera 2009. Nic dziwnego, gdyż twórcy gry regularnie podawali nowe opcje, które znajdują się w tegorocznej edycji, a wczorajszej nocy miała miejsce premiera wersji demonstracyjnej. W związku z tym, że prawdopodobnie większość eFeManiaków testuje właśnie demo, czas na stosowną do tego zmianę sondy.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 2 listopada 2008 19:02

Demo FM 2009 już jest! (aktualizacja)

FM 2009 Premiera wersji demonstracyjnej Football Managera 2009 nastąpi już dzisiejszej nocy, o godzinie 1:00 czasu polskiego. Dwie godziny temu Miles Jacobson podał na forum SI szczegóły plików, które będziemy mogli ściągnąć. Podobnie jak ma to miejsce od kilku lat, wydane zostaną dwie wersje – waniliowa i truskawkowa, które różnić będą się dość znacznie:Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 1 listopada 2008 15:26

System transferowy

FM 2009 Aby długo wyczekiwany Football Manager 2009 był idealny, musi być dopracowany pod każdym względem. Ostatnie wiadomości pokazują, że już coś jest nie tak i dlatego możemy spodziewać się patcha. Żadna nowość. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pozostałe aspekty gry są dopracowane i gotowe do działania. Chciałem poświęcić trochę czasu systemowi transferowemu, o którym niedawno pisano na blogu hmv.com.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 1 listopada 2008 14:49

SI już zapowiedziało pierwszego patcha!

FM 2009 W poprzednim newsie, który zamieściliśmy wczoraj wieczorem, przeczytać mogliście o pierwszym poważnym błędzie, który został wykryty jeszcze przed premierą wersji demonstracyjnej FM 2009. Przypomnę, że chodzi o niedopasowanie komentarza do rozgrywki w trybie 3D. Szczególnie widoczne jest to w momencie padania bramki, kiedy napis informujący o strzelonym golu, pojawia się przed przekroczeniem przez piłkę linii bramkowej. Jeszcze wczoraj Paul Collyer z SI twierdził, że nie widzi problemu i powinniśmy najpierw przetestować demo, zanim zaczniemy wytykać błędy. Dwie godziny temu napisał na ten temat zupełnie co innego...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 1 listopada 2008 13:27

Pierwszy bug?

FM 2009 Kręcimy się wokół Football Managera 2009 już kilkanaście dni. Słuchamy wypowiedzi pracowników SI, czytamy ich blogi, oglądamy screeny i filmiki. Wszystko wydaje się przyjemne i ciekawe, ale czy nie brakuje Wam czegoś? Brakuje! To oczywiste, że w każdej wersji FM-a pojawiały się błędy, błędy które z tak ogromną satysfakcją wytykamy. Prawdopodobnie nowa odsłona gry nie wydaje się lepsza pod tym względem...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 31 października 2008 22:12

Kolejna dawka 3d!

FM 2009 Dość niespodziewanie i bez zapowiedzi, dziś pojawiły się kolejne filmiki, na których możemy zobaczyć tryb 3d w akcji. Tym razem Sports Interactive zamieściło je na serwerach YouTube. Jest to kolejna okazja, aby zobaczyć i przekonać się, czy sztandarowe ulepszenie Football Managera 2009 jest faktycznie warte takiego rozgłosu. Ciekawi również fakt, dlaczego SI mimo nieco innych zapowiedzi opublikowało dziś kolejne filmiki?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 31 października 2008 21:44

Football Manager coraz bliżej

Felieton Ostatnimi czasy SI Games zalewa nas potokiem informacji odnośnie Football Managera 2009. Nie ulega wątpliwości, że twórcy gry robią to w sposób… niechlujny, albo delikatniej mówiąc - mało usystematyzowany. Jako, że redakcja Centrum FM miłuje wszelki porządek, staramy się zbierać wszystkie wiarygodne informacje i serwujemy je w nieco bardziej uporządkowany sposób. Niespełna tydzień temu, Menez w swoim felietonie odniósł się do nowości, które już niedługo zobaczymy w kolejnym tytule z serii Football Manager. Jak to w przypadku nasilonej kampanii marketingowej bywa, stan faktyczny szybko ulega zmianie, a jednak rzetelność dziennikarska wymaga informowania swoich czytelników na bieżąco. Dlatego też głos zabrał Perez.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 31 października 2008 16:58

Szczegóły konferencji prasowych

FM 2009 Sports Interactive publikuje nowe informacje o Football Managerze 2009 w kilku różnych miejscach. Wczorajszym popołudniem, po tygodniu przerwy, kolejna wiadomość znalazła się na blogu, w serwisie hmv.com. Miles Jacobson znów nie miał nic ciekawego do powiedzenia i przekazał głos kolegom z redakcji, którzy w gronie Nick, Ed i Phil, bliżej przedstawili konferencje prasowe w nadchodzącym FM-ie.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 31 października 2008 14:37

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [258]


© Centrum FM
Mapa serwisu