Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Startują blogi o FM 2009

FM 2009W tym roku, przed premierą kolejnej wersji Football Managera, Sports Interactive prowadzi bardzo oryginalną politykę promocyjną. Osobiście, nie przypadła mi ona do gustu, a szczególnie zrazić mogło ogłaszanie nowości w grze za pomocą podcastów, czyli półtoragodzinnych rozmów, z których o grze traktowało zaledwie kilka minut. Wczorajszym popołudniem, z kilkudniowym opóźnieniem, rozpoczęto pisemny kontakt z internautami – za pomocą bloga na serwisie HMV.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 18 października 2008 17:16

Coraz więcej talentów!

TalentyDo premiery Football Managera 2009 został już niespełna miesiąc, ale my nadal dostarczamy Wam materiały do wersji poprzedniej, która z pewnością nadal gości na Waszych komputerowych ekranach. Po otwarciu nowych działów i regularnym publikowaniu różnej maści tekstów, nadszedł czas na Talenty. Przed dodaniem obecnej dziesiątki w naszej bazie było 150 talentów, którymi zadowoli się nawet najbardziej wybredny FM-aniak.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 17 października 2008 15:24

Ofensywa tekstów wciąż trwa!

KarieraOstatnim razem PiotruH zabrał nas w podróż do Belgii, gdzie towarzyszyliśmy mu w momencie, w którym stawiał swoje pierwsze, menadżerskie kroki. Tym razem przenosimy się w zupełnie inny zakątek Europy – na południe Włoch, gdzie swoje boje toczy nasz redakcyjny kolega vv0ytekk. Taktyczny rygor i przekładanie wyników ponad dobro widowiska to nie wszystkie problemy z jakimi musi się zmierzyć każdy trener, którego celem jest zawojowanie tamtejszych boisk.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 16 października 2008 23:19

Dział Screenshots na CFM!

ScreenshotsNiecałe trzy tygodnie temu, kiedy otwieraliśmy naszą Plikotekę, zapowiadałem następne nowości na Centrum FM. Jako, że zwykliśmy dotrzymywać słowa, miło mi przedstawić kolejny nowy dział na naszej stronie – tym razem jest to Screenshots. Jaka sama nazwa wskazuje, znajdziecie tam obrazki z najnowszego Football Managera. Jakie? Ciekawe, śmieszne, nietypowe – po prostu pokazujące zdarzenia, które rzadko się przytrafiają i dlatego warte były uwiecznienia.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 14 października 2008 19:05

Nowi ludzie, nowe wyzwania

KarieraOd kilku dni na łamach Centrum Football Managera serwujemy zwolennikom słowa pisanego jakiś smakowity kąsek. Ostatnio dłubaliśmy w poleceniach taktycznych w poszukiwaniu optymalnego ustawienia obrońców. Jeszcze wcześniej towarzyszyliśmy Dr. Strange, kiedy ten stawiał pierwsze kroki na stadionie przy Konwiktorskiej. Tym razem mamy dla Was coś równie interesującego - premierowy odcinek opowiadania naszego świeżo upieczonego redaktora.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 12 października 2008 22:49

Trzeci podcast z nowościami

FM 2009Minęły dwa tygodnie od ostatniej prezentacji nowych opcji w Football Managerze 2009. 27 września przedstawiliśmy Wam 10 nowości, o których mówił Miles Jacobson w drugim podcaście. Zmiany pokazane w pierwszej prezentacji, w postaci filmu, były bardzo znaczące. Ostatnie słuchowisko dało informacje o nieco mniej ważnych nowościach. Tym razem zaś można odnieść wrażenie, że Jacobson rzucił kilka mało ważnych wiadomości, aby tylko dotrzymać słowa. Oto one:Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 11 października 2008 14:46

FM 2009 i STEAM

FM 2009Sports Interactive przez ostatnie miesiące zaskakuje nas na każdym kroku. Nowy Football Manager 2009 będzie niezwykle unowocześniony - tryb 3D, ulepszony silnik meczowy i transferowy i wiele więcej nowości. Jednak nie tylko na płaszczyźnie zmian w grze swoją akcję marketingową buduje SI. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że FM 2009 będzie dostępny w systemie STEAM.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 10 października 2008 20:38

Eksperymentujemy z defensywą

PoradaCatenaccio – ten termin odstrasza każdego entuzjastę futbolu. System ten, przez wielu uznawany za bękarta dzisiejszej piłki, kładzie szczególny nacisk na dobrze zorganizowaną obronę. Jego pozostałości kłębią się na boiskach włoskiej Serie A, gdzie nade wszystko ceni się konsekwencję taktyczną, a budowę silnej drużyny zaczyna się od tyłu. W ciągu kilku ostatnich lat pozycja ligi włoskiej uległa osłabieniu, jednak jeszcze do niedawna czołowe drużyny z Półwyspu Apenińskiego pozostawały w gronie ścisłych faworytów w walce o europejskie trofea. Czasy się jednak zmieniły. Piłkarska Europa zrzuciła wiążące ją od pewnego czasu kajdany asekuracji i poszła w rytm hiszpańskiego flamenco.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 5 października 2008 21:56

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [255]


© Centrum FM
Mapa serwisu