Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

O łatkach słów kilka

Felieton Długo przyszło nam czekać na kolejną łatkę do Football Managera 2009, która tak naprawdę pozwoli nam rozpocząć długoterminową rozgrywkę. Młodzi eFeManiacy z pewnością mogą poczuć lekkie zniesmaczenie kampanią przywracającą "grywalność" tegorocznej edycji. Starzy wyjadacze zapewne zdążyli się już przyzwyczaić do takiego obrotu spraw, ale i oni mogli poczuć zażenowanie poczynaniami ekipy SI Games przy okazji wprowadzania na rynek obecnego tytułu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 26 lutego 2009 23:56

Patch 9.3.0 dostępny!

FM 2009 Po wydaniu łatki 9.2.0 forum SI utonęło w morzu tematów, w których użytkownicy zgłaszali błędy napotkane podczas rozgrywki w Football Managera 2009. Długi czas oczekiwaliśmy na to, by Sports Interactive wydało patcha naprawiającego wszystkie te utrudnienia i niedogodności, ale wreszcie się doczekaliśmy. W dniu dzisiejszym światło dzienne ujrzało najnowsze uaktualnienie FM-a 2009.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 26 lutego 2009 18:06

Seksowny futbol

Taktyki Mimo iż premiera patcha 9.3.0 zbliża się wielkimi krokami, kontynuujemy dodawanie materiałów przeznaczonych do aktualnej wersji Football Managera. Ostatnimi czasy szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się przedstawiane przez nas taktyki, dlatego też mam przyjemność przedstawić Wam kolejne ustawienie, które jest niezwykle interesujące, nie tylko ze względu na oryginalną nazwę - Sexy Football.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 25 lutego 2009 13:47

Liga Typerów # 15

LT 2008/2009 Nasz trwający już trzy i pół miesiąca konkurs - Liga Typerów - zaczyna powoli wchodzić w decydującą fazę. Jak jednak pokazała zakończona wczorajszym wieczorem kolejka, zabawa ta pozostanie nierozstrzygnięta prawdopodobnie do ostatniego momentu. Dotychczasowy lider bowiem w ciągu tego weekendu stracił ciężko wypracowaną 7-punktową przewagę. Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 23 lutego 2009 21:00

Kolejni utalentowani!

Talenty Minęło trochę czasu od ostatniego newsa dotyczącego aktualizacji działu Talenty. Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie pojawiło się na naszych łamach mało uzdolnionych zawodników. Mamy do zaoferowania zawodników z różnych zakątków świata, tańszych i droższych, do każdego klubu. Oto co przygotowałem, wraz ze współredaktorami oraz użytkownikami Centrum FM, którzy również nas wspierają swoimi opisami oraz propozycjami zawodników:
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Hyde - 21 lutego 2009 15:36

Zawód golkiper

Porada Wszyscy doskonale pamiętamy magiczny finał Ligii Mistrzów, który rozgrywano 25 maja 2005 r. na stadionie Atatürk Olimpiyat Stadyumu w Stambule. Już pierwsza połowa przyniosła ogromną dawkę emocji i kiedy wszyscy jednomyślnie uznali, iż The Reds znajdują się na deskach, ci w 6 minut odrobili stratę trzech bramek. To była tylko przygrywka przed prawdziwym dreszczowcem, który odbył się po rozegraniu dodatkowego czasu gry, który jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia. Kiedy arbiter Mejuto Gonzalez zakończył 30 minut dodatkowej męczarni, było wiadomo, że od tego momentu los The Reds spoczywa w rękach Jerzego Dudka.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 20 lutego 2009 0:09

Przysyłacie nam swoje taktyki

Taktyki W ciągu trzech tygodni istnienia działu Taktyki do FM 2009, pobraliście dwa dotychczasowe ustawienia już ponad 2400 razy. Takie wyniki mobilizują nas do wyszukiwania kolejnych plików, które będziemy mogli zaproponować. Cieszy nas także to, że zgłaszacie nam swoje własne taktyki. Od niedawna pobierać możecie właśnie pracę od naszego użytkownika o nicku tomek55, który przedstawił bardzo ciekawe ustawienie, szczególnie przydatne dla słabszych klubów.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 19 lutego 2009 21:25

Baza danych od FMGames

FM 2009 System gry reprezentacją w Football Managerze 2009 jest mało interesujący. Czas oczekiwania między dwoma meczami jest tak długi, że gracze rzadko decydują się na rozgrywkę tylko drużyną narodową. Po sukcesach z klubem mamy szansę dostać propozycję pracy z reprezentacją i właśnie wtedy jest ona ciekawa. Teraz jest jednak sposób na to, by uprzyjemnić rozgrywki międzynarodowe.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 19 lutego 2009 12:20

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [271]


© Centrum FM
Mapa serwisu