Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Zawód golkiper

Porada Wszyscy doskonale pamiętamy magiczny finał Ligii Mistrzów, który rozgrywano 25 maja 2005 r. na stadionie Atatürk Olimpiyat Stadyumu w Stambule. Już pierwsza połowa przyniosła ogromną dawkę emocji i kiedy wszyscy jednomyślnie uznali, iż The Reds znajdują się na deskach, ci w 6 minut odrobili stratę trzech bramek. To była tylko przygrywka przed prawdziwym dreszczowcem, który odbył się po rozegraniu dodatkowego czasu gry, który jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia. Kiedy arbiter Mejuto Gonzalez zakończył 30 minut dodatkowej męczarni, było wiadomo, że od tego momentu los The Reds spoczywa w rękach Jerzego Dudka.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 20 lutego 2009 0:09

Przysyłacie nam swoje taktyki

Taktyki W ciągu trzech tygodni istnienia działu Taktyki do FM 2009, pobraliście dwa dotychczasowe ustawienia już ponad 2400 razy. Takie wyniki mobilizują nas do wyszukiwania kolejnych plików, które będziemy mogli zaproponować. Cieszy nas także to, że zgłaszacie nam swoje własne taktyki. Od niedawna pobierać możecie właśnie pracę od naszego użytkownika o nicku tomek55, który przedstawił bardzo ciekawe ustawienie, szczególnie przydatne dla słabszych klubów.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 19 lutego 2009 21:25

Baza danych od FMGames

FM 2009 System gry reprezentacją w Football Managerze 2009 jest mało interesujący. Czas oczekiwania między dwoma meczami jest tak długi, że gracze rzadko decydują się na rozgrywkę tylko drużyną narodową. Po sukcesach z klubem mamy szansę dostać propozycję pracy z reprezentacją i właśnie wtedy jest ona ciekawa. Teraz jest jednak sposób na to, by uprzyjemnić rozgrywki międzynarodowe.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 19 lutego 2009 12:20

Kolejna kolejka za nami

LT 2008/2009 Wyjątkowo remisowy piłkarski weekend zakończył się, więc przyszedł czas na podsumowanie 13. kolejki Ligi Typerów 9. Spośród dwunastu typowanych spotkań aż siedem zakończyło się remisem. Nie można zatem powiedzieć, aby była to łatwa do trafienia kolejka. Mimo to wielu użytkowników może zaliczyć ją do udanych.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 17 lutego 2009 19:54

Niesamowite zwycięstwo

FM 2009 Football Manager 2009 jest grą, w której możemy znaleźć mnóstwo bugów. Niektóre nie są na tyle poważne, żeby odebrać nam ochotę do gry. Jednak jeśli mamy „szczęście” to mamy szansę doświadczyć na własnej skórze błędu, który sprawi, że całkowicie stracimy radość z rozgrywki. Coś takiego spotkało jednego z użytkowników popularnego forum SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 17 lutego 2009 9:55

Zagłosuj i wygraj komputer!

FM 2009 Football Manager ma rzesze zwolenników na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie w sztandarowe dzieło Sports Interactive gra duża grupa zwolenników niemęczącej sportowej rozrywki. Najnowszą grę z tej serii, FM-a 2009 docenili także fachowcy z serwisu Gry-Online, kwalifikując ją do głosowania na najlepszą grę roku 2008.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 16 lutego 2009 21:38

Nowe ligi w CM-ie

CM 09 Wszyscy wiemy, że Football Manager bezapelacyjnie jest najlepszą grą menedżerską dostępną na rynku i znacznie odskoczył poziomem od Championship Managera, który po rozłamie między Sports Interactive i Eidosem nie dorastał do pięt FM-owi. Twórcy CM-a nie zamierzają jednak poddać się rozpaczy i zaprzestać walki. Wręcz przeciwnie, CM 09 ma znacznie zmniejszyć dystans dzielący obie gry.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 15 lutego 2009 11:48

Tłumaczymy nakładkę na skina

Pliki Szczególnie w najnowszych edycjach Football Managera, bardzo istotne znaczenie odgrywają w taktyce polecenia drużynowe i indywidualne. Ustawiając odpowiednie Nastawienie czy Szerokość gry należy stosować się do pewnych schematów, oraz zachować szczególną ostrożność, gdyż każda źle dobrana wartość może zniweczyć całą taktykę. Sports Interactive nie pomogło w tym swoim klientom, tworząc małe, niezbyt wyraźne suwaki. Z ratunkiem, jak zwykle w podobnych sytuacjach, przyszli sami gracze.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 14 lutego 2009 15:38

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [271]


© Centrum FM
Mapa serwisu