Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Podcinamy skrzydła

PoradaPiłka nożna jest niezwykle rozbudowanym zjawiskiem, w którym osiągnięcie ostatecznego sukcesu stanowi pochodną wielu czynników. Decydująca może się okazać kwestia przygotowania motorycznego wypracowywana podczas letniego obozu treningowego. Równie istotne mogą być starannie dobrane słowa, które wyzwolą w zawodnikach chęć podjęcia walki. Jednak obserwacja piłkarskiego świata wskazuje, że największy udział w końcowym sukcesie ma nic innego, jak dobór odpowiedniej taktyki.
Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 16 kwietnia 2008 20:46

Chart Track - do 12.04.2008

Chart TrackPora na kolejny tydzień z Chart Trackiem - zestawieniem najlepiej sprzedających się gier w Wielkiej Brytanii, oczywiście na PC-ta. Tym razem sytuacja przedstawia się ciekawie, ponieważ Football Manager 2008 spadł z pierwszej lokaty na rzecz... nowości - konkretnie Assassin's Creed - i trzeba przyznać, że było to prawdziwe "wejście smoka". Ciekawi mnie jak sobie poradzi w pojedynku z grą ze stajni SI... Może być ciekawie. Poza tym nie dzieje się wiele - nadal panuje "Simsomania", a CM 2008 ponownie spadł (z 11 miejsca na 13). Tak przedstawia się TOP 10:
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 15 kwietnia 2008 21:44

Karuzela transferowa

PoradaMamy początek kwietnia, tak więc letnie roszady są wyłącznie we wstępnej fazie zamysłów piłkarskich decydentów. Jednak im bliżej powtórnego otwarcia okienka transferowego, tym częściej w mediach pojawiają się piłkarskie plotki, którymi karmieni są zwykli kibice. Być może jest to pokłosiem „szumnych zakupów”, których jeszcze kilka lat temu dokonywał rosyjski multimiliarder - Roman Abramowicz, ale ranga transferów została podniesiona do niezwykle istotnego wydarzenia. Chcesz wiedzieć więcej?
Lukaszp - 12 kwietnia 2008 18:46

W którą stronę?

Na stroniePrzeszło dwa tygodnie temu Ziutek aktualizując sondę zadał Wam, drodzy Czytelnicy, dość proste i wydawałoby się oczywiste pytanie: ”W jaką wersję CM/FM obecnie grasz?”. Rzecz jasna Football Manager 2008 pozostawił daleko w polu swoich poprzedników i tak naprawdę nie ma czemu się tu dziwić. Pomimo fali krytyki, którą wylano na nową odsłonę gry SI Games, należy przyznać, że tknęła ona na nowo ducha w tą zabawę i moim skromnym zdaniem, jest najlepszą odsłoną od czasów legendarnego Championhip Mahagera 01/02.Chcesz wiedzieć więcej?
Plaszek - 10 kwietnia 2008 20:37

Przyszłością... FM!

FM 2008Ilu to z nas bawiło się w spekulacje dotyczące przyszłości, zarówno bliższej, jak i dalszej? Na pewno większość, o ile nie wszyscy. Wyobrażamy sobie siebie w przyszłych zawodach, związkach czy nawet życiu rodzinnym. Niektórzy z chęci poznania następnych kolei losu popadają w skrajności i chodzą do wróżek. Jak się okazuje, żadna wróżka nie jest tak dobra jak... Football Manager!Chcesz wiedzieć więcej?
Dave - 10 kwietnia 2008 19:29

Pomysł na scouting

Sports InteractivePowęszyłem nieco po Forum SI, co mam w zwyczaju, jako pies na newsy i znalazłem kolejny ciekawy pomysł zaproponowany przez jednego z użytkowników. Scouting od zawsze elektryzował społeczność FM-ową i zawsze pojawiały się jakieś idee, czy ciekawe rozwiązania. Zaznaczyć trzeba również, że SI co wersje dokonuje pewnych zmian w systemie zadań i możliwości scoutów i samego scoutingu.
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 9 kwietnia 2008 16:43

Mijają dni, miesiące...

Sports InteractiveTe słowa, pochodzące z dobrze znanej piosenki równie znanego piosenkarza, są bodaj najlepszym odzwierciedleniem tego, co podśpiewują sobie gracze oczekujący na wydanie najnowszego dziecka SI Games, FM Live. Ba, nie tyle czekają na wydanie gry, a na jakiekolwiek informacje o postępach w jej dopieszczaniu, bo i tych ciągle mało.Chcesz wiedzieć więcej?
Dave - 9 kwietnia 2008 16:35

Nowy dział startuje!

TaktykiMinął już ponad miesiąc od startu Centrum FM podczas którego obiecaliśmy, że będziemy ciągle ulepszać serwis dodając nowe działy, działy niezbędne przy tego typu serwisie. Uznaliśmy, że "Talenty" stanowią podstawę działania strony i na nich początkowo się skupiliśmy, ale teraz przyszedł czas na rozwój równie ważnej części każdej strony o tematyce CM/FM - "Taktyk".
Chcesz wiedzieć więcej?
Dapsz - 9 kwietnia 2008 14:23

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [236]


© Centrum FM
Mapa serwisu