Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Jaki sprzęt?

FM 2009Emocje po ujawnieniu planów dotyczących Football Managera 2009 powoli opadają i przyszli gracze zaczynają się martwić o nieco bardziej przyziemne sprawy. Dotychczas mniej więcej jasne było jakie wymagania sprzętowe mają poszczególne FM-y (ponieważ zazwyczaj nowości nie były rewolucyjne), ale po niedawnej publikacji zmian zaczyna się płacz i zgrzytanie zębów. Tylko czy faktycznie będzie tak źle?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 5 września 2008 18:10

Regenie - puchu marny

FelietonKontynuujemy serię felietonów rozpoczętą przez Dr.Strange'a. Wilmore - autor najnowszego tekstu podejmuje lekko zbliżoną tematykę do "Poszukiwań zagubionego klimatu" - na początku dowiadujemy się o tym jak ważne w jego przygodzie serią Sports Interactive było wychowanie młodych piłkarzy na przyszłe gwiazdy futbolu. W Football Managerze 2008 nie jest już jednak tak jak kiedyś...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 5 września 2008 17:01

Kolej na stronę i pudełko

FM 2009Rok w rok procedura promocyjno-informacyjna w wykonaniu Sports Interactive jest bardzo podobna. Pierw poznajemy listę nowości, które pojawią się w grze (w tym roku w wersji filmowej), później systematycznie dowiadujemy się o starcie oficjalnej strony gry, a na niej zawsze naszym oczom ukazuje się logo gry i pudełko. Dokładnie tak zostaliśmy poprowadzeni przy okazji wydania Football Managera 2009. Właśnie o owej stronie i pudełku chciałem kilka słów.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 4 września 2008 10:36

Baby, ach te baby

FM 2009Wczorajsza filmowa lista nowości, które pojawią się w Football Managerze 2009 zelektryzowała całą światową Scenę. Dyskusji na każdym forum jest co niemiara, a co użytkownik to inna opinia. Ku mojemu ogromu zaskoczeniu, to nie system meczowy z widokiem 3D jest najszerzej komentowany. To możliwość gry kobiecym managerem poruszyła sporą rzeszę graczy do poważnej dyskusji nad kierunkiem rozwoju gier ze stajni Sports Interactive.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 4 września 2008 9:48

Znamy nowości w FM 2009. Premiera 14.11

FM 2009Ponad pół godziny później niż zaplanowano, ale jednak jest – pierwsza część zapowiedzi Football Managera 2009. Niestety na razie siedmiominutowy filmik nie zawiera jakichkolwiek informacji werbalnych na temat nowości w grze, jednak pod koniec widać krótki fragment meczu... w trybie 3D! Wygląda więc na to, że wreszcie spełniły się prośby i zarówno obawy wielu graczy.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 września 2008 19:57

Powstał FMEvent - nowy polski serwis

FMEventPlotki krążące od jakiegoś czasu po polskiej Scenie CM/FM okazały się prawdziwe. Niecałą godzinę temu oficjalnie rozpoczął swoją działalność nowy serwis poświęcony naszej ulubionej serii gier – FMEvent. Nie jest to jednak zupełnie innowacyjny twór. Powstał bowiem z połączenia dwóch właściwie upadłych ostatnio stron – FCMC oraz FM Poland...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 1 września 2008 20:42

FM 2009 na DVD?!

FM 2009W ciągu ostatnich dwóch dni po ogłoszeniu mającej nastąpić w najbliższą środę oficjalnej zapowiedzi FM 2009, na przeznaczonym do tego temacie na forum SI, Miles Jacobson został zasypany pytaniami od internautów. Wśród siedmiu stron dyskusji udało mi się wyłowić co najmniej kilka wartych uwagi wypowiedzi, w tym jedną która totalnie mnie zaskoczyła...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 29 sierpnia 2008 12:55

Za tydzień SI poda nowości w FM 2009

FM 2009Wreszcie! Dokładnie w dzisiejsze południe Sports Interactive przerwało milczenie i przedstawiło nam pierwszą zapowiedź Football Managera 2009. A właściwie zapowiedź zapowiedzi... Najpierw obdarzeni zostaliśmy plakatem z postacią Che Geuvary a po kolejnych kilku godzinach wiadomością od Milesa Jacobsona – dyrektora SI. Pierwsze oficjalne informacje o FM 2009 przedstawione zostaną za tydzień, w środę trzeciego września.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 sierpnia 2008 21:47

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [252]


© Centrum FM
Mapa serwisu