Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Zerknijmy na 3d

FM 2009Źródeł, które przeszukuję licząc na jakieś ciekawe materiały dotyczące Football Managera 2009 jest naprawdę dużo. Nie tylko oficjalne strony dostarczają nam ciekawych informacji. Ważne persony ze Sports Interactive postanowiły nawet prowadzić bloga, którego regularnie aktualizują. Ten proceder ma miejsce na stronie hmvblogs. Ostatnio dość poważnie traktowano o trybie 3d.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 29 października 2008 21:46

Reklama FM 2009

FM 2009Po masie informacji dotyczących nowego Football Managera - trybie 3d, efektach dźwiękowych, a nawet zużywaniu się boiska - docieramy do nieco innego aspektu. Aspektu, który nazywa się marketing. Dziś na YouTube zaprezentowana została reklama nowego FM-a. Jest to ważne wydarzenie, bo to debiut reklamowy jakiejkolwiek gry ze stajni SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 29 października 2008 20:52

Tryb 3d - nowe screeny!

FM 2009Kolejny dzień, kolejna porcja nowości do Football Managera 2009. Jednak tym razem – ku zaskoczeniu wszystkich – nie będzie prezentacji innowacji w grze. Dziś za sprawą serwisu ShortList zostaliśmy uraczeni kilkoma screenami silnika meczowego. Powiem szczerze, że warto zobaczyć jakie zaszły zmiany w wyglądzie od publikacji ostatniej partii podobnych screenów, która miała miejsce kilkanaście dni temu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 29 października 2008 10:13

Wymarzona jedenastka

FM 2009Ledwo ochłonęliśmy po informacjach o wymaganiach sprzętowych Football Managera 2009, a już mam następną wiadomość. Tym razem Sports Interactive - na łamach ShortList - zaprezentowało nam kolejną nowość w grze. Niestety tylko jedną, ale myślę, że dość interesującą. Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, jesteśmy niemalże obsypywani wszelakimi informacjami dotyczącymi nowego FM-a. Nie zapominajmy, że to dopiero wtorek...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 28 października 2008 14:43

Wymagania sprzętowe

FM 2009To jest jedna z wiadomości na którą czekaliśmy od dawna. Nie neguję tutaj wartości newsów o innowacjach w Football Managerze 2009, ale wiem, że informacja o wymaganiach sprzętowych jest dla Was naprawdę ważna. To dlatego, że ilość zmian i nowości w nowym dziecku SI była tak duża, że sami do końca nie wiedzieliśmy jak to przełoży się na hardware, którego będziemy potrzebowali.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 28 października 2008 13:26

O murawie w FM 2009

FM 2009W piątkowym podcaście, w którym poznaliśmy datę wydania dema FM 2009, Miles Jacobson zapowiedział również, że od poniedziałku do czwartku przybliżać oni będą szczegóły nowości w grze. Dotrzymali oni słowa i za pośrednictwem serwisu ShortList.com spełnili swoją powinność. Dowiedzieliśmy się również, że w najbliższy piątek opublikowany zostanie następny oficjalny filmik prezentujący silnik meczowy a w ciągu najbliższych kilku tygodni powstaną nowe wywiady oraz konkursy.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 października 2008 16:41

Nowa, lepsza Superliga

PlikiProwadząc w Football Managerze bardzo dobry klub, lub doprowadzając do sukcesów słabszy, możemy liczyć na ograniczoną ilość ciekawych meczów w sezonie. Z głównymi rywalami w lidze mierzymy się kilka razy do roku, przez co z utęsknieniem czekamy na rozgrywki w ramach międzynarodowych pucharów. A gdyby tak mieć Ligę Mistrzów na co dzień? Jest to możliwe dzięki Superligom tworzonym przez graczy. Kilka dni temu powstał kolejny taki plik, tym razem bardziej rozbudowany niż poprzednie.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 października 2008 15:51

8 nowych screenów

ScreenshotsNiecałe dwa tygodnie temu otworzyliśmy na Centrum FM kolejny nowy dział – Screenshots, w którym to znajdziecie śmieszne czy nietypowe sytuacje z Football Managera 2008. Przez ten czas każdy z ośmiu pierwszych obrazków obejrzeliście po prawie tysiąc razy. Najwyższą średnią ocen oraz liczbę odwiedzin osiągnął „Kret”, autorstwa użytkownika o nicku sylweek. Otwierając dział prosiliśmy Was o nadsyłanie swoich propozycji za pomocą tego formularza. Spisaliście się bardzo dobrze, czas więc na kolejne 8 screenshotów.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 27 października 2008 13:12

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [257]


© Centrum FM
Mapa serwisu