Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

SI po raz kolejny naprawia błędy

FM 2009 Gdy Football Manager 2009 pojawił się na półkach sklepowych, oczekiwaliśmy dzieła idealnego. Gra nie była jednak pozbawiona błędów i wszyscy czekali na pojawienie się patcha 9.2.0 (9.1.0 został wydany w dniu premiery). Mimo tego, że tamta łatka naprawiała wiele błędów, znaczna ich liczba wciąż była spotykana w grze. Dlatego SI zdecydowało się wydać uaktualnienie 9.3.0.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 8 marca 2009 12:49

Mega dostawa facepacków

Grafika Od 10 lutego, czyli momentu ostatniego newsa, w którym informowałem Was o nowych grafikach, prawie codziennie na łamach Centrum FM pojawiały się kolejne prace. Tym razem nasi redaktorzy wybrali jeden, najpopularniejszy rodzaj dodatków - facepacki i zrobili ich aż 40! Postanowiliśmy skupić się na tworzeniu zdjęć piłkarzy i szkoleniowców ze wszystkich klubów najsilniejszych europejskich lig, tak aby możliwe było połączenie je w tak zwane megapacki.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 6 marca 2009 14:07

Talenty urodzinowo

Talenty Ponieważ urodzinowy tydzień na Centrum FM nadal trwa, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o jednym z Waszych ulubionych działów – Talenty. Zakasaliśmy rękawy i przygotowaliśmy dla Was, od wczorajszego ranka, dwudziestu młodych i zdolnych zawodników, których możecie znaleźć w swoim Football Managerze 2009. Pomyśleliśmy również o osobach grających na nowym patchu i zamieściliśmy znaczną część piłkarzy właśnie z wersji 9.3.0.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 5 marca 2009 21:06

Pogawędka o taktyce

Porada Od wielu lat w światowym futbolu utarły się stereotypy mówiące o tym jak gra się w danym kraju. O Hiszpanii mówi się, że piłka oparta jest na doskonałej technice, Włosi myślą przede wszystkim o nie straceniu bramki, Anglicy zaś opierają się na przygotowaniu fizycznym. To właśnie do kraju będącego kolebką futbolu i święcącego w ostatnim czasie największe triumfy trafił nasz naczelny tekściarz Lukaszp, przyglądając się stosowanej m.in. w Anglii taktyce.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 4 marca 2009 16:15

Nowe programy do FM 2009

Pliki W dniu wczorajszym zaprezentowaliśmy Wam pierwszy update firmowany przez Centrum FM. Uaktualnienia bazy danych to jednak tylko jeden z programów, które licznie produkują fani Football Managera. Po niedawnym wydaniu patcha 9.3.0 na zagranicznych stronach i forach pojawiło się kilka innych, wartych uwagi dodatków.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 4 marca 2009 15:34

FM 2009 CFM Update v1.0!

Update W porannym newsie zapowiadałem wieczorną niespodziankę z okazji naszych urodzin, czas więc na spełnienie obietnicy. Panie i panowie – niezwykle miło zaprezentować nam pierwszy Update bazy danych wydany przez Centrum Football Managera! Dzięki trójce naszych nowych współpracowników – Zajmikowi, Marko oraz Dapiemu możecie uaktualnić swojego FM-a 2009 zmianami przeprowadzonymi równo do dzisiejszego, niezwykłego dla nas dnia 3 marca.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 marca 2009 19:40

SI rozdaje komputery!

Sports Interactive Jakiś czas temu informowałem o tym, że Sports Interactive, w ramach projektu zwanego FMClub, co miesiąc losuje nagrody. Rozdane zostały już takie przedmioty, jak piłka, buty piłkarskie czy koszulka reprezentacji Francji z Euro 2004 z autografami gwiazd tej drużyny. Tym razem do wygrania jest coś o wiele bardziej wartościowego.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 3 marca 2009 13:23

Pierwsze urodziny Centrum FM!

Urodziny Trzeciego marca 2008 roku, a więc równo 365 dni temu, otwieraliśmy Centrum Football Managera w nadziei na odbudowanie siły i reputacji Centrum CM, której to strony jesteśmy kontynuatorem. Czy nam się to udało? Pewnie nie do końca, jednak nie ukrywamy, że dziś - w dniu zarówno pierwszych urodzin CFM jak i jedenastej rocznicy CCM, jesteśmy całkiem zadowoleni z serwisu, który udało nam się stworzyć.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 3 marca 2009 10:38

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [272]


© Centrum FM
Mapa serwisu