Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Rywale

Sports InteractivePrawie każdy klub piłkarski ma co najmniej jednego rywala, z którym pojedynki szczególnie emocjonują kibiców. Najczęściej są to drużyny z jednego miasta, bądź regionu, jednak czasami nawet z różnych krajów. W Football Managerze aspekt ten został całkiem nieźle rozbudowany. Oprócz odpowiadających rzeczywistości list rywali, pojedynki z nimi są szczególnie traktowane przez media a także kibiców, którzy licznie przychodzą na stadiony oraz wyrażają skrajne emocje po zakończeniu meczu. Jest jednak mały problem...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 20 czerwca 2008 15:05

Mamo, to jest za trudne!

Sports InteractiveSą tematy, które regularnie wracają na łamy Forum SI i elektryzują całą społeczność. Doskonale wiemy, że nasz wpływ ostatnimi czasy na wygląd Football Managera jest raczej znikomy, ale mimo to - z wielkim zaangażowaniem i pasją - toczymy potyczki słowne między sobą o różne aspekty gry. Trzymamy się kurczowo swojej wizji i pomysłów. Od lat podobnie jest z poziomem trudności w grach ze stajni SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 czerwca 2008 14:24

Zastrzeżenie numeru

Sports InteractiveW prawdziwej piłce nożnej istnieje całkiem dużo przypadków, w których klub zastrzega wybrany numer na koszulce, zakazując tym samym swoim piłkarzom wybrania właśnie tej liczby. W Napoli nikt nie może nosić 10tki, w której występował Diego Maradona, podobnie jak Kazimierz Deyna w Legii. Wiele klub zarezerwowało numer 12 dla swoich kibiców. Jak udało się to odwzorować w Football Managerze?Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 19 czerwca 2008 15:46

Liga Typerów EURO 2008 - faza grupowa za nami!

LTEuro2008Faza grupowa Mistrzostw Europy 2008 dobiegła końca. Przed nami pierwsze ze spotkań "o wszystko". Już jutro obejrzeć będziemy mogli zapowiadający się niezwykle ciekawie pierwszy ćwierćfinał EURO pomiędzy Portugalią a Niemcami. Mecz ten otwiera także 7 kolejkę LT EURO 2008, które obejmuje również drugie niezwykle ciekawe spotkanie Chorwacja - Turcja. Zapowiadają się niezwykłe emocje, które wzbogacić można poprzez typowanie wyników tych spotkań w Lidze Typerów EURO 2008
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Wiochi - 18 czerwca 2008 23:05

Poruszenie na Scenie

ScenaCM/FMDla niektórych młodych ludzi zaczęły się wakacje, inni wolne będą mieli już niedługo. Oznacza to więcej wolnego czasu, który przeznaczyć można chociażby na redagowanie stron o Football Managerze. W ostatnich dniach zaobserwować można było małe poruszenie na naszej Scenie. Wszystko za sprawą dwóch najkrócej działających stron – FM Site oraz FM Poland.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 17 czerwca 2008 14:29

Kończymy grupy

LTEuro2008Nie będę rozwodził się nad grą polskiej reprezentacji dziś, bo szkoda przestrzeni na Centrum FM. Jeśli ktoś postawił na Chorwatów w poprzedniej kolejce, to może się tylko cieszyć - patriotyzm nie był mile widziany. Ale przechodząc do rzeczy, to musimy ponownie zmierzyć się z kolejnymi meczami na Euro 2008. I zapewniam, że znów będzie ciężko...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 17 czerwca 2008 0:37

Macie... Jeszcze więcej!

TalentyJak pokazała ostatnia aktualizacja talentów - synowie mogą odziedziczyć piłkarskie geny ojca i mieć zadatki na klasowych graczy. Dziś jednak postanowiłem wrócić do klasyki talentów - graczy nieznanych, ale mających ogromne możliwości. Moi ludzie dostali rozkazy, aby szukać takich właśnie piłkarzy. Jak zwykle byli niezwykle szybcy i jak się zaraz okaże - skuteczni.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 17 czerwca 2008 0:27

Mecze grupowe - ostatnie starcia!

LTEuro2008Polska nadal rozpacza nad niedawnym remisem reprezentacji piłkarskiej z Austrią, ale życie na Mistrzostwach Europy toczy się dalej i to bardzo szybko. Wieczorem skończyła się rywalizacja w grupie D i tym samym 4 kolejka Liga Typerów - Euro 2008. Natychmiast dodałem kolejne mecze do typowania, ale jeszcze słowo o uczestnikach zabawy.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 15 czerwca 2008 0:21

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [244]


© Centrum FM
Mapa serwisu