Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być‡ zalogowany!

Kit070 w akcji!

Taktyki Niedawno wystartowaliśmy z działem Taktyki, w którym rozpoczęliśmy prezentowanie najlepszych ustawień dla Football Managera 2009. Nasz pierwszy plik - autorstwa zenkarolnika - cieszy się ogromną popularnością, dlatego z werwą kontynuujemy pracę nad poszerzeniem oferty. Już teraz mogę powiedzieć, że ze swoim taktycznym dziełem zaprezentował się na naszych łamach znany taktyk - Kit070.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 10 lutego 2009 12:40

Sugeruj, może wysłuchają

Forum SI Każdy gracz chce, aby jego ulubiona gra była idealnie dopracowana i spełniała jego wszystkie wymagania. Częstokroć bywa to niemożliwe, ale programiści Sports Interactive - jak żadni inni na świecie - słuchają uważnie sugestii i uwag swoich pracodawców, czyli graczy. Nie zawsze są w stanie dogodzić każdemu, ale robią co w ich mocy, aby dopasować grę do jak największej ilości gustów. Czy Football Manager 2010 będzie lepszy od poprzednika? Czy nasze sugestie zostaną wysłuchane?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 9 lutego 2009 11:36

Kula u nogi czy istny skarb?

Porada Prowadzenie klubu to przedsięwzięcie wymagające mocnego charakteru, anielskiej cierpliwości, żyłki hazardzisty oraz potężnej dawki umiejętności zarządzania. Obecne klubowe potęgi tworzą rozbudowane struktury skupiające rzeszę ludzi, którzy odpowiadają za konkretne zadania. Menedżer jest tylko elementem całej układanki, który jest odpowiedzialny za osiąganie określonych wyników. Jednak i on doczekał się wyspecjalizowanego aparatu złożonego z fizjoterapeutów i trenerów. Wszyscy oni pozostają w cieniu nazwiska "coacha", na którego spływa blask chwały. Jednak najgłębiej w cieniu znajduje się osoba, która wykonuje iście tytaniczną pracę – asystent.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 8 lutego 2009 22:44

FM 2008 uaktualniony

Football Manager 08 Okienko transferowe trwa już od dłuższego czasu, kluby wzmacniają swoje składy nowymi piłkarzami i pozbywają się tych, którzy zawodzą. Osoby wciąż grające w Football Managera 2008 mogą być trochę niezadowolone z powodu mało aktualnych składów. Jednak z pomocą przychodzi im AdeXao.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 7 lutego 2009 12:17

Patch niezgody

FM 2009 Od wydania Football Managera 2009 minęło już kilka ładnych miesięcy, a my nadal nie możemy cieszyć się w pełni dopracowaną grą. Oczywiście, że patch 9.2.0 wprowadził masę ważnych zmian, które podniosły jakość rozgrywki, ale to wciąż nie to, na co liczyliśmy. Zgodnie z przewidywaniami powstanie kolejna łatka, która już teraz – na etapie powstawania - budzi sporo kontrowersji.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 5 lutego 2009 17:10

Czarne Koszule w natarciu

Kariera Po dwukrotnej wizycie na Wyspach, gdzie towarzyszyliśmy Matheo podczas jego przygody w Tottenhamie Hotspur, przyszedł czas powrotu na krajowe podwórko. Tutaj do sezonu przygotowuje się niestrudzony wojownik - Dr.Strange. Po fuzji z Groclinem, ekipa Czarnych Koszul jest swoistym eksperymentem, który może zakończyć się spektakularnym sukcesem, albo totalną klęską opartą wyłącznie na szumnych zapowiedziach sprzed inauguracji rozgrywek. Wszyscy w stolicy liczą na dobry występ podopiecznych młodego menedżera, jednak na drodze do sukcesu stoi kilka przeszkód, z którymi trzeba będzie się zmierzyć w walce o ostateczny triumf.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 3 lutego 2009 23:16

Ranking Chart Tracka - FM niezmiennie pierwszy

Chart Track 22 listopada Football Manager 2009 pojawił się na szczycie rankingu Chart Tracka, jednego z najpopularniejszych notowań dotyczących gier komputerowych. Trzy dni temu serwis ten opublikował kolejne zestawienie, informując nas o tym, jakie gry są aktualnie najchętniej kupowane. I pewnie nie będzie dla Was zaskoczeniem, że gra tworzona przez Sports Interactive nadal w tym względzie króluje.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Perla - 2 lutego 2009 17:44

Powrót do przeszłości

Pliki Grudniowa informacja o udostępnieniu za darmo Championship Managera 01/02 w wielu graczach wywołała falę pięknych wspomnień związanych z tą grą. Wszak ta wersja naszej ukochanej gry uważana jest za jedną z lepszych. W związku z tym ważnym wydarzeniem postanowiliśmy zgromadzić w Plikotece kilka plików związanych z Championship Managerem 01/02.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Wiochi - 31 stycznia 2009 20:16

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [269]


© Centrum FM
Mapa serwisu