Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Czy chcemy nowe ligi?

FM PortalFootball Manager 2008 zapewnia nam możliwość pracy w 50 ligach ze wszystkich zakątków świata. Możemy trenować drużyny z takich krajów jak Hong Kong, Indonezja, Meksyk, Chile czy Republika Południowej Afryki. Pojawiają się jednak głosy, że kontynent afrykański jest najbardziej zaniedbany przez Sports Interactive i najlepiej byłoby dodać kilka lig właśnie stamtąd... Ale czy faktycznie to takie dobre rozwiązanie?
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 czerwca 2008 12:41

Większa interakcja

Forum SIKażdemu z nas zależy na jak największym realizmie w serii gier Football Manager. Podobny cel stawiają sobie programiści Sports Interactive i trzeba przyznać, że rok rocznie dostarczają nam produkt, który jest coraz bardziej realistyczny. Oczywiście nie jest jeszcze idealnie, ale użytkownicy Forum SI regularnie proponują nowe rozwiązania, które mają jeszcze bardziej urealnić rozgrywkę. Czy te głosy trafiają do twórców gry? Miejmy nadzieję, że tak.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 czerwca 2008 0:36

Jesteście z nami!

TekstyJuż od ponad trzech miesięcy Centrum Football Managera jest obecne w sieci. Do tego czasu udało nam się zebrać grupę użytkowników, którzy stale zaglądają na łamy naszego serwisu. Bardzo nas to cieszy. Podobnie jak fakt, że część z Was nie pozostaje tylko biernymi obserwatorami i podejmuje chęć współpracy. Czy to poprzez dotaczanie kolejnych zawodników do działu talentów, czy też rozmaitych ustawień taktycznych. Najdłużej przyszło nam czekać na przejaw Waszej aktywności w jednej z najbardziej wymagających sekcji - tekstów. Na szczęście i w tym przypadku nie kazaliście nam zbyt długo czekać.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Lukaszp - 21 czerwca 2008 11:50

Kilka nowych diamentów

TalentyPonownie musiałem wziąć się za aktualizowanie działu Talenty, któremu ostatnio poświęcam bardzo dużo czasu. Dobrze jednak, że to nie ja zajmuję się lataniem po tych wszystkich egzotycznych krajach, a moi wierni współpracownicy. Niestety ja też muszę się trochę wykazać i również opisuję jednego zawodnika. Dziś wszystko wyglądało dokładnie tak, jak zawsze...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 21 czerwca 2008 0:13

LT zbliża się do końca

LTEuro2008Za nami pierwsze dwa ćwierćfinały piłkarskich Mistrzostw Europy. Oba rezultaty należy uznać jako niespodzianki, gdyż zarówno Portugalia jak i Chorwacja były faworytami swoich meczów. Dlatego też siódma kolejka Ligi Typerów nie obfitowała w zbyt wiele wysokich wyników. W ósmej serii zabawy typować będziemy rzecz jasna pozostałe dwa ćwierćfinały, które zapowiadają się niezwykle interesująco.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 21 czerwca 2008 0:12

Rywale

Sports InteractivePrawie każdy klub piłkarski ma co najmniej jednego rywala, z którym pojedynki szczególnie emocjonują kibiców. Najczęściej są to drużyny z jednego miasta, bądź regionu, jednak czasami nawet z różnych krajów. W Football Managerze aspekt ten został całkiem nieźle rozbudowany. Oprócz odpowiadających rzeczywistości list rywali, pojedynki z nimi są szczególnie traktowane przez media a także kibiców, którzy licznie przychodzą na stadiony oraz wyrażają skrajne emocje po zakończeniu meczu. Jest jednak mały problem...Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 20 czerwca 2008 15:05

Mamo, to jest za trudne!

Sports InteractiveSą tematy, które regularnie wracają na łamy Forum SI i elektryzują całą społeczność. Doskonale wiemy, że nasz wpływ ostatnimi czasy na wygląd Football Managera jest raczej znikomy, ale mimo to - z wielkim zaangażowaniem i pasją - toczymy potyczki słowne między sobą o różne aspekty gry. Trzymamy się kurczowo swojej wizji i pomysłów. Od lat podobnie jest z poziomem trudności w grach ze stajni SI.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 czerwca 2008 14:24

Zastrzeżenie numeru

Sports InteractiveW prawdziwej piłce nożnej istnieje całkiem dużo przypadków, w których klub zastrzega wybrany numer na koszulce, zakazując tym samym swoim piłkarzom wybrania właśnie tej liczby. W Napoli nikt nie może nosić 10tki, w której występował Diego Maradona, podobnie jak Kazimierz Deyna w Legii. Wiele klub zarezerwowało numer 12 dla swoich kibiców. Jak udało się to odwzorować w Football Managerze?Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 19 czerwca 2008 15:46

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [245]


© Centrum FM
Mapa serwisu