Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Dyrektor sportowy w FM

FM2013-4Football Manager przyzwyczaił nas do bycia wszechwładnym menedżerem w stylu Alexa Fergusona czy Arsene'a Wengera - prawdziwym Bossem. Nawet jeśli od czasu do czasu wścibski prezes potrafił się wtrącić do nieswoich spraw i sprzedać naszego ulubionego zawodnika, to wciąż byliśmy odpowiedzialni za praktycznie cały przekrój spraw dotyczących spraw czysto piłkarskich. Jak się okazuje, od nowej odsłony FM-a ma się to zmienić

Dyrektor sportowy to figura bardzo istotna we współczesnym futbolu. Często jest on bezpośrednim przełożonym trenera, a jego autorytet i odpowiedzialność za losy klubu bywa nawet większy, niż w przypadku szkoleniowca. Postać ta była przez długi czas ignorowana przez twórców gry, zapatrzonych raczej w angielski model prowadzenia zespołu, gdzie menedżer ponosi całą odpowiedzialność za budowę i prowadzenie zespołu. Jednak taki stan rzeczy nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką znamy z kontynentalnej Europy, gdzie trener zajmuje się głównie trenowaniem, a takie sprawy jak transfery zostawia innym. FM 2013 ma wprowadzić w tej kwestii powiew nowości.

Nie oznacza to bynajmniej, że dostaniemy nowego przełożonego, który będzie nam stał nad głową i wtrącał się do transferów. Dyrektor sportowy ma pełnić funkcję pomocniczą. Będziemy mogli scedować na niego część obowiązków. Przykładowo, możemy uczynić go odpowiedzialnym za scouting, kompletowanie sztabu szkoleniowego lub przedłużanie kontraktów z zawodnikami. Zadania dla naszego nowego przyjaciela możemy swobodnie zmieniać i zajmować się w klubie tak wieloma sprawami, jak tylko uważamy za stosowne. Możemy nawet oddać w jego ręce całość polityki transferowej. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być możliwość ułożenia dla naszego dyrektora sportowego listy piłkarzy na sprzedaż. Wyznaczamy zawodników, których uważamy że już nie potrzebujemy i nie przejmujemy się tym więcej, pokładając wiarę w naszego współpracownika, że jest w stanie go gdzieś upchnąć.

Pojawienie się dyrektora sportowego w grze jest sporą nowością. Może on przejąć dużą część naszych obowiązków, na które nie mamy czasu albo którymi zwyczajnie nie potrafimy się zajmować. Możemy sprawić by był on wykonującym nasze polecenia człowiekiem od papierkowej roboty albo też równorzędnym współpracownikiem, który pomoże nam w budowie naszego zespołu marzeń. A jaką Wy przewidujecie dla niego rolę? I czy uważacie, że dyrektor sportowy w takiej formie w grze jest trafionym pomysłem? Czekamy na Wasze opinie.

Football Manager 2013 Video Blogs: Director of Football
martin - 18 września 2012 22:53
Sangue Blu
Może przydać się w pozbywaniu niechcianych zawodników których często trudno jest sprzedać w tej grze.
18 września 2012 23:34
contramaestre
No bardzo mi sie podoba ta funkcja, tylko zastanawiam sie na jakie atrybuty zwracac najwieksza uwage przy zatrudnianiu takiego delikwenta na DSS? Moze ktos poradzic?
Po mojemu mysle, ze powinien miec duzo ze skauta...
9 stycznia 2013 12:50


 

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

Gratka dla taktyków

TaktykiMamy to, co tygryski kochają najbardziej... Tak, tak - dobrze myślicie. Dziś jest dzień aktualizacji jednego z najpopularniejszych działów - Taktyk. A żeby było mało, dodaliśmy aż dwa świetnej jakości ustawienia i oczywiście analizę eksperta - Kita 070, który dziś w obroty wziął rozchwytywaną Beefheart Tactic. Została ona rozebrana niemalże na czynniki pierwsze.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 27 maja 2008 16:05

Talenty są wszędzie, trzeba je tylko odnaleźć

TalentyMinął kolejny tydzień. Matury za pasem, sesja w trakcie, jednak to nie przeszkodziło naszej ekipie w szukaniu utalentowanych zawodników. Grupa uderzeniowa, czyli ja, nowy redaktor i mój współpracownik Małek oraz mój nieoficjalny pomocnik-fotograf Emek wyruszyliśmy najpierw do ulubionego kraju większości efemaniaków czyli Burkina Faso. Zaprezentowałem tam talent młodziutkiego nastolatka Amidou Kante, stawiającego swoje pierwsze kroki w klubie o wdzięcznej nazwie Bobo Sport. Niestety nie dał się uchwycić na kliszy.

Chcesz wiedzieć wię™cej?
Vetr - 26 maja 2008 17:42

O treningu słów kilka

PoradaOstatnio serwowaliśmy Wam kariery i felieton. Dziś nadszedł czas na poradę, której autorem jest nasz redaktor - Diego44. Staraliśmy się zgłębić wiele aspektów związanych z Football Managerem 2008, ale wśród nich nie było jednego z najważniejszych - treningu. Teraz ta sytuacja uległa zmianie i z przyjemnością mogę przedstawić tekst dotyczący treningu.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 25 maja 2008 16:40

Zmiana warty

FCMCSerwis Football & Championship Manager Center w nowej odsłonie wystartował niedługo po Centrum FM. Miał to być kolejny sygnał, że Scena CM/FM w Polsce zaczyna rosnąć w siłę i wracać do dawnych, bogatych tradycji. Przyznam jednak szczerze, że zarówno start, jak i dalsze działanie strony bardzo mnie rozczarowały. Brakowało materiałów pomocnych użytkownikowi, a także regularności - w newsach i tekstach. Może teraz będzie lepiej...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 25 maja 2008 12:46

Drzewo, las... Piłka nożna?

FelietonFelietonów na Centrum FM było dotychczas jak ma lekarstwo - a ściślej mówiąc w ogóle ich nie było... Wszystko jednak zmieniło się za sprawą krzysfiola, który postanowił nieco poeksperymentować z tą jakże luźną formą pisarstwa. Połączył w swojej pracy piłkę nożną z Football Managerem i Sports Interactive. Ale w jakże oryginalny sposób...
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 22 maja 2008 18:27

Nowy Genie Scout

FM 2008Football Manager od lat daje nam możliwość dokładnej eksploracji oraz edycji bazy danych. Oprócz oficjalnego edytora załączonego do gry, od dawna gracze tworzą swoje własne programy. Chyba najbardziej popularną wyszukiwarką jest od pewnego czasu Genie Scout. Dzięki niemu możemy sortować informacje o klubach, piłkarzach i sztabie szkoleniowym według najróżniejszych kryteriów. Od jakiegoś czasu mamy również możliwość zapisywania znalezionych graczy w formie shortlist, bądź wygenerowania najlepszego składu do danej taktyki. Kilka dni temu ukazała się trzecia beta wersja pod Football Managera 2008.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Ziutek - 22 maja 2008 17:31

Włochy - retro

KarieraCiągle ględzimy o serii Football Manager, ale coraz częściej zapominamy o grze, która jest nadal uwielbiana przez wielu graczy. Sam często wspominam jak grałem długie kariery w Chamionship Managerze 03/04. Teraz mogę nawet o niej poczytać, a wszystko za sprawą naszego nowego redaktora vv0ytkka, który jest wielkim fanem tejże wersji CM'a i już teraz mogę zapewnić, że będzie dostarczał więcej różnych materiałów związanych z tą właśnie grą. Myślę, że jeszcze pamiętacie jaka była wspaniała.
Chcesz wiedzieć wię™cej?
Dapsz - 20 maja 2008 18:19

Młodzi, zdolni i utalentowani

TalentyKolejny ciężki tydzień pracy zaowocował powiększeniem się naszej bazy talentów. Wraz z moimi współpracownikami zadbaliśmy, by nowi zawodnicy byli różnorodni, i żeby każdy mógł znaleźć piłkarza dla siebie. Zapraszam zatem do zapoznania się z nimi.Chcesz wiedzieć wię™cej?
Vetr - 19 maja 2008 11:11

[1] - [...] - [226] - [227] - [228] - [229] - [230] - [...] - [241]


© Centrum FM
Mapa serwisu