Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Pary i kombinacje. Część 1.

WSTĘP

To już czwarta edycja poradnika Pairs & Combination uaktualniona dla wersji FM15. Mam nadzieję, że wciąż służy Wam pomocą oraz jest źródłem pomysłów i inspiracji, które czynią Football Managera tak rewelacyjną grą.

Uwzględniłem wszystkie nowe role zawodników, które pojawiły się w aktualnej wersji gry i umieściłem kilka nowych spostrzeżeń, które mogą Wam pomóc, jak na przykład spojrzenie na różne style taktyczne.

Mam nadzieję, że polubicie ten poradnik.

Llama3

 

 

BRAMKARZE

Bramkarze są integralną częścią ustawienia taktycznego Waszej drużyny. Wyprowadzanie piłki oraz czyszczenie przedpola są silnie powiązane zarówno ze stylem gry drużyny, jak i z zawodnikami wchodzącymi w jej skład. Bramkarz z prawidłowo ustawionymi instrukcjami dzięki kluczowej obronie lub udanemu przechwytowi może znacząco poprawić grę Twojego zespołu zmieniając jeden punkt w trzy. 

Wznowienie

Twój bramkarz ma kilka opcji wznowienia gry. Może grać bardziej kreatywnie albo skłaniać się ku zagraniom bezpiecznym. Opcje są następujące:

·         Krótkie wznowienie

·         Daleki wyrzut

·         Krótki wykop

·         Daleki wykop

 1

Opcja krótkiego wznowienia działa dobrze przy budowaniu akcji z tyłu, a działa szczególnie dobrze jeśli w polu są gracze kreatywni (obrońca grający piłką, cofnięty rozgrywający lub regista), którzy mogą kreować sytuacje z głębi pola i pomóc w utrzymaniu piłki.

Musicie również rozważyć, którzy piłkarze mają wystarczająco dużo miejsca na przyjęcie piłki. Boczni obrońcy to często piłkarze mający najwięcej czasu i swobody przy piłce, choć zakres ich podań jest ograniczony ze względu na pozycję przy linii bocznej boiska.

Opcja szybkiego wyrzutu jest pomocna w bardziej bezpośredniej grze z kontrataku oraz sprzyja wyprowadzaniu piłki  w kierunku bocznych obrońców lub bocznych wysuniętych obrońców (którzy w naturalny sposób mają najwięcej miejsca w sektorze obronnym) i przyspiesza rozegranie piłki. Możesz również poprosić bramkarza o wyprowadzanie piłki w kierunku skrzydeł, aby podkreślić ten styl rozegrania. 

Daleki wykop bardzo dobrze pasuje do drużyn grających siłowo, które nie unikają walki w powietrzu. Jeśli gracie z odgrywającym lub bocznym odgrywającym, jest to dobry wybór do utrzymania piłki zaraz po wznowieniu gry. Daleki wykop pomaga także w przypadku kiedy rywale grają pressingiem już w naszej strefie obronnej i mamy kłopoty w rozegraniu piłki. Pomoże to złagodzić pressing i przesunąć drużynę w stronę bramki rywali, a więc w bezpieczniejsze rejony boiska.

Twój bramkarz może również pomóc w kontroli tempa gry. Może dłużej przetrzymać piłkę, podczas gdy próbujesz zwolnić tempo gry lub utrzymać prowadzenie.

Może również wznawiać grę bardzo szybko, kiedy chcesz wzmóc nacisk na rywala lub desperacko szukasz bramki.

Bramkarz w roli libero może zwiększyć ilość twoich opcji dzięki otwartej grze, a w zależności od sposobu wyprowadzania piłki bramkarz w tej roli pasuje idealnie do gry z kontrataku rozpoczynanego z naszych sektorów obronnych.

 

Czyszczenie przedpola

Bramkarz w roli libero będzie czyścił piłki sprzed oraz z boku pola karnego. Może zabezpieczać wysokie ustawienie linii defensywnej oraz pułapki ofsajdowe w razie ich przełamania. Zwykły bramkarz znacznie częściej trzyma się swojej pozycji. W rezultacie bardziej pasuje do ustawienia za cofniętą linią obrony przejmując dośrodkowania i bezpiecznie wznawiając grę.

2

Jeśli grasz wyżej ustawioną linią obrony bardziej wskazana wydaje się być próba uprzedzenia napastników rywali w ich dojściu do piłki, niż trwanie w miejscu w oczekiwaniu na strzał, podczas gdy przeciwnik ma czas na przygotowanie wykończenia akcji.

Gra z wykorzystaniem bramkarza w roli libero może nie mieć takiego znaczenia, jeśli posiadasz w drużynie ostatniego stopera (libero) lub obrońcę z zadaniem zabezpieczenia.

 

 

ŚRODKOWI OBROŃCY

Ten rozdział omówi ustawienia Twoich obrońców oraz poradzi jak uzyskać spójną linię defensywną. Omówię najbardziej popularne pary środkowych obrońców oraz rzadziej spotykaną grę trójką obrońców.

 

Para środkowych obrońców

Masz do wyboru 3 role dla obrońców oraz 3 funkcje defensywne. Role są następujące:

·          Środkowy obrońca

·          Tradycyjny obrońca

·          Obrońca grający piłką

 

Funkcje są następujące:

·         Obrona

·         Stoper

·         Zabezpieczenie

 3

Role są w wielu aspektach dosyć podobne. Największa różnica występuje w wyprowadzaniu piłki. Tradycyjny obrońca po prostu wybija piłkę jak najdalej od bramki – zabezpiecza przed jej stratą w linii obrony, ale zarazem szybko oddaje posiadanie piłki przeciwnikowi przez co cała drużyna znajduje się pod dodatkową presją. To dobre rozwiązanie, jeśli Wasza drużyna jest zbyt słaba by utrzymać piłkę w sektorze obronnym.

Środkowy obrońca będzie podawał piłkę najbliższym kolegom z drużyny. Daje to możliwość utrzymania piłki w obronie i spokojnego przeniesienia ciężaru gry do linii pomocy. Istnieje ryzyko utraty piłki w pobliżu pola karnego, jednak w przypadku powodzenia może to zmniejszyć presję na linii obrony poprzez utrzymanie  i przekazanie piłki do pomocników zdolnych do rozgrywania i budowania akcji ofensywnych z dala od własnej bramki.

Obrońca grający piłką będzie starał się kreować szanse w kontrataku poprzez zagrywanie prostopadłych piłek do graczy ustawionych na flankach boiska lub w strefie środkowej. Może również pomóc drużynie w utrzymaniu piłki dzięki dobrym podaniom i inicjatywie.  Musi być jednak kreatywny i mieć wysoki atrybut podań. Możecie stracić posiadanie piłki, jeśli Wasz gracz przeceni swoje umiejętności i będzie próbował zbyt ryzykownych zagrań.

 4

Proponowane pary obrońców:

·          Środkowy obrońca + Środkowy obrońca

·          Środkowy obrońca + Tradycyjny obrońca

·          Tradycyjny obrońca + Tradycyjny obrońca

·          Obrońca grający piłką + Środkowy obrońca

 

Możecie połączyć ze sobą tradycyjnych obrońców nie wpływając na ogólny balans i schemat podań, jako że będą grali prostą i bezpośrednią piłkę. Podobnie z parą środkowych obrońców, którzy po prostu będą grać krótkimi podaniami.

Obrońca grający piłką będzie próbował gry prostopadłymi podaniami i właśnie ze względu na większą swobodę w grze powinien być łączony jedynie ze zwykłym środkowym obrońcą. Środkowy obrońca pomaga utrzymać posiadanie piłki z tyłu, podając do swojego bardziej kreatywnego partnera zamiast ekspediować piłki na oślep jak tradycyjny obrońca z dewizą: „bezpieczeństwo przede wszystkim”. Dwóch obrońców grających piłką może skutkować niebezpiecznie dużą swobodą gry w linii defensywy. Mogą oni podejmować zbyt wiele ryzykownych prób podań.

Funkcje umożliwiają zróżnicowanie filozofii obronnej i mogą znacząco wpłynąć na równowagę Waszej obrony. Funkcja obrony jest podejściem standardowym ukierunkowanym tylko na obronę zgodnie z poleceniami drużynowymi odnośnie krycia i pressingu, utrzymania linii obrony oraz odzyskania piłki w odpowiednim momencie.

Funkcja stopera ma na celu wczesne zaangażowanie obrońcy do presji na rywalu i szybki odbiór piłki. Może to odsłonić Waszą drużynę i stworzyć lukę w defensywie. Jeśli przeciwnik znajduje się blisko Waszej linii obrony może tą przestrzeń szybko wykorzystać.

Funkcja zabezpieczenia polega na lekkim pozostawaniu w tyle i dopadaniu do tych graczy, którzy urwali się linii obrony.  Może to dać Waszemu przeciwnikowi więcej czasu i miejsca tuż przed linią defensywy, ale w zamian może zapobiec przedarciu się rywala przez gracza kryjącego, co znacznie zmniejsza szanse na czystą okazję strzałową.

Proponowane kombinacje funkcji:

·          Obrona + Obrona

·          Stoper + Zabezpieczenie

·          Stoper + Obrona

·          Obrona + Zabezpieczenie

 

Możecie grać większością kombinacji funkcji w linii obrony, ale najważniejsze jest to, że nie możecie grać parą stoperów lub parą zabezpieczających obrońców. Stoperzy odsłonią zbyt dużą przestrzeń z tyłu, a obrońcy zabezpieczający dadzą zbyt dużo miejsca przed linią obrony nie próbując wystarczająco często odzyskać piłki. Obie wspomniane pary funkcji będą sabotować Waszą pułapkę ofsajdową tworząc miejsce za bocznymi  albo za środkowymi obrońcami, za którymi będą cofnięci w linii boczni defensorzy.

Para obrona + obrona ma zwyczaj lepiej utrzymywać linię i jest znacznie lepsza w utrzymaniu formacji oraz w graniu na pułapkę ofsajdową. Para stoper + zabezpieczenie daje możliwość wykorzystania jakości każdego z graczy z agresywnym obrońcą wcześnie atakującym piłkę i redukującym przestrzeń dla napastnika drużyny przeciwnej oraz z zabezpieczającym obrońcą, który uzupełnia aktywnego stopera poprzez doskonałe ustawianie się i tempo gry. Stoper uzupełnia głębsze ustawienie oraz brak agresji obrońcy zabezpieczającego poprzez niwelowanie przestrzeni przed linią obrony. Para ta może jednak stwarzać problemy w utrzymaniu linii i zastawieniu skutecznej pułapki ofsajdowej tworząc luki do wykorzystania przez rywali.

 

Gra trójką środkowych obrońców

Grając trójką obrońców musicie zwrócić uwagę na ustawienie piłkarzy w bocznych sektorach boiska i konsekwencje jakie to za sobą niesie. Jeśli  boczni obrońcy lub boczni wysunięci obrońcy są nastawieni zdecydowanie ofensywnie, skrajni środkowi obrońcy muszą być w stanie zabezpieczyć powstałe luki na bokach boiska. Gra trójką obrońców może wymagać defensywnego zaangażowania gracza ze skrzydła lub środka pola. Powstały w ten sposób deficyt w ataku będzie użyteczny jeśli skorzysta na tym obrona.

Obrońca grający piłką może wnieść nieco kreatywności w grę, a środkowi obrońcy mogą pomóc w utrzymaniu posiadania piłki. To warte rozważenia, ale ważne jest wspólne uzupełnianie się funkcji graczy. Prawdziwa sztuka w grze trójką obrońców polega na dopasowaniu ich funkcji:

·          Obrona + Obrona + Obrona

·          Stoper + Zabezpieczenie + Stoper

·          Zabezpieczenie + Stoper + Zabezpieczenie

 5

Ogólnie teoria głosi, że możecie całą obronę trzymać w linii grając pułapką ofsajdową i zachowując formację poprzez przydzielenie wszystkim funkcji „obrona”. Możecie także skrajnym środkowym obrońcom ustawić funkcję stoperów. Będą wówczas doskakiwać do skrzydłowych przeciwnika w celu zapobieżenia dośrodkowaniom. W takiej sytuacji w środku zostaje dwóch obrońców z zabezpieczającym obrońcą zdolnym do walki z graczami, którzy minęli już stoperów. Można także odwrócić to ustawienie i trzymać stopera na środku celem wywierania presji w sektorze środkowym, zmuszając rywala do rozegrania na skrzydle i wyrzucając grę z piłką pod linię boczną, gdzie obrońca zabezpieczający będzie walczył z przeciwnikiem.

 

Ostatni obrońca

Inną opcją taktyczną jaką posiadacie przy grze trójką obrońców jest zagospodarowanie ostatniego obrońcy. Ze względu na pozycję na boisku pasuje on tylko do gry za plecami pary środkowych obrońców tworząc z nimi de facto trio obrońców. Ostatni stoper może pełnić jedynie funkcję obrony i funkcjonuje jako obrońca zabezpieczający będąc nieco bardziej konserwatywnym w obronie. Libero z kolei daje nam opcję bardziej kreatywnej gry. Wysuwa się do przodu ze swej pierwotnej głębokiej pozycji wkraczając w sektor pomocy i rozpoczynając dyktowanie tempa oraz prowadzenie gry. Rola ta pasuje do inteligentnego, kreatywnego obrońcy z dobrą techniką, który może pomóc stworzyć przewagę w środku pola. 

6

 

Cofnięty pomocnik

Cofnięty pomocnik jest przeciwieństwem dla sposobu gry ostatniego obrońcy.  Stoi przed linią obrony w czasie posiadania piłki i zawsze będąc pod grą daje dodatkową opcję do rozegrania. Po utracie piłki cofa się między środkową parę obrońców i rozsuwa ich na boki tworząc trójkę obrońców z tyłu. Cofnięty pomocnik może grać tylko przed dwójką środkowych obrońców, gdyż trzeci obrońca stwarzałby swoim defensywnym zachowaniem problemy przeszkadzając w naturalnej tendencji cofniętego pomocnika do głębokiego cofania się po stracie piłki.

7

 

Zapamiętaj...

Role obronne wpływają na  rozegranie piłki w obronie, a funkcje wpływają na nastawienie linii obronnej. Funkcja obrony lepiej utrzymuje linię. Para funkcji stoper + zabezpieczenie tworzy tandem wywierający presję i kontrolujący przeciwnika, ale robi to kosztem skutecznej pułapki ofsajdowej. Upewnij się, że uwzględniłeś także przestrzeń na skrzydłach, którą zwalniasz grając trójką z tyłu. Rozważ swoje podejście do posiadania piłki oraz uwzględnij indywidualne możliwości piłkarzy przy przydzielaniu ról i funkcji. 

 

Ciąg dalszy nastąpi...

 

 

Link -> oryginalny poradnik w języku angielskim znajdziecie na Sports Interactive Forum.

 

Tłumaczenie: Znachor, Tofu

Korekta: Kwiatek

Redakcja: Piotr Sebastian

O artykule
Kategoria: Porady
Podkategoria: FM 2015
Dodano: 21.04.2015

Liczba wyświetleń: 4278

Średnia ocen: 6.00



Komentarze
messinho
Super robota :) Szkoda tylko, że w odstępach tygodniowych kolejne odcinki :(
21 kwietnia 2015 19:08
Piotr Sebastian
Za to z każdym kolejnym odcinkiem kurtyna będzie odsłaniać kolejne tajemnice. Już za tydzień: środkowi pomocnicy oraz szerokość pola gry.
21 kwietnia 2015 20:41
Eleks
Dodaliście screeny? Rano ich nie widziałem - wielku plus za to i cały poradnik!
21 kwietnia 2015 20:41
Krzak3
Świetna inicjatywa! Gratulację! Cieszy, że strona po krótkiej przerwie wraca z nową siłą :).

Bardzo podoba mi się również uniwersalność poradnika. Niezależnie od doświadczenia FM-owego chyba każdy wyłapał coś nowego (ja na przykład w życiu bym się nie domyślił, że przy tej samej funkcji, OGP ma takie samo nastawienie jak TO, a różnią się wyłącznie stylem podań). Są tu również zawarte rady dla początkujących graczy. Pozycja do przeczytania dla wszystkich. :)
22 kwietnia 2015 0:54
Chod
A jest wersja tego pod FM 2014? :)
24 kwietnia 2015 21:55
Kwiatek
Chod napisał:

A jest wersja tego pod FM 2014? :)



Powyższy poradnik jest jedynie uaktualnieniem wcześniejszego wydania. W związku z tym, w określonym zakresie, z powodzeniem można go stosować również do FM 14.

http://community.sigames.com/showthread.php/362894-Pairs-amp-Combinations-Part-1-Central-Midfielders

http://community.sigames.com/showthread.php/363078-Pairs-amp-Combinations-Part-2-Central-Defenders

http://community.sigames.com/showthread.php/366560-Pairs-amp-Combinations-Part-3-Strike-Partnerships

http://community.sigames.com/showthread.php/367124-Pairs-amp-Combinations-Part-4-The-Wide-Men
25 kwietnia 2015 0:46
messinho
Miała dziś być druga część i nic :(
28 kwietnia 2015 22:04
Piotr Sebastian
messinho napisał:

Miała dziś być druga część i nic :(


Ślepota biznatyjska nie boli.
28 kwietnia 2015 22:21


 


Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

© Centrum FM
Mapa serwisu

Related Links