Taksa stawiająca na zrównoważoną i odpowiedzialną grę obronną, ale nie zaniedbująca ról ofensywnych. W głównej mierze chodzi w niej o spokojną i powolną grę, którą w razie potrzeby można przyspieszyć dzięki kontratakom.
Gram na niej 5 sezon w Auxerre (3 razy zdobyłem mistrzostwo kraju, 4-krotnie wygrałem w Coupe de la Ligue, 3-krotnie przypadł mi Coupe de France, także trzykrotnie zostałem zdobywcą Thropees des Champions, 2 sezony z rzędu docieram do półfinału LM). Po drodze do półfinału odprawiam takie kluby jak Juventus, Real Madryt, FC Bayern czy Chelsea.
Na samym początku taktyka potrzebowała nieco czasu, aby się rozkręcić, jednak po 3 sezonie w L1 zaczęła się moja dominacja. Wiadomo: dobrzy zawodnicy zrobili swoje, ale uważam, że taksa dobrze spełnia swoje zadanie w L1, gdzie potentaci grają 4-5-1.
Słówko o założeniach.
W głównej mierze chodzi o to, żeby od początku meczu przeważać. Akcje konstruujemy powoli, bez nadmiernego forsowania tempa, gramy krótkimi podaniami. Jeżeli nastąpi strata piłki, to uaktywniamy agresywny odbiór piłki, który w połączeniu z linią obrony w okolicach 30 metra (która dostaje instrukcje "na zagęszczacza") powoduje, że można się spodziewać małej ilości straconych bramek. Indywidualne krycie strefowe może skutkować zgubieniem obrońcy i dziurą w bloku defensywnym. Drużyna gra wąsko (łatwiej się bronić), męczy obronę przeciwnika (szczególnie wysunięte dzięki lisowi pola karnego i częstym zagraniom do napastników).
Dla naszych piłkarzy liczyć będą się następujące atrybuty
GK - Chwytanie, gra w powietrzu i na przedpolu, sytuacje sam na sam, refleks, decyzje, koncentracja, opanowanie, ustawianie się i zwinność (bramkarz, obrona)
OL/OP - dośrodkowania, krycie, odbiór, koncentracja, pracowitość, przewidywanie, ustawianie się, współpraca, przyspieszenie i szybkość (boczni obrońcy, wsparcie)
OŚ - gra głową, krycie, odbiór, decyzje, determinacja, koncentracja, ustawianie się, opanowanie, siła i skoczność (środkowi obrońcy, obrona [jak ktoś ma silnego obrońcę, to można dać "grający piłką z zadaniem obrony])
DPŚ - krycie, odbiór, podania, decyzje, pracowitość, ustawianie się, współpraca, przyspieszenie, siła, wytrzymałość (def. pomocnik, wsparcie)
PŚ - drybling, gra z pierwszej piłki, podania, technika, błyskotliwość, decyzje, gra bez piłki, kreatywność, przewidywanie, współpraca (wysunięty rozgrywający, atak)
PŚ - gra z pierwszej piłki, krycie, odbiór, podania, decyzje, determinacja, gra bez piłki, pracowitość, ustawianie się, współpraca (środkowy pomocnik, wsparcie)
OPŚ - gra z pierwszej piłki, podania, technika, błyskotliwość, gra bez piłki, kreatywność, opanowanie, przewidywanie, zwinność (klasyczna 10, atak)
NŚ - drybling, gra głową, gra z pierwszej piłki, podania, strzały z dystansu, technika, decyzje, determinacja, gra bez piłki, kreatywność, opanowanie, przewidywanie, współpraca, przyspieszenie, równowaga, siła, skoczność, szybkość zwinność (kompletny napastnik, atak)
NŚ - drybling, gra z pierwszej piłki, gra bez piłki, opanowanie, przewidywanie, przyspieszenie, równowaga, zwinność, szybkość (lis pola karnego, atak).
Wiadomo, taktyka nadaje się raczej do mocniejszych klubów, ze względu na trudne do wyszkolenia atrybuty (technika, zrównoważony kompletny napastnik). Niemniej jednak, jak ktoś nie lubi skrzydłowych i dośrodkowań, warto spróbować ;]
Jak zapewnia autor taktyka jest zrównoważona, choć moim zdaniem ma wyraźny akcent ofensywny. W atakowaniu podobnie jak w obronie bierze udział cały zespół. Powodem tego jest płynna filozofia, która zachęca obrońców do ataku, a graczy ofensywnych do działań w defensywie.
Wysunięta linia obrony sprawia, że nasi obrońcy bardzo wysoko odbierają futbolówkę. Nawet na połowie rywala. Grając tą taktyką nie dopatrzyłem się żadnych luk między formacjami. Najwięcej przechwytów, jak to najczęściej bywa, mają środkowi obrońcy, ale lewy środkowy pomocnik im prawie dorównuje. Jak już wcześniej wspomniałem gramy wysoko ustawioną linią obrony. Włączone są pułapki ofsajdowe. Nasza drużyna często jest narażona na kontrataki oraz prostopadłe podania. Boczni obrońcy pełnią rolę wysuniętych bocznych obrońców. Często grają bardzo ofensywnie. Niestety czasami nie nadążają za skrzydłowymi. W takiej sytuacji skrzydłowymi rywali opiekuje się jeden ze środkowych obrońców, a jego miejsce w linii defensywnej zajmuje defensywny pomocnik.
W środku pola najczęściej panuje lewy środkowy pomocnik. Wraz z bocznymi obrońcami ma on najwięcej podań. Często próbuje zagrywać prostopadłe piłki do graczy z przodu. Również on jest najaktywniejszym graczem. Przebiega nawet 14 km w trakcie meczu. To od niego będzie zależała gra zespołu w ofensywie. Posiadanie piłki oscyluje w okolicach 50%. Piłka z defensywy do ofensywy przechodzi najczęściej krótkim podaniem do któregoś ze środkowych pomocników, ale czasami zagrywana jest również długim podaniem do przodu. Zawodnicy częściej próbują zagrywać piłki w pole karne (gdzie są nasi napastnicy) niż strzelać z dystansu.
Podsumowując:
- Dobra asekuracja w obronie
- Dobra gra naszego środkowego pomocnika (lewego!)
- Mało goli napastników
Autorem analizy jest pawelbed