Nie jesteś zalogowany! Załóż konto już teraz!

Pary i kombinacje. Część 5.

BUDOWA DRUŻYNY

 

W tym rozdziale pokażę jak zbudować drużynę. W poprzedniej wersji przewodnika większość Czytelników po prostu skopiowała moje taktyki i narzekała, że wyniki ich nie zadowalają. Tym razem pokażę cały proces budowy dowolnej drużyny, abyście mogli samodzielnie wdrożyć swoje pomysły, choć od czasu do czasu moim punktem odniesienia będzie Arsenal – drużyna, którą prowadzę.

 

Formacja, filozofia i styl

Na samym początku musimy zadecydować jak generalnie chcemy grać. Musicie ocenić możliwości  drużyny i oczekiwania zarządu wobec Ciebie. Trzeba też wziąć pod uwagę filozofię klubu, do której trzeba się dostosować. Warto mieć również plan B, aby Wasza drużyna mogła grać w trochę inny sposób, wciąż wykorzystujący zalety zespołu i poszczególnych zawodników.

 

Potrzebujecie również spojrzeć na zespół jako całość oraz na kluczowe indywidualności w drużynie. Możecie zdecydować czy są one warte, aby „budować wokół nich zespół”, czy też chcecie bardziej konsekwentnego podejścia zespołowego. Powinniście sprawdzić głębię zespołu na poszczególnych pozycjach oraz możliwość gry w pożądany przez Was sposób w sezonie składającym się z około 50 meczów.

 

Jeśli chodzi o Arsenal, stwierdzam co następuje:

· Filozofia – futbol ofensywny oparty na posiadaniu piłki

· Wysoka jakość graczy na tle ligi i wysokie wymagania

· Doskonali gracze ofensywni – dobrzy technicznie, o dobrej szybkości

· Dostrzegalne braki w inteligencji, sile i agresji w obronie

· Brak głębi składu w obronie, mała możliwość rotacji w tej strefie

· Najlepsi gracze – Mesut Ozil i Alexis Sanchez

· Doskonała głębia w ofensywie, zwłaszcza na środku pomocy i w ataku

· Olivier Giroud i Mathieu Flamini różnią się predyspozycjami od szkieletu obecnego zespołu – dają możliwość użycia innej opcji gry

 

Jakie z tego wyciągnąłem wnioski:

· Kreatywne posiadanie piłki to oczekiwany od mojej drużyny styl gry; skład drużyny idealnie do tego pasuje. 

· Możemy się spodziewać konieczności przedzierania się przez zasieki obronne w większości meczów, ale możemy narzucać własny styl gry.

· Możemy również wykorzystać szybkich, lubiących grę bezpośrednią graczy (t.j. Alexisa, Chamberlaina, Walcotta) do gry z kontrataku (w razie potrzeby)

· Mamy tylko 2 naturalnych środkowych obrońców (Koscielnego i Mertesackera) i tylko jednego potencjalnego zmiennika (Chambers); dlatego trójka z tyłu jest absolutnie nie do przyjęcia.

· Mamy możliwość bardziej bezpośredniej gry z Olivierem Giroud jako fizycznym graczem, potencjalnym odgrywającym.

· Mathieu Flamini może w środku tworzyć alternatywę, jako pomocnik odbierający piłkę.

· Lukas Podolski wydaje się być doskonałym raumdeuterem.

· Mesut Ozil wyraźnie pasuje do funkcji rozgrywającego, a najlepszą pozycją dla niego będzie OPŚ.

 

W tym momencie zastanawiamy się, jakie formacje pasują do stylu gry jaki wybraliśmy.

4-2-3-1 lub 4-4-1-1 wydają się być dobrymi wyborami z punktu widzenia ofensywy, pozwalającymi na świetne opcje podaniowe w środku pola i użycie OPŚ, która to pozycja jest dogodna dla mojego najlepszego gracza – Ozila.

1

 

Mógłbym również użyć 4-1-4-1 co pozwoliłoby mi na błyskawiczną grę z kontry przy użyciu dwóch szybkich skrzydłowych i zapewniłoby doskonałą głębię składu. Innym wyborem pozostaje 4-4-2, gdyż jeśli będziemy musieli grać bardziej bezpośrednio, możemy dobrać partnera w ataku Olivierowi Giroud i wciąż móc korzystać z doskonałych skrzydłowych. 

 

Polecenia dla drużyny

Ważne jest by upewnić się, że wybieramy instrukcje, które pasują do naszego wybranego stylu gry. Zwykle wybieram cztery do pięciu instrukcji jasno określających styl mojej drużyny, a dobierając dodatkowe ustawiam się zależnie od konkretnej sytuacji lub warunków na boisku. Tak więc dla stylu gry zorientowanego na posiadanie piłki, chcę żeby drużyna stosowała:

·          Krótsze podania

·          Rozegranie piłki po ziemi

·          Podania w pole karne

·          Szukanie gry

·          Więcej swobody

2

 

Mogę dodatkowo nakazać ustawić wyżej lub niżej linię obrony, a także mniej lub więcej pressingu – zależnie od sytuacji. Mogę również prosić zawodników by podawali na wolne pole lub próbowali rajdów między obrońcami, zależnie od tego czy obrona przeciwnika wydaje się słaba przy podaniach prostopadłych czy przy dryblingu.

 

Dobór ról i funkcji

Po wybraniu formacji i poleceń dla drużyny, nadchodzi czas na przydział ról i funkcji. Konkretne formacje wymagają konkretnych cech od piłkarzy co ogranicza, ale i naprowadza na wybory, których powinniście dokonać. Na przykład para obrońców w systemie 4-2-3-1 winna być zwarta i nastawiona defensywnie w celu utrzymania formacji. Inny przykład: w  3-4-3 boczni gracze powinni się cofać w celu zabezpieczenia bocznych sektorów, a także zapewnić szerokość w ataku, więc nie należy im przydzielać roli bocznego rozgrywającego, gdyż nie rozszerzą pola gry.

 

Jeśli macie własny plan na konkretne role czy funkcje dla wybranych graczy to przydzielcie je najpierw. Nie powinno to być jednak więcej niż 5 - 6 ról lub zadań - zwykle wystarczy od 1 do 3 kluczowych maksymalnie.

 

Musicie także zadecydować ilu graczom przydzielicie funkcje obrony, wsparcia i ataku podczas budowy drużyny. Przyjętą zasadą ogólną jest 3 graczy z funkcją obrony (wliczając w to stopera i zabezpieczenie), 4 wspierających i 3 atakujących. To zabezpiecza odpowiednią ilość graczy do krycia, pomocy i penetracji w ataku (w ten sposób mamy 7 graczy atakujących, gdy jesteśmy przy piłce i 7 broniących, gdy przy piłce jest rywal – przyp. red.). Można ten schemat modyfikować, ale żadna drużyna z jednym graczem z funkcją ataku nie stworzy zagrożenia. Podobnie żadna drużyna z tylko jednym środkowym obrońcą z funkcją obrony nie zapewni stabilności w defensywie.

 

W końcu przydzielam role i funkcje w drużynie. Z zasady najpierw ustawiam obronę, potem pomoc, a na końcu atak. Dzięki temu mam solidne ustawienie obrony i mogę ustalić poprawne zależności oraz zróżnicowanie w ataku. Inne ważne czynniki podczas przydzielania ról i funkcji to:

·         zapewnienie głębi i szerokości w ataku (opcje z boku, przed linią piłki i za linią piłki),

·         upewnienie się, że wybrana kadra pasuje do stylu drużyny,

·         upewnienie się, że masz zróżnicowany skład. 

 

Konkretnie: upewnijcie się, że przynajmniej jeden z Waszych cofniętych graczy bocznych (zwykle boczny obrońca, ale może też być wysunięty boczny obrońca lub boczny pomocnik) ma funkcję ataku, a środkowy pomocnik najbliżej jego pozycji ma funkcję obrony. Ma to zachęcić tego ostatniego do podążania na opuszczone skrzydło i asekurowania, zabezpieczenia luki pozostawionej przez bocznego obrońcę, który poszedł do ataku. Wreszcie w poleceniach indywidualnych dla piłkarzy: jeśli musisz graczowi dać więcej niż 2-3 instrukcje, to istnieje duża szansa, że gracz ma źle przydzieloną rolę, bo znacząco zmienia to jego zadania.

 

Mając to wszystko w pamięci zaczynam tak:

3

 

Przede wszystkim, mój bramkarz dominuje w powietrzu, a czasem będę grał cofnięty, czasem z wysoką linią obrony, więc ustawiam standardowego bramkarza.

Koscielny i Mertesacker będą grali w jednej linii, ale wyprowadzanie piłki u Koscielnego jest znacznie lepsze, więc będzie obrońcą grającym piłką. Na prawej obronie ustawiam funkcję wsparcia, a więc na lewej - ataku.

W wyniku takiego przydziału funkcji na bokach pomocy przed nimi muszą być ustawione odwrotnie, tak więc Alexisowi powierzam funkcję ataku, a Cazorli wsparcia. Najbardziej defensywnie nastawionym środkowym pomocnikiem jest Arteta, więc gra na tej samej stronie co atakujący boczny obrońca, aby asekurować go w czasie wypadów do przodu. Ustawienie A-W-O-W w linii pomocy daje dobre opcje podaniowe i dobre ustawienie w obronie.

 

Docierając do przednich rejonów boiska Ozil jest Klasyczną 10 (ang. trequartista - przyp. red.), gdyż jako gracza kluczowego chcę go ustawić w najefektywniejszej dla niego roli.

4

 

Powoduje to, że mając w trójce pomocników Środkowego Pomocnika z funkcją obrony (Arteta) i atakującą Klasyczną 10 (Ozil), potrzebuję piłkarza zapewniającego wybieganie, którego obu wspomnianym rolom brakuje. Rewelacyjnym wyborem jest pomocnik długodystansowiec i pasuje to do zdolności Aarona Ramseya, który ma świetną wydolność oraz umie grać zarówno ofensywnie, jak i defensywnie. 

 

W sektorach bocznych: jako, że Alexis wyjątkowo dobrze pasuje do roli skrzydłowego, taką dla niego wybrałem. W wyniku tego Debuchy z tyłu będzie bocznym obrońcą, żeby pasować do Alexisa. Na drugim skrzydle Cazorla ma duży wpływ na kreatywność, więc ustawiony zostanie jako boczny rozgrywający, co oznacza, że Gibbs lubiący wychodzić do przodu będzie wysuniętym bocznym obrońcą, dzięki czemu zapewni szerokość, której inaczej by zabrakło, gdyż rola Cazorli zachęca go do schodzenia na środek.

 

W ataku Giroud pasuje do roli odgrywającego, ale zachęciłoby to drużynę do gry długą piłką bezpośrednio na niego, co zanegowałoby grę opartą na posiadaniu piłki. Giroud radzi sobie także w grze pozycyjnej i z pierwszej piłki, dlatego zagra jako cofnięty napastnik, gdzie nadal będzie utrzymywał piłkę i korzystał ze swojej siły, ale zachęci go to także do częstszego przemieszczania się, co da dodatkowe opcje współpracy.

5

 

Istnieje ryzyko, że Giroud będzie się dublował z Ozilem, gdyż Ozil jest Klasyczną 10 i ma dużą swobodę ruchu. Dlatego daję Ozilowi indywidualne polecenie schodzenia na bok z piłką, co da miejsce Giroudowi na ruch do środka, a Ramseyowi do przodu.

6

 

Dalej moimi opcjami zapasowymi w drużynie są: Flamini, który może grać z Artetą jako pomocnik odbierający piłkę (wsparcie) oraz Wilshere, który jako świetny drybler byłby doskonałym swobodnym rozgrywającym, jeśli chciałbym nim zagrać zamiast pomocnika długodystansowca (wsparcie). Z drugiej strony gdybym zamiast tego chciał zagrać drugim skrzydłowym na lewej flance, Gibbs musiałby zagrać jako boczny obrońca.

 

Wreszcie najwięcej opcji mam w ataku – Lukas Podolski jest świetnym raumdeuterem, jeśli chcę, by lewy pomocnik nacierał na bramkę. Alexis i Walcott mogliby dodać trochę ruchu i technicznego wsparcia dla Girouda w ataku, więc obaj mogliby grać jako fałszywa dziewiątka lub wysunięty napastnik, by przenikać linię obrony i czyhać na podania prostopadłe. Welbeck jest bardzo wszechstronny i może podjąć z powodzeniem szereg ról i funkcji, co pozwala mi na wiele modyfikacji taktycznych zależnie od sytuacji.

 

PODCZAS MECZU

 

To co robię w czasie meczu ma wielkie znaczenie – nie ma sensu posiadanie doskonałego ustawienia taktycznego, które jest niezmienne, gdyż napotkasz różnych przeciwników i nie będziesz mieć wpływu na obraz gry, gdy będziesz tego potrzebował. Moim zmianom w trakcie meczu zawdzięczam kilka punktów na sezon, albo utrzymując prowadzenie, zmieniając nastawienie lub zaczynając mecz z niewielkimi modyfikacjami.

 

Formacje

Mam 3 różne formacje:

·         system opisany powyżej 4-2-3-1,

·         wersję 4-2DM-3-1 w celu dodania pewności w obronie i większego zagrożenia z kontry,

·         4-2-3-1 (wąska), gdy nie mam dostępnych bocznych graczy.

 

Moja formacja 4-2-3-1 generalnie pasuje do gry pressingiem, więc jeśli gram mecz z przeciwnikiem, z którym zależy mi na solidnej linii obrony, albo po prostu nie chcę przegrać, to cofam dwóch środkowych pomocników do strefy defensywnych pomocników. To konkretnie wiąże się z wyborem Artety i Flaminiego, gdyż są to jedyni moi solidni defensywni pomocnicy.

 

Podczas meczu, gdy chcę utrzymać wynik, będę chciał wzmocnić linię obrony. Wąskiej wersji formacji użyję tylko w przypadku braku dostępnych graczy bocznych, choć i tak wówczas będę zachęcać bocznych obrońców do biegania do przodu, aby uzyskać szerokość.

 

Polecenia dla drużyny

W czasie meczu, kiedy postanowię grać kontratakiem, poproszę, żeby zawodnicy grali bez wślizgów i cofnęli linię obrony, jeśli z tyłu zostaje zbyt wiele miejsca. Ma to na celu próbę utrzymania solidnej formacji defensywnej i utrudnienie zagrywania prostopadłych podań oraz zmusić przeciwnika do strzałów z dystansu. Przy grze z kontry usunę również instrukcję rozegrania po ziemi i spróbuję zachęcić do błyskawicznego przekazywania piłki do ataku będącego podstawą kontrataku. Jest to użyteczna metoda utrzymania jednobramkowego prowadzenia potencjalnie wykorzystująca luki w obronie przeciwnika, gdy ten otwiera się w nadziei na wyrównanie.

7

 

Niekiedy utrzymanie formacji może zachęcić przeciwnika do większego naporu. Poproszę wówczas graczy o utrzymywanie piłki, grę niskim tempem, podania w pole karne i rozegranie piłki po ziemi, co w połączeniu z defensywną strategią powinno zachęcić ich do gry piłką bez ryzyka niepotrzebnej straty. Często nakażę także zwarcie szyków albo wysoki pressing uwzględniający wysoką linię obrony, dręczenie przeciwników i pułapkę ofsajdową, aby zrekompensować przestrzeń pozostawianą za linią obrony.

8

 

Jeśli chodzi o grę ofensywną, czasem uważam, że mojemu krótkiemu rozegraniu piłki należy dodać nieco tempa. Nakazuję wtedy drużynie nieznaczne zwiększenie tempa rozegrania piłki. W innym przypadku, gdy staram się przyspieszyć przeniesienie piłki między strefami gry, zarówno w kontrataku jak i w ataku, proszę o więcej bezpośrednich zagrań. Lubię pożytkować szybkość mojego zespołu przez zalecanie podań na wolne pole i granie większej liczby piłek za linię obrony.

 

Polecenia dla piłkarzy

Zazwyczaj dokonuję bardzo niewielu zmian w poleceniach dla piłkarzy w trakcie meczu, zwykle ograniczanych do pojawienia się na boisku Flaminiego. Lukas Podolski na lewym skrzydle dzięki rewelacyjnemu wykończeniu akcji często będzie grał jako raumdeuter, w roli pasującej do jego naturalnej pozycji. Kiedy Podolski gra szeroko na lewym skrzydle, upewniam się, że w parze środkowych pomocników mam pomocnika długodystansowca, gdyż jednym z jego zadań jest wychodzenie do przodu i stwarzanie opcji podaniowej dla zawodników grających na obu skrzydłach.

 

Mam nadzieję, że ów poradnik okazał się dla Was przydatny. Jeśli coś mi przyjdzie do głowy i będę chciał uaktualnić powyższy tekst, z pewnością to zrobię i dam znać.

 

W ostatnim odcinku za tydzień niespodzianka i suplement...

 

 

Link -> oryginalny poradnik w języku angielskim znajdziecie na Sports Interactive Forum.

 

 

Tłumaczenie: Znachor

Korekta: Kwiatek

Redakcja: Piotr Sebastian

O artykule
Kategoria: Porady
Podkategoria: FM 2015
Dodano: 19.05.2015

Liczba wyświetleń: 1538

Średnia ocen: 6.00



Komentarze
Szymi1
Super seria artykułów i bardzo Wam za nią dziękuję :)

Zabrakło mi dotychczas tylko jednego - instrukcji dot. rywala i ogólnie gry w obronie. Mam z tym ogromny problem nie ważne kim gram. Staram się zawsze przed meczem z silniejszymi analizować grę rywali, jego najsilniejsze punkty itp. Tylko że... nie wiem czy ze mną coś jest nie tak, ale zawsze nawet jeśli uda mi się wytypować najlepszego zawodnika rywali to i tak ten zawodnik jak na złość strzela mi 3 gole albo ma kilka asyst.
Nie ważne jak bym grał, to przeważnie tracę bramki z silniejszymi ode mnie. Jeśli gram defensywnie ( klasyczne 4-3-3 lub 4-5-1 z def. pomocnikiem) to przegrywam dajmy na to 2-0. Jak gram ofensywnie to też przegrywam, tyle że wyniki są wyższe.
Najczęściej tracę bramki skrzydłami , ale czasem też środkiem.
Przeczytałem już wszystkie Artykuły Piotra Sebastiana ale niestety niewiele to pomaga. Przeciwnik ma posiadanie na poziomie 60%, ciśnie ciśnie i w końcu strzela jedną, potem drugą... A moim jeśli już jakimś cudem uda się wykreować sytuację bramkową to i tak walą prost w bramkarza.
Żeby nie było że jestem takim nieudacznikiem - czasem coś wygram, ale przeważnie dopiero po kilku sezonach gdy uda mi się zbudować taki zespół jak chcę. Pierwszy sezon jest zawsze koszmarem, szczególnie jeśli chodzi o grę w obronie, nawet jeśli gram takim zespołem jak PSG (właśnie odpadam z LM przegrywając 3-0 z Arsenalem na wyjeździe).

Liczę na trochę Waszej pomocy :)
20 maja 2015 17:36
Szymi1
Uzupełnienie: Najczęściej w doopę dostaje na wyjeździe, u siebie tylko pojedyncze wpadki.

Jeszcze prosiłbym o porady dot. gry w trudnych warunkach (ulewa, mokro) bo zazwyczaj przegrywam takie mecze. Wiem że lepiej wystawiać grajków z wysoką wytrzymałością, a czy są polecane jakieś zmiany w taktyce typu bezpośrednie podania ?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
20 maja 2015 17:45
Szymi1
No i morale... Jak już większość zawodników ma kiepskie morale, to przegrywam mecz za meczem i za nic nie mogę tego przerwać.

Przepraszam za 3 komentarze pod rząd, co chwile mi się jakaś nowa kwestia przypominała a nie chciałbym niczego pominąć :)
20 maja 2015 17:49
Piotr Sebastian
Szymi1 napisał:

Liczę na trochę Waszej pomocy :)

Postaram się pomóc. Oczywiście potrzebowałbym więcej danych, ale najlepiej prześlij mi swoją taktykę: .

Zanim to zrobisz odpowiem na to co już jest jasne, albo prawdopodobne:
1. Rzadko udaje się wyłączyć kluczowego zawodnika rywali za pomocą indywidualnych poleceń dla swoich graczy. Długo by tłumaczyć, ale patrząc na rywali postaraj się raczej spojrzeć na ich styl gry niż na umiejętności zawodników np. jeżeli widzisz bramkostrzelnego napastnika, który jest szybki to oczywiste, że nie powinieneś mu skrócić pola gry czy pokryć go wolnym obrońcą, lub w przypadku wysokiego napastnika cofnąć linię obrony i pokrywać go niskim defensorem, ale NAJWAŻNIEJSZE jest coś innego: skąd dostaje podania? kto asystuje? to w tych sektorach szukaj zagrożenia i je neutralizuj. Mniej pressingu przy technikach, więcej przy fizycznych.
2. W samym nastawieniu drużyny (defensywa, kontra, standard, kontrola, atak) nie tkwi jeszcze żaden błąd. Potrafię strzelać bramki grając na powstrzymywaniu. To raczej w źle dopasowanych rolach i funkcjach upatrywałbym przyczyn.

3. Jeżeli ustalisz np. że twój rywal jest szczególnie groźny na skrzydłach (dośrodkowania, asysty, zejścia do środka), to nie możesz po samym pressingu, czy cofnięciu bocznych obrońców oczekiwać, że zneutralizujesz te strefy. Raczej szukaj rozwiązań kompleksowych np. cofnięcie swoich skrzydłowych (wsparcie) i pomoc ze środka boiska twojego długodystansowca, odbierającego piłkę lub środkowego pomocnika z zadaniem obrony. Będziesz miał wtedy pewność, że w tej strefie będzie operowało co najmniej 2, a czasami nawet trzech zawodników, więc dam głowę, że statystyki skrzydłowych rywali będą niższe o 1/3 niż zwykle.

4. Jeżeli widzisz np. że w obronie zagęszczają środek, a nie chcesz zmieniać ról i funkcji swojej drużyny, to daj np. swojemu atakującemu środkowemu pomocnikowi polecenie schodzenia na skrzydła, skrzydłowym grę przy linii, a bocznym grę wyżej. Przeniesiesz ciężar na boki. Nie pomaga? Zagraj szerzej.
itp. itd.

5. Nie wiązałbym mocno warunków pogodowych. Jest pewna zależność, ale testy silnika w 15 nie wykazały liniowej wykładni, więc z pewnością spada celność podań, ale raczej w obu drużynach.

6. Utrzymanie piłki buduje się poleceniami: krótkich podań, rozegrania po ziemi, podań w pole karne i niższego tempa. Jeżeli dobrze ustawisz role w poszczególnych sektorach (żeby w każdym miejscu boiska był ruch i opcje podaniowe), nie ma na to silnych. Nawet Barcelonę w FM mogę z łatwością zdominować, bo umiejętności zawodników nie mają tu nic do rzeczy.

7. Morale musi być dobre, więc jeżeli zaliczasz słabsze mecze, to chwal kogo możesz, opieprzaj po słabych występach, zachęcaj i wspieraj w szatni, a jak mimo to morale nie rośnie, to wystaw gorszego zawodnika z wyższym morale, bo i tak pewnie zagra lepiej, niż załamana gwiazda.

Tyle tymczasem. Prześlij taktykę i głowa do góry. Niedługo Szkoła Taktyki wróci na nasze łamy, więc kurtyna taktyczna będzie się unosić coraz wyżej.
20 maja 2015 20:35
Guille
Piotr Sebastian napisał:


6. Utrzymanie piłki buduje się poleceniami: krótkich podań, rozegrania po ziemi, podań w pole karne i niższego tempa. Jeżeli dobrze ustawisz role w poszczególnych sektorach (żeby w każdym miejscu boiska był ruch i opcje podaniowe), nie ma na to silnych. Nawet Barcelonę w FM mogę z łatwością zdominować, bo umiejętności zawodników nie mają tu nic do rzeczy.



Jak to zrobić żeby w każdym miejscu boiska był ruch i opcje podaniowe? Są jakieś role, które dyskwalifikują posiadanie? Ważne jest chyba też zachowanie balansu zadań. Fajnie, że rusza Szkoła Taktyki jesteś dobrym profesorem ;)

przypomnialem sobie jeszcze że może ja źle robię jedną rzecz. Często ustawiam role inne niż te przy których zawodnik ma największa ilość gwiazdek. To ma tak duże znaczenie? tak i z pozycjami, np. ŚP jako cofnięty rozgrywający ma 4 gwiazdki na środku pomocy, a ja go ustawiam jako cofniętego rozgrywającego na pozycji DP gdzie ma 2 gwiazdki, to jest gwarancją spadku jakości? mimo dobrych atrybutów?
21 maja 2015 21:13
Piotr Sebastian
Guille napisał:

przypomnialem sobie jeszcze że może ja źle robię jedną rzecz. Często ustawiam role inne niż te przy których zawodnik ma największa ilość gwiazdek. To ma tak duże znaczenie? tak i z pozycjami, np. ŚP jako cofnięty rozgrywający ma 4 gwiazdki na środku pomocy, a ja go ustawiam jako cofniętego rozgrywającego na pozycji DP gdzie ma 2 gwiazdki, to jest gwarancją spadku jakości? mimo dobrych atrybutów?


Gwiazdki to ocena asystenta/trenerów przydatności zawodnika na danej pozycji i roli, a ocena jak wiadomo zależy od atrybutów:zawodnika i... trenera:-)

Żeby w tym sektorze boiska gdzie jest akcja (my przy piłce) był ruch i opcje podań, musi tam być co najmniej trzech naszych zawodników. Zwracaj więc uwagę jak ustawiasz kolegów zawodnika, bo jeżeli np. twój OPL będzie skrzydłowym z funkcją ataku, a boczny obrońca z funkcją obrony, zaś środkowy pomocnik z tej strony np. odbierającym piłkę, to OPL będzie miał kłopot z podaniem komukolwiek już gdzieś tak od wysokości połowy boiska :-) (nie mówiąc o dwóch kolegach,bo dopiero wtedy jest jakaś opcja).

Howgh.
21 maja 2015 21:38
Guille
Piotr Sebastian napisał:


Gwiazdki to ocena asystenta/trenerów przydatności zawodnika na danej pozycji i roli, a ocena jak wiadomo zależy od atrybutów:zawodnika i... trenera:-)

Żeby w tym sektorze boiska gdzie jest akcja (my przy piłce) był ruch i opcje podań, musi tam być co najmniej trzech naszych zawodników. Zwracaj więc uwagę jak ustawiasz kolegów zawodnika, bo jeżeli np. twój OPL będzie skrzydłowym z funkcją ataku, a boczny obrońca z funkcją obrony, zaś środkowy pomocnik z tej strony np. odbierającym piłkę, to OPL będzie miał kłopot z podaniem komukolwiek już gdzieś tak od wysokości połowy boiska :-) (nie mówiąc o dwóch kolegach,bo dopiero wtedy jest jakaś opcja).

Howgh.


Z posiadaniem mi rozjaśniłeś, dziekuje.

A gwiazdki, kurczę czyli kluczowe są atrybuty tak naprawdę? przy pozycjach również? można bez uszczerbku dla jakości gry wystawić pomocnika, którego naturalną pozycją jest ŚP, np. na boku obrony jeśli tej pozycji nawet nie ma żółto zaznaczonej, (oczywiscie zakladając że ma odpowiednie atrybuty)?
21 maja 2015 22:18
Heivland
Guille napisał:


A gwiazdki, kurczę czyli kluczowe są atrybuty tak naprawdę? przy pozycjach również? można bez uszczerbku dla jakości gry wystawić pomocnika, którego naturalną pozycją jest ŚP, np. na boku obrony jeśli tej pozycji nawet nie ma żółto zaznaczonej, (oczywiscie zakladając że ma odpowiednie atrybuty)?



Nie, bo tak jak obrońca ustawiony na ataku nie będzie wiedział, że jego podstawowym zadaniem jest strzelanie bramek, tak i środkowy pomocnik na boku obrony nie będzie wiedział co taki boczny obrońca zwykle robi.
21 maja 2015 23:03
Piotr Sebastian
Heivland napisał:

Guille napisał:
A gwiazdki, kurczę czyli kluczowe są atrybuty tak naprawdę? przy pozycjach również? można bez uszczerbku dla jakości gry wystawić pomocnika, którego naturalną pozycją jest ŚP, np. na boku obrony jeśli tej pozycji nawet nie ma żółto zaznaczonej, (oczywiscie zakladając że ma odpowiednie atrybuty)?

Nie, bo tak jak obrońca ustawiony na ataku nie będzie wiedział, że jego podstawowym zadaniem jest strzelanie bramek, tak i środkowy pomocnik na boku obrony nie będzie wiedział co taki boczny obrońca zwykle robi.

Początkowo też tak myślałem, ale... w FM15 efekty są zdumiewające. Nie dość, że zawodnicy w błyskawicznym tempie przyswajają sobie umiejętność gry na nowej pozycji, to nawet nie potrafiąc całkiem na niej grać, grają... dobrze. Warunkiem są jednak odpowiednie atrybuty, czyli np. OŚ na pozycji NŚ musi mieć dobrą grę bez piłki, wykańczanie itp. co jest oczywiście bardzo rzadkie, ale się zdarza. Natomiast pomiędzy np. OP/PP/OPP to już można śmiało żonglować. Zachęcam do testów.
21 maja 2015 23:11
Guille
Ja tak trochę życzeniowo chciałbym żeby nie było można tak łatwo żonglowac pozycjami, bo to chyba bardziej zblizone do realizmu jest. ale wlasnie FM zmusił mnie do testów i testuje lewego ofensywnego skrzydlowego na prawym skrzydle i srodkowego pomocnika na boku obrony. obawialem sie spadku jakości ale skoro mówisz, że to tak nie wygląda to jestem bardziej zachecony do testów.
21 maja 2015 23:24
Piotr Sebastian
Guille napisał:

Ja tak trochę życzeniowo chciałbym żeby nie było można tak łatwo żonglowac pozycjami, bo to chyba bardziej zblizone do realizmu jest. ale wlasnie FM zmusił mnie do testów i testuje lewego ofensywnego skrzydlowego na prawym skrzydle i srodkowego pomocnika na boku obrony. obawialem sie spadku jakości ale skoro mówisz, że to tak nie wygląda to jestem bardziej zachecony do testów.


W międzyczasie czegoś szukałem i... znalazłem!!! Proszę sobie przeczytać to:
http://sisportscentre.com/meet-the-deep-lying-forward/
Przymierzaliśmy się nawet do tłumaczenia, ale nam się słownik skończył :-)
21 maja 2015 23:42


 


Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany!

© Centrum FM
Mapa serwisu

Related Links